Tesztkonfiguráció

xpower2_tesztkonfig

konfig1k

Tesztbeállítások:

Az alapórajeles tesztelés során mindent az alapértelmezés szerint hagytunk, úgy, ahogy azt az alaplap magának beállította. Természetesen azt leellenőriztük, hogy a Turbo Boost CPU energiagazdálkodási funkciói be vannak-e a kapcsolva. Egyetlen dolgot fixáltunk kézileg, ez pedig a memória órajele, melyet 1600 MHz-re lőttünk be 9-9-9-24 CR2 időzítésekkel.

bigbang_cpuz_idlecpuz_fritzo

Core i7-3960X processzor terheletlen és Fritz Chess Benchmarkkal terhelt állapotban

bigbang_cpuz_mbbigbang_cpuz_ram

MSI Big Bang-XPower II alaplap tulajdonságok és a RAM beállításai

Tuning

cpuz_oc_4800cpuz_oc_ram2133

Természetesen egy tuningra megalkotott alaplapot nem engedhettünk el némi túlhajtási próbálgatás nélkül. Az egyszerűbb utat választottuk, a BLCK-t nem növeltük, csupán a Turbo Boost szorzókat növeltük meg minden mag esetén (48-ra), no meg természetesen az üzemfeszültséget is. Így a rövid mérés során a 4800 MHz-es üzemfrekvencia stabilnak bizonyult. E mellé a RAM-okhoz beállítottuk az X.M.P. 2 profilt, amely 2133 MHz-es órajelet és a fenti késleltetéseket vonta maga után.

Fogyasztás:

xpower_fogyasztas

Fogyasztást természetesen ezzel a konfiggal is mértünk. Ahogy a táblázatban látható, négy féle módban néztük a teljes rendszer energiaigényét, melyet megvizsgáltunk alapórajelen, bekapcsolt energiagazdálkodási funkciókkal és tuninggal is.

Teszteredmények:

xpower2_eredmenyek

*F1 2011: DX11, 1024×768 – low, 1280×1024 – medium, 1680×1050 – high, 1920×1080 – ultra
*Battlefield 3: 1024×768 – low, 1280×1024 – medium, 1680×1050 – high, 1920×1080 – ultra
*Crysis 2: 1024×768 – high – DX9, 1280×1024 – very high – DX9, 1680×1050 – extreme – DX11, 1920×1080 – ultra + 4×AA – DX11

AIDA64 memóriaműveletek:

cachemem_alap

AIDA64 háttértár sebességmérés:

readtestsuite

Vélemény

Sok prémium-kategóriás modellel találkoztunk már különféle gyártóktól, és az MSI Big Bang-XPower II ebben a körben sem vallott szégyent. Ízig-vérig csúcslap, a hárombetűs gyártó igyekezett mindent belepakolni a “cuccba”, ami csak a tarsolyában volt.

tartozekok1ktartozekok2k

Brutális tápellátás, minőségi csatlakozók, 4-utas SLI és CrossFireX, 7 darab PCI Express sín, fizikai vezérlőgombok, agresszív tuning és gazdag felszereltség. Ezt a csomagot igyekeztek egy a “BIG BANG” nevet formába öntő dizájnnal megspékelni, ezt a célt szolgálja az X79 PCH “töltényes” és a PWM terület “minigunos” hűtése. A képet a kiegészítő szolgáltatások, az OC Genie II, a Multi-BIOS II a DirectOC és megannyi apró figyelmesség teszi tejessé, gyakorlatilag csak ismételni tudnánk önmagunkat. A Big Bang család új képviselője egy komoly támadásnak tekinthető ebben a kategóriában, a hardvert tekintve nehezen találni fogást rajta, inkább szoftveres módon, a BIOS tekintetében érezzük úgy, hogy még tudna hova fejlődni.

lap_origik

Persze nem a grafikus felülettel és a kezeléssel van a gond, mert az teljesen működik, csupán úgy érezzük, az extrém tuningosok számára elférhetne még néhány opció, néhány beállítási lehetőség ahhoz, hogy 100 %-ban otthon érezhessék magukat, ez egy átlagos vásárló igényeire és lehetőségeire nem vonatkozik. A lap minden mai technológiát ismer és felvonultat, USB 3.0, SATA 3.0, PCI Express 3.0 (GEN3), stb. Utóbbihoz persze megfelelő VGA is szükséges, amely az AMD Radeon HD 7000-res sorozat személyében hamarosan megérkezik, a másik feltétel teljesülése viszont még várat magára, hiszen a jelenleg kereskedelmi forgalomban elérhető Sandy Bridge-E modellek még az első steppingre épülnek, amelyek nem GEN3, hanem csak GEN2 vezérlővel rendelkeznek, ami nem egy szerencsés dolog, és akár okot is adhat a kivárásra.

MSI Big Bang-XPower II_picture_boxshotk

Mint tudjuk, egyetlen jelenlegi Sandy Bridge-E CPU sem tekinthető olcsó prédának, ahogy az X79 alaplapok sem, de ha egy prémium kategóriás termékről van szó, akkor pláne a zsebbe kell nyúlni a pénztárnál. Ez természetesen az MSI Big Bang-XPower II sincs másképp, javasolt végfelhasználói ára bruttó 125 000 forint, és az első darabok várhatóan január 23-án érkeznek majd meg az országba. Hogy kinek ajánljuk az MSI Big Bang-XPower II-t? Azoknak, akiknek az ilyen alaplapokat mindig szoktuk. Olyan vásárlóknak, akiknek a vételár nem az elsődleges szempont, inkább minden téren a maximumra törekednek, általában nem állnak meg egy videokártya alkalmazásánál, szeretnek a pontszámok bűvöletében élni és nem vetik meg a tuningot sem, és szeretik, ha az egésznek stílusa is van. Nekik bátran ajánlható a deszka, a mi tetszésünket pedig különösebb nehézség nélkül elnyerte.

xpower2_ertekeles

Az MSI Big Bang-XPower II alapapot az MSI hazai képviselete küldte tesztelésre, köszönjük!

Pintér Gábor (gabi123)


A cikkben szereplő állandó tesztkomponenseinkért az alábbi támogatóinknak jár köszönet: