A következő Burning pont már fontosabb, hiszen ezen keresztül írhatunk Blu-ray korongokat. Mondanom sem kell, hogy kipróbáltuk a dolgot, és az írás remekül sikerült is. Egyetlen dologra nem találtunk megoldást, ez pedig az ISO fájlok kiírása. Ezt tesztelendő létrehoztunk egy képfájlt, ám azt csak egyszerű adatként volt hajlandó kiírni a szoftver.
Ugyan a mellékelt lemezen találunk programot Blu-ray íráshoz, ám az nem látja a hálózaton a NAS-ba épített írót. Emiatt az adatírás az egyetlen használható funkció, ami viszont nagyon egyszerűen megy. Az egyik ablakban kiválasztjuk amit ki szeretnénk írni, hozzá adjuk a másik ablak tartalmához, és már indulhat is az írás.
Jöhet is a Service menü!
DLNA – védett tartalak lejátszása hálózaton keresztül. A szolgáltatást aktiválni kell, az állományok a DLNA mappába kerülnek.
Network Servers – Itt izzíthatjuk be FTP szerverünket, ha Mac-et használunk, akkor AFP szerver kiválasztására is van mód.
Printer – Nem szorul bővebb magyarázatra, a hálózati nyomtatót állíthatjuk be, ha azt csatlakoztattuk a NAS-hoz.
iTunes – Sokat itt sem kell magyarázni, ki- illetve bekapcsolhatjuk az iTunes streaming szolgáltatást. Ahogy a DLNA, úgy az iTunes szolgáltatás is külön könyvtárat kapott, ezeket a könyvtárakat a hálózat tallózásánál lehet elérni az LG-NAS\service\iTunes illetve \DLNA cím alatt.
Time Machine – Mac OS alatti adatmentésre alkalmas funkció
iSCSI – Számunkra az egyik legérdekesebb pont volt ez, mivel eddig nem nagyon találkoztunk a kifejezéssel. Az iSCSI felület röviden arra szolgál, hogy meghajtóinkat hálózaton keresztül, mint SCSI meghajtót csatlakoztathassuk gépünkhöz. Ehhez az operációs rendszerben a felügyeleti eszközöknél be kell kapcsolni az iSCSI kezdeményezőt, majd az IP cím beírásával csatlakoztatni és aktiválni kell az eszközt.
Feljebb írtam, hogy az ISO fájlok kiírása nem lehetséges, ami igaz is, ha a böngészőn keresztül használatos író programot használjunk. Azonban iSCSI felületen az írót úgy érjük el, mintha saját gépünkbe lenne építve, így pedig már nincs akadálya annak, hogy ISO-t írjunk ki. Sőt, így annak sem lehet akadálya, hogy Blu-ray filmeket játsszunk le számítógépünkön, ehhez például a PowerDVD megfelelő program.
Az iSCSI-val kapcsolatban még egy fontos dolgot le kell írni, ez pedig az, hogy a Blu-ray lemezek írásához, de úgy általában az iSCSI szolgáltatás használatához illik gigabites hálózatot használni. Ez manapság már közel sem elérhetetlen követelmény.
Torrent – Itt a torrent szolgáltatást tudjuk be- illetve kikapcsolni.
USB Backup – Ismét egy pont amit nem kell magyarázni.
Maradt még egy fül, az Information. Ezt sem fogjuk bővebben kifejteni, a NAS állapotát figyelhetjük, illetve a Log alatt a naplózott események listája nézhető meg.
Ami még kimaradt az három gomb a felső traktusban. Ezekre kattintva kvázi alkalmazások nyílnak meg új ablakban. A WebDAV egy FTP klienshez hasonló felületen enged bepillantást a NAS tartalmába. A Torrent egy teljes értékű torrent klienst takar. Természetesen nincs annyi beállítási lehetőség, mint egy komolyabb torrent kliensben, ennek ellenére remekül használható. A File Viewerről nem is kell semmit írni, pont azt tudja, amit a neve ígér.
Röviden a használatról. Valóban röviden, hiszen a képességeket azzal, hogy a menüt bemutattuk ismertettük is. Nem voltunk restek, ki is próbáltunk mindent. Na jó, majdnem mindent, a Mac-es lehetőségeket nem tudtuk tesztelni, lévén PC-s vonalon mozgunk. Ám, amit PC-s vonalon ki lehetett próbálni, azt kipróbáltuk. Mi a végeredmény? Működik. Bővebben? Minden flottul, hiba nélkül, várakozás és akadás nélkül, elsőre működik. A használathoz nem szükséges diploma, de nem árt, ha van némi számítástechnikai affinitás. Persze az alap otthoni feladatokra szinte ezen affinitás nélkül is vállalkozhatunk, ám ha cégünknél szeretnénk használni, akkor a teljes beállításhoz szükség lehet egy hozzáértő szakemberre. A készülékhez csak angol nyelvű leírást találtunk a mellékelt lemezen, így ha elakadunk valahol, akkor nem fog ártani egy kis angol nyelvismeret vagy legalább egy szomszéd, aki beszél jenkiül.
Végére is értünk a menünek, következzen az értékelés!