Mérésekhez használt alkalmazások:

  • GPU-Z 0.5.5
  • MSI Afterburner 2.2 béta 8
  • 3DMark Vantage 1.0.2
  • 3DMark11 1.0
  • Unigine Heaven Benchmark 2.5
  • Mars PhysX benchmark 1.0
  • MediaEspresso 6.5
  • Battlefield 3 + FRAPS 3.4.7 build 13809
  • Modern Warfare 3 + FRAPS 3.4.7 build 13809
  • Crysis 2 1.9 + Adrenaline Crysis 2 benchmark tool 1.0.1.13
  • Call of Pripyat benchmark 1.0
  • Far Cry 2 + Far Cry 2 benchmark tool 1.0.0.1
  • Dirt3
  • Hawx 2 demo benchmark
  • Alien vs Predator benchmark

Tesztkonfiguráció:tesztkonfig_560ti

gtx560_1gb_gpuzgtx560_2gb_gpuz

Grafikus meghajtó-programok alkalmazása:

Mielőtt ismertetnénk a tesztek eredményeit, tisztáznunk kell, hogyan végeztük el azokat. A szintetikus mérések esetén sem (3DMark11, 3DMark Vantage /PhysX kikapcsolva/, Unigine Heaven Benchmark, Mars) a GeForce driver beállításait nem piszkáltunk, minden a gyári konfiguráció szerint futott. A szintetikus mérések után a játékokhoz azonban manuálisan bekapcsoltuk a 16×-os anizotropikus szűrést, mivel számos alkalmazás esetén a programból erre nincs lehetőség, ennek jelenlétét viszont szükségesnek éreztük a mérésekhez.

konfig2k

Fogyasztás és melegedés mérése:

Az ellenfeleket alávetettük fogyasztási és melegedési méréseknek is. A kártyák étvágyát egy wattmérővel vizslattuk úgy, hogy terheletlen fogyasztásnak a Windows alatt nyugalmi állapotban mutatott értékét jegyeztük fel, terhelésnél ezúttal Blu-ray és Furmark futtatással vizsgáltuk meg a rendszereket. Az összes mérés során igyekeztünk egy hozzávetőleges átlagot képezni a látott adatokból, de mivel ezek nem laboratóriumi körülmények között elvégzett mérések, ezért csak tájékoztató jellegűek. A hőmérsékleti értékek, a terheltségi szintek és a ventilátorok fordulatszámainak figyelésére az MSI Afterburner 2.2 béta 8-t használtuk, a monitorozást egy rövid nyugalmi állapot után a FurMark-os terhelési fázis alatt végeztük, majd hagytuk a kártyákat visszahűlni.

fogyasztas_msigtx560ti

Mint látható, a két kártya fogyasztása között nincs nagy különbség, a dupla annyi memória a nem okoz olyan többletet, amely érezhető lenne. Terheletlen állapotban egész barátságos a rendszer fogyasztása, ez persze a Sandy Bridge-nek is köszönhető, de a Blu-ray alatti energiaéhség is jónak mondható ilyen erejű kártyákhoz képest, az NVIDIA jól alakította ki a terheltségi profilokat és az órajeleket. A FurMark már nem cicózik, abba már a GTX 560 Ti-k minden porcikája beleremeg, és gyakorlatilag egy teljes terheléses fogyasztást kapunk.

konfig5k

A konfigurációkban dolgozó kártyák órajeleinek, hőmérsékletadatinak, terhelésének és a ventilátorok fordulatszámának vizsgálata:

gtx560_1gb_tempkgtx560_2gb_tempk

A melegedést vizsgáló (Furmark terhelés) teszt után megbizonyosodhattunk a Twin Frozr II hűtés hatékonyságáról, mely a gyári tuning ellenére is nagyon jól és csendben teszi a dolgát. Az 1 GB-os modell 25 Celsius fokról indult, és a terhelés végére mindössze 58 fokig melegedett. A 2 GB-os kártya GPU-jának hőmérséklete 28 fokról 59 fokig ment fel.

Teszteredmények:

gputeszt_tblzat_msi560ti

Végszó

Azt kell mondjuk, az MSI e két GTX 560 Ti modelljével öröm volt a tesztelés, hiszen dolgukat mindketten stabilan, gyorsan, és a tempóhoz mérten meglepő csendben tették. Ez persze már joggal várható el abban a kategóriában, amelyben a két GTX 560 Ti Twin Frozr II versenyez. Bár a csomagban nem kapunk túl sok mindent a kártyán kívül (tápátalakító, kézikönyv, telepítőlemez), maga a tálalás rendben van. A doboz kellően figyelemfelkeltő és informatív, a kártya pedig belül egy bélelt, átlátszó fedéllel védett tartóban pihen, arra várva, hogy kiemeljük, és a konfigunkba helyezzük. A videokártyák felépítése és az anyaghasználat (Military Class II) magas színvonalú, ahogy a Twin Frozr II hűtés is magabiztosan teszi a dolgát.

MSI_N560GTX-Ti_Twin_Frozr_II_OC_picture_3D2k

A gyári OC-nak köszönhetően alapból egy gyorsabb kártyát kapunk a pénzünkért, mintha egy mezei GTX 560 Ti-t vásárolnánk, de természetesen ezekben a modellekben további tartalékok rejlenek. Mi csak néhány pillanat erejéig néztük a tuningot, és bár nem teszteltük ki a teljes stabilitást, könnyedén jutottunk el 990 MHz / 1980 MHz / 4800 MHz-es értékekig. Egy időben és tudásban gazdagabb profi vélhetően még komolyabb tuningot tud majd kicsikarni ezekből a Twin Frozr II/OC modellekből. Ami az 1 GB vs 2 GB VRAM viszonyát illeti… Kicsit szerencsétlen helyzetben voltunk, hiszen tudva levő, hogy a nagy mennyiségű VRAM csak nagyon magas felbontásokon kerül kihasználásra, márpedig a mi teszt LCD-nk FULL HD-ig paraméterezhető, így az e feletti felbontásokról le kellett mondanunk.

box_belulk

A méréseket így 1680×1050 és 1920×1080 felbontásokban végeztük. Bár utóbbi sem egy elhanyagolható pixelmennyiség, csak kevés különbséget, 1-2-3 FPS-t tudtunk feljegyezni a 2 GB GDDR5-tel ellátott verzió javára. Ezért ezt a kiadást elsősorban azoknak tudjuk ajánlani, akiknek megjelenítője a FULL HD felbontást is meghaladja, vagy esetleg több monitorból készítenek blokkot, és így extra magas felbontáson játszanak. Ha ezen jellemzők egyike sem áll fenn, akkor az 1 GB-os verziót is nyugodtan választhatjuk, némileg olcsóbban. Jöjjön amiről még nem beszéltünk: az árak!

doboz_dualk

Azt le kell szögezni, hogy az MSI Twin Frozr II családja nem egy referencia-alapú kategória, ide az egyedileg tervezett, egyedi hűtéssel és nem ritkán gyári tuninggal megspékelt termékei kerülnek be, ennek eredményeként az MSI N560GTX-Ti Twin Frozr II/OC – legyen akár 1 vagy 2 gigás – az egyik legjobb GeForce GTX 560 Ti a piacon, ennek megfelelően olcsónak sem mondható. Az 1 GB-os változat körülbelül 69 000 Ft-ért, míg a 2 GB-os hozzávetőlegesen 76 000 Ft-ért lehet a miénk, amíg egy sima GTX 560 Ti 58 – 60 000 Ft táján indul. Gondolkodni kellett, hogy mi legyen az ítélet, végül arra jutottunk, hogy az 1 GB-os verziót az ártöbblet ellenére megérdemli az ajánlott minősítést, a 2 GB-os kiadás szereplése pedig tetszett.

ertekeles_msigtx560tiv2

Az MSI N560GTX-Ti Twin Frozr II/OC és MSI N560GTX-Ti Twin Frozr II 2GD5/OC kártyákat az MSI hazai képviselete küldte tesztelésre, köszönjük!

Pintér Gábor (gabi123)


A cikkben szereplő állandó tesztkomponenseinkért az alábbi támogatóinknak jár köszönet: