Nagy örömmel fogadtuk a gépet, ami az MSI hazai képviseletétől érkezett, hiszen hamarosan debütál  (közben meg is érkezett) a Windows 8, és mi más lenne alkalmasabb arra, hogy megfelelő képet kapjunk a használatáról, mint egy érintés érzékeny kijelzővel ellátott PC.
Tudjuk, hogy a Windows 8 egy teljesen új filozófia mentén épül fel, mint az eddigi Microsoft rendszerek. Az előző mobil Windowsban találkozhattunk először a csempékkel, és lássuk be, nagy sikere lett az új felületnek. Ez nem is csoda, hiszen jól használható, ráadásul teljesen más képet mutat, mint az almások vagy a robotosok ikonokon alapuló megoldásai.
Amikor a Microsoftnál úgy döntöttek, hogy egységesített felületet kínálnak a mobil és az asztali rendszerekre, akkor egyértelmű volt a csempék további használata. Nagy kérdés volt ugyanakkor, hogy működik majd ez a rendszer egy asztali gépen. Nos, mi már tudjuk. Kicsit nyögvenyelősen.
AE2211G web-page-01_04
Nem arról van szó, hogy a megoldás nem jó, mert az, nem is azzal van probléma, hogy nincs elég szoftver, mert már most is viszonylag bőséges a Microsoft online szoftver boltjának kínálata, pedig a Windows 8 még meg sem jelent (a cikk írása óta már megjelent). Az sem jelent nagy gondot, hogy teljesen újra kell tanulnunk a rendszer kezelését, hiszen nincs Start gomb, az asztalt ugyan úgy érjük el, mint egy bármilyen programot, és például a Run ablak elérése a keresőn keresztül a legkönnyebb. Ezek mind-mind csak részletkérdések, megszokás dolga az egész. A probléma nem itt van.
Valamikor idén év elején lehetőségem volt egy korai Windows 8 példányt egy Intel alapú tabletre feltelepíteni, és meg kell, hogy mondjam, nagyon tetszett. Nagyon jól működött a felület, a csempék használatával esztétikusan és kényelmesen be tudtam rendezni az asztalt, a kezemben vagy ölemben tartott gép kezelése borzasztó könnyű volt. Itt van ugyan akkor az MSI Wind, egy asztali gép, itt van, egy olyan operációs rendszer, ami már nem egy első béta, hanem lényegében kiadás előtti verzió, még sem tetszik. Mi ennek az oka? Az, hogy egy asztali gépen kényelmetlen felemelt kézzel dolgozni, fárasztó a képernyőt bökdösni, míg egy kézben tartott gépen ez teljesen evidens és kényelmes dolog.
msi wind_top_ae_2210_05_t
Persze feltehetjük a kérdést, hogy miért nem használom egérrel akkor a gépet. Nos, ez egy teljesen jogos kérdés, olyannyira az, hogy bizony egyes funkciók elérése csak az egérmutatóval kényelmes, így például a jobb oldali sáv a keresővel és beállításokkal akkor jön elő, ha a jobb felső sarokba tolom a mutatót, a Task Manager pedig akkor, ha a bal felsőbe. Igaz, ha ujjunkat használjuk, húzogatjuk a kijelzőn, akkor is elérhetők ezek a funkciók, de ismét csak az a probléma, hogy a kijelző magasan van. Én például úgy szeretem a képernyő magasságát beállítani, hogy ha képzeletben három részre osztom vízszintesen, akkor a második és a felső harmad határán van a szemmagasság. Így viszont a felső sarkok elérése ujjal már szinte fárasztó.
Igaz tehát, hogy egér nélkül kényelmetlen a használat, egérrel viszont tudunk kattogtatni a csempékre is akár, szóval nagy baj nincs. Igen ám, de akkor minek ez az egész? A gesztusvezérelt irányítás már Windows 7 alatt is működik, tehát azokban a programokban, amiknél a képernyőhöz nyúlunk a kényelmes használat miatt, azoknál a Windows 7 alatt is használ(hat)juk a kezünket, a rendszer viszont alapértelmezetten inkább az egeres használathoz lett kialakítva. Ezzel szemben a Windows 8 esetén azért, hogy bökdösve használhassuk minden csempe, gomb és ikon túl van méretezve, hogy ujjheggyel is eltaláljuk.
Ráadásként fontos azt is megjegyezni, hogy a gyártók, így az MSI is, jó néhány olyan programot ad a kezünkbe Windows 7 alá, amikkel ki tudjuk használni az érintés érzékeny kijelző képességeit. A legfontosabb ilyen program a Wind Touch, amin keresztül elérhetjük az egyéb MSI által telepített, illetve alapértelmezetten a rendszerrel érkező programokat. Van itt játék, van egy nagyon jópofa, bár kicsit egyszerű rajz program, de megtaláljuk a képernyővédők között a Microsoft Surface kapcsán megismert vizes hátteret, ahol az ujjunkkal tudunk szép hullámokat kelteni.
msi wind_top-ae_2210_14_t
Szóval, a lényeg az, hogy asztali rendszernek a Windows 8 a Windows 7-hez képest egyelőre leginkább feleslegesnek tűnik. Igaz nagyon modern, nagyon színes és van online szoftverbolt is, szóval tök menő az egész, de mégis, kicsit feleslegesnek, mondhatjuk, talminak érezzük ezt a csillogást.
Szóljunk néhány mondatot a gépről is! Az MSI Wind AE2211G, ahogy említettük már, tökéletesen tette a dolgát Windows 7 és Windows 8 alatt is. A 4 GB memória, a Core i3 processzor és az NVIDIA vezérlő ereje bőven elég arra, hogy dolgozzunk a gépen, de arra is, hogy szórakozásra használjuk, mondjuk, megnézzünk egy teljes HD felbontással bíró filmet. A hangbeli képességek ugyan akkor elég szegényesek. A két darab 3 wattos hangszóró hangja egyáltalán nem szép. Zenét hallgatni nem jó, mert dobozhangja van, filmeknél pedig a mélyhangok hiánya tűnik fel. Pont olyan a tudása, mint egy belépő szintű hangszóró párnak, amit mondjuk, arra használunk, hogy online rádiót hallgassunk. Ha nincs más ez is jó lesz, de mi azt ajánljuk, hogy inkább ruházzatok be egy kisebb, mélynyomóval is rendelkező szettbe.
12
A gép alapértelmezetten csendben üzemel, a hordozható gépekbe szánt tálcás optikai meghajtónak van azonban hangja, ha felpörög. Ráadásul, újabb rosszpontként a beépített ventilátor is elég csúnyán szól, ha nagyobb teljesítményt kell a gépből kicsikarnunk. Nem az a baj, hogy hangos, mert nem az, inkább az a probléma, hogy kerreg, ez a kerregés pedig még halkan is zavaró, főleg, ha esti csendben használjuk a gépet.
Ami viszont nagy pozitívum, az MSI által telepített programok megléte. Ezekkel Windows 7 alatt is ki tudjuk használni az érintés érzékeny kijelzőt. Persze ezek mellett ott vannak még a különböző térkép programok, amikkel, két ujjal nagyítva, forgatva a képet, pillanatok alatt a föld bármely pontján ott teremhetünk, igaz csak virtuálisan.

.