Válassza az Oldal lehetőséget

LG HB965TZ és HB45E: Karácsonyi Blu-ray-es házimozizás az LG-vel

LG HB965TZ és HB45E: Karácsonyi Blu-ray-es házimozizás az LG-vel

 

Aztán jött 2006 és 2008 között a következő generációs optikai tárolóeszközök háborúja, a HD-DVD és a Bluray csatája, melyet akkor mi még csak igen távolról figyeltünk. A Bluray végül nyert, és azóta egyeduralkodó a HD világában. Időközben igen fontos változások történtek TV fronton is. Betört a piacra az LCD és a plazma technológia, mely nagyobb képátlóval, nagyobb felbontással és jobb képminőséggel kecsegtetett, kezdetben szintén horror áron. Mára ez a két technológia egyeduralkodó, a CRT ideje lejárt, az OLED-é még nem jött el.

LG HB965TZ és HB45E: Karácsonyi Blu-ray-es házimozizás az LG-vel 1

A harc a kékek győzelmét hozta

A mai LCD és plazma TV-k közös jellemzője a szélessávú képaránynak megfelelő panel kialakítás, így filmnézés közben vékonyabb csíkkal találkozunk, vagy egyáltalán nem találkozunk vele. Ahogy említettük, a felbontás emelkedett, mára a HD Ready (általában 1024 × 768, 1280 × 720 vagy 1366 × 768) és a FULL HD (1920 × 1080) korszakát éljük. Habár a DVD élt és virult, az új, modern, nagyfelbontású kijelzők érkezésével kopni kezdett a csillogás, és bizony a DVD 720 × 576-os felbontása egy 1920 × 1080-as panelen mára inkább csúnyának, mint szépnek mondható. Persze a különböző felskálázó elektronikákkal igyekeztek javítani a dolgon, de ez már sosem lesz az igazi.

LG HB965TZ és HB45E: Karácsonyi Blu-ray-es házimozizás az LG-vel 2
Ő ma az etalon

Ezekhez a HD felbontásokhoz igény van a HD kép és hanganyagra, erre a problémára gyógyír a Bluray, melynek szélesebb körben 25 és 50 GB-os változata az elterjedt. Ez a DVD sokszorosa, és alkalmas többórányi FULL HD felbontású képanyag tárolására, akár 7.1 csatornás Dolby True-HD vagy DTS-HD Master Audio hanganyagokkal egyetemben. Ma a Bluray az, ami annak idején a DVD volt: tűéles és részletgazdag kép, ámulatba ejtő hanghatások. Persze mindez a megfelelő eszközök segítségével.  Talán ezért van az, hogy a Bluray még mára sem tudott igazán a háztartások mindennapi tagjává válni, de a helyzet javulóban van. Mindenképp szükség van egy HD képes megjelenítőre, legyen az LCD vagy Plazma, persze a házimozi annál jobb, minél nagyobb a látott képfelület.

LG HB965TZ és HB45E: Karácsonyi Blu-ray-es házimozizás az LG-vel 3

Egy 60 colos 60PK950-nel valóban kitágulnak a határok

Ma nagyjából ott tartunk, hogy egy 106 cm-es HD ready plazma TV 100 000 Ft környékén, egy 127 cm-es HD ready plazma TV 150 000 Ft körül, míg egy 127 cm-es FULL HD plazma 200 000 Ft alatt hazavihető, de nyugodtan lehet LCD-ből is választani, és akinek nem fontos a nagy méret, 82 cm-es HD ready modelleket már igen olcsón meg lehet csípni, természetesen hagyományos, és nem LED háttérvilágítással. No, aztán a TV-n túl még mindenképp szükség van egy asztali Bluray lejátszóra is (ha nem PC-t használunk). Mostanra egy akciós asztali Bluray lejátszót 25-30 000 Ft magasságában könnyedén elcsíphetünk, többek közt az LG is kínál kedvező árú, de minőségi modelleket. A problémás dolog általában a hangszer, ugyanis a régi házimozi erősítők nem képesek dekódolni a Dolby True-HD és DTS-HD Master Audio hangsávokat.

LG HB965TZ és HB45E: Karácsonyi Blu-ray-es házimozizás az LG-vel 4

Ekkora méretben Darth Vader is ijesztőbben hörög

Ezek azok a körülmények, ami miatt a Bluray a vártnál lassabban terjed. Sok családban "csak" hagyományos képcsöves TV van, amin a DVD tökéletes, és a Bluray-nek nem lenne túl sok értelme. Aztán van egy olyan réteg is, amelyik már rendelkezik HD TV-vel, de megelégszik a DVD-vel, vagy azért mert nincs további forrása a Bluray-re, vagy mert nem is tud róla, hogy annak milyen előnyei lennének. Mi azt a véleményt képviseljük, hogy amennyiben már rendelkezünk HD képes LCD vagy plazma TV-vel, esetleg a jövőben vásárolni szándékozunk ilyet, onnantól kezdve igen komoly létjogosultsága van a kéklézeres szabványnak. A különbség ugyan nem akkora, mint annak idején a VHS és a DVD között, de megfelelő kijelzőn hatalmas a kontraszt az SD és a HD tartalom, azaz a DVD és a Bluray között.

LG HB965TZ és HB45E: Karácsonyi Blu-ray-es házimozizás az LG-vel 5

Egy Dolby True-HD-t, DTS-HD MA-t ismerő erősítő még ma is drága – főlel Denonban

Ha a HDTV adott, és szeretnénk Bluray rendszert magunknak, a legkényelmesebb megoldás egy szett vásárlása. Ilyenkor a csomagban megtaláljuk a BD lejátszót (beleépítve az erősítővel), és a hozzá közvetlenül csatlakoztatható hangfalakat, legyen szó 2.1, 5.1 vagy akár 7.1 rendszerről. Ebben az esetben nincs más dolgunk, mint hazavinni a szép nagy dobozt, a leírásnak és a szoba adottságainak megfelelően összeszerelni, összehangolni, és HDMI-n a TV-re csatlakoztatni. Mehet a DVD, mehet a Bluray, amit csak szeretnénk, sőt, a komolyabb lejátszók a tömörített HD anyagok, azaz a H264 alapú MKV konténerformátum lejátszására is képesek, melyeket akár DVD-s is tárolhatunk, így átmenetet képezve a DVD és a Bluray között, de minőségben valószínűleg jóval elégedettebbek leszünk vele, mint egy SD anyaggal.

LG HB965TZ és HB45E: Karácsonyi Blu-ray-es házimozizás az LG-vel 6

Az LG rengeteg asztali bluray lejátszót kínál, jó áron is

Egy teljes Bluray házimozi szett tehát sok esetben megfontolandó lehet, jelen cikkünkkel ezek világába kalandozunk, a felsőkategóriát célozva! Ehhez hatalmas segítséget nyújtott az LG magyarországi képviselete, aki két komplett Bluray házimozi szettet bocsájtott a rendelkezésünkre!

LG HB965TZ és HB45E: Karácsonyi Blu-ray-es házimozizás az LG-vel 7

Természetesen akár 3D-s képességgel

 

A szerzőről

s3nki

A HOC.hu oldal tulajdonosa. Több száz cikk, és több ezer hír szerzője. A különböző online felületeken kívül írt a Chip Magazinba, és a PC Guruba is. Egy ideig saját PC-s boltot vezetett, éveken át dolgozott üzletvezetőként, szervizvezetőként, rendszergazdaként az újságírás mellett.