Kipróbáltuk — IPS monitor forradalom az LG-nél!
Cikkünk végére értünk. Megismerkedhetünk az IPS panellel, ami lényeges, hiszen erre az oldalra idén többször, több írásunkban is fogunk hivatkozni. A jelenlegi hírek szerint már ebben az évben négy fajta IPS paneles LG kijelzővel találkozhatunk a boltok polcain. Ezek közül kettő az átlag, ám az átlagnál igényesebb vásárlók igényeit fogja kielégíteni. Lesz egy, ami kimondottan a játékosok részére készül, és egy, ami munkára. Ez utóbbin a panel nem csak dönthető, hanem forgatható is lesz.
Ahogy a bevezetőben írtam, az idei év eddig nem úgy alakul, ahogy arra számítottam. Azt jövendöltem, hogy a TN panel marad, az egyetlen újdonság idén a Full LED technológia lesz, vagyis az, amikor a fényforrások nem a káva alatt körben, hanem a panel mögött helyezkednek el. A Full LED esetén minél több cellára van osztva a kép, minél több fényforrást használnak, annál jobb kontrasztarányt lehet elérni.
Bár a Full LED még várat magára kaptunk helyette valami sokkal jobbat, ez pedig az IPS panel, még pedig megfizethető áron. Ez idáig is vásárolhattunk IPS paneles kijelzőt, ám ezek annyira drágák voltak, hogy nem tudtak tömegesen elterjedni. Azt mondtuk rájuk, hogy ezek kimondottan munkára valók, hiszen a színek megjelenítése sokkal jobb, mint a TN panel esetén.
Ez persze igaz is volt, most mindössze annyiban bővült a dolog, hogy az ár csökkenése miatt azok is megengedhetik maguknak az IPS fényűzését, akik nem grafikai munkát végeznek, egyszerűen csak szebb, jobb képet szeretnének látni. Az IPS paneles kijelzők ezzel együtt sem olcsók, egyszerűen csak lecsúsztak a megfizethető régióba. Az olcsóság persze viszonylagos, hiszen a piacon most már együtt érhetők el a fénycsöves és a LED-es megvilágítású TN paneles kijelzők, és az IPS paneles megoldások. Ezek nem sokban különböznek egymástól, legalábbis abban az értelemben, hogy mindegyik ad képet. Nagyjából olyan ez, mint egy Opel és egy Audi. Mind a kettő német, mind a kettőnek van minimum négy kereke, mind a kettővel eljuthatunk A-ból B-be, csak persze nem mindegy hogy.
Azért az Opel és az Audi között az árkülönbség arányaiban is sokkal nagyobb, mint a TN paneles és az IPS paneles kijelzők között. A jobb minőségért nagyjából 20 százalékkal kell többet kiadnunk most, míg eddig ez a különbség száz százalék fölött is lehetett.
A kérdés, mint minden cikk végén, hogy érdemes-e IPS paneles kijelzőt venni. Ha mindegy, hogy milyen minőségű kép jelenik meg a monitorunkon, akkor nem. A betűk látszanak az olcsó és a drága kijelzőn is. Azonban, ha szeretnénk szép, részlet gazdag képet nézni, akkor mindenképpen. Jelenleg az asztalomon egymás mellett áll az IPS és a fénycsöves TN paneles megoldás. Ha azt mondom, hogy ég és föld a kettő, akkor nem túlzok. Így, egymás mellé állítva a kettőt látszik igazán, hogy mit tud az IPS panel.
A cikk végére maradt a fekete leves, a legrosszabb, amit az új LG IPS236V-PNmonitorról mondhatok. Ez ennyi: nem az enyém, holnap vissza kell vinnem.