LG HX300G LED projector: VB-döntő, pub hangulattal a szobádban
Az LG megjelenítője egy meglehetősen apró dobozban érkezik, legalábbis ahhoz képest, hogy egy projektorról beszélünk. A dobozt kibontva egy kis hordtáskára lelünk, melynek egyik felében a működéshez elengedhetetlen kábeleket, a másik, kicsit nagyobb részben pedig magát a vetítőt találjuk.
Az LG HX300G igazi apróság, hiszen mindössze 160 x 135,5 x 139,2 milliméteres kiterjedéssel bír, a tömege pedig 1 kilogramm alatti, vagyis valóban kicsi, hordozható készülékkel van dolgunk. Ennek ellenére a műszaki adatok tekintetében nem lehet okunk panaszra. A DLP technológiára, és LED fényforrásra épülő készülék 270 lumenes fényerővel bír, ami kategóriájában mindenképpen soknak mondható. Egy megfelelően elsötétített szobában akár 60 colos képátlójú képet is vetíthetünk vele, míg világosabb környezetben meg kell elégednünk az 50 collal. Ez sem kevés.
A vetített kép 1024 x 768 képpontból állhat maximum, vagyis XGA felbontásról beszélünk. A HDMI vagy DVI bemeneten keresztül akár 1080p felbontású jellel is etethetjük, amit ebben a felbontásban ugyan nem tud megjeleníteni, ám fontos, hogy ezáltal rengeteg jelforrást használhatunkl gyen szó számítógépről, konzolról vagy televíziós beltéri egységről. A képarány lehet 4:3 vagy 16:9. A készülék nem rendelkezik zoom objektívvel, így használat közben az elhelyezés kötöttnek mondható. Természetesen az élesség manuálisan állítható, ez ettől független. Fontos adat a fényforrás élettartama, hiszen ahogy arra a bevezetőben kitértünk a régi időkben ez volt az egyik legkomolyabb költség, ha projektort akartunk használni. Nos, az LG HX300G esetén nem kell attól félnünk, hogy a lámpa kiég, hiszen LED fényforrást használunk, ami akár 30 000 órás üzemidőt is lehetővé tesz. Hogy érzékeltessük ez mennyire hosszú idő számoljunk! Mivel itt egy alapvetően munkára, bemutatókra szánt darabról van szó vegyünk 5 napos munkahetet, napi nyolc órás üzemidőt. Ez esetben a „lámpa” élettartama mintegy 15 év! Ez gyakorlatilag azt jelenti, hogy a fényforrás cseréjére egyáltalán nem lesz szükség, hiszen 15 év alatt rég cserére éretté válik majd maga a készülék.
A működés kapcsán nem beszéltünk még a fogyasztásról illetve a zajról. Használat közben 100 watt fogyasztással számolhatunk, készenléti állapotban pedig mindössze 1 wattot eszik az apróság. Zaj tekintetében sem lehet panaszunk. Normál módban 28-, Eco üzemmódban pedig 23 dB adatot adott meg a gyártó, vagyis lényegében hangtalan üzemről beszélhetünk. Ezt magunk is igazolhatjuk, hiszen a tesztek során nem volt panaszunk a hangos működés miatt.
Az eddigiek alapján is azt mondhatjuk, hogy az LG HX300G projektor igazán jó darabnak tűnik, ráadásul van még néhány extra funkció is, ami igazán jó vétellé teszi!
Az egyik ilyen, hogy a vetítő képes megenni az USB porton keresztül egy csomó fájlformátumot, így egy bemutató alkalmával nem lesz szükségünk arra, hogy számítógépet is cipeljünk magunkkal. Bemutatók esetén a legfontosabb talán a .ppt formátum támogatása, de lényeges, hogy .xls fájlokkal sem lesz problémánk. Ha mozgóképre van szükség akkor sem esünk kétségbe, hiszen a DivX HD támogatás is be van építve. Tapasztalatunk szerint a .ppt fájlok kezelése lassabb, mint egy számítógép esetén, ám nem idegesítően lassú, mindössze látszik, hogy a hardver gyengébb, mint egy számítógép esetén. Támogatott fájlformátumok köre azonban ennél jóval szélesebb, az alábbi táblázatból ez jól látszik!
Egy bemutató esetén a kép mellett fontos lehet a hang is. Az LG HX300G rendelkezik beépített hangszóróval, ám ez mindössze 1 wattos teljesítménnyel bír, igaz, ezt sztereóban tudja. Fontosabb, hogy a készülék kapott egy FM transmittert (FM adót) is aminek a hatótávolsága nagyjából három méter. Ez a képesség remekül hasznosítható, hiszen egy három méteres körön belül elhelyezett FM rádióval rendelkező erősítő esetén meg van oldva a hangosítás is.
Képminőség. Egy projektor esetén sarkalatos kérdés a kép minősége. A LED fényforrások használatával szerencsére meglehetősen kontrasztos képet kapunk. Az LG HX300G rendelkezik zajcsökkentő eljárással, állíthatjuk a fekete erősségét, a színhőmérsékletet. A kép egységes, nincsenek zavarok a nagyon világos és nagyon sötét területek találkozásánál sem. A vetített kép pixelmentes még közelről is. A színek erőssége automatikusan változik a különböző üzemmódok alatt, Cinema módba kapjuk a legszebb színeket.
A rengeteg adat után lássuk a menüt, aztán próbáljuk is ki a projektort!