Komoly problémák az R520 körül?
Bár az előzetes pletykák alapján meglehetősen erősre sikerült az ATI következő generációs grafikus lapkája, könnyen lehet, hogy ez kevés lesz az üdvösséghez.
Az ATI-hoz közeli források szerint a társaság még mindig nem kezdte meg a Fudo kódnéven is ismert lapka kereskedelmi célú szállítását, ugyanis az új technológiák bevezetésekor oly kritikus selejtarány a vártnál jóval rosszabbul alakul. Ráadásul a működőképes példányok nagy része sem tökéletes. Eredetileg úgy tudtuk, hogy az R520 az NVIDIA G70-nel egyetemben 24 képpontfeldolgozó csővezetékkel érkezik, ami 50 százalékkal több, mint a mostani csúcskártyák 16-ja. Ezzel szemben egyesek arról számoltak be, hogy az R520-at igazából 32 csővezetékkel tervezték, csak a gyártás során olyan nagy a hibaarány, hogy igazából teljes értékű példányok alig akadnak. Ez magyarázat lehet arra is, hogy miért hallunk az ATI megoldása felől 10, az NVIDIA G70-jétől pedig 8 ezer 3DMark05 pont körüli eredményeket: könnyen lehet, hogy az ATI terméke 32 csővezetékkel tényleg sokkal erősebb ellenfelénél, csak éppen egyelőre úgy tűnik, hogy nagyobb mennyiségben képtelenség előállítani.
Éppen ezért az is igaz lehet, hogy az ATI utolsó pillanatban még apró módosításokat hajt végre a terveken, amelyek a hatékonyabb gyárthatóságot próbálják elősegíteni. Ez várhatóan nem jár a kártya erejének gyengítésével, ámde több hónapos csúszáshoz és elfecsérelt dollármilliókhoz vezethet.
Mindenképpen érdekes csatára számíthatunk a két gyártó között, hiszen ha a fent leírtak nagy része igaznak bizonyul, akkor az NVIDIA több hónapos előnyre tehet szert versenytársával szemben, aki viszont jóval nagyobb rejtett tartalékkal rendelkező hadsereggel indít háborút, a kérdés csak az, hogy sikerül-e majd kihasználniuk az esetleg a lapkában rejlő képességeket.
Ha visszaemlékszünk, az NVIDIA GeForce FX 5800-ak teljes bukásáért, valamint több mint fél éves csúszásukért elsősorban az volt felelős, hogy míg a Radeon 9700 Pro lelkét adó R300 0,15 mikronon készült, az NVIDIA 0,13-mal próbálkozott. Most a helyzet fordított: a G70 minden bizonnyal 110 nanométeren, az R520 viszont 90-en készül, ami a gyártásért felelős TSMC minden cáfolata ellenére biztosan komoly kihívás elé állítja az ATI-t. Ezúttal tehát ők vállaltak nagyobb kockázatot, a kérdés csak az, hogy nagy győzelem, vagy nagy bukás lesz a vége.