Válassza az Oldal lehetőséget

Kipróbáltuk: Intel Z68 és négy alaplap a szorítóban

Kipróbáltuk: Intel Z68 és négy alaplap a szorítóban

Renderelés és kódolás:

3D-s mérések:

Összefoglalás

A Z68 PCH többféle szemszögből is értékelhető. Az biztos, hogy sikeresen testesíti meg az Intel azon elképzelését, hogy a P67 és a H67 előnyeit egy vezérlőbe sűrítse, a Z68-nal “2 in 1” mindent megkapunk. Az persze vitatható, hogy ez a tény majd mekkora tudatos vásárlói körnek okoz igazi örömet, és fogja használni tuningos rendszerét egy Sandy Bridge IGP-vel. Erre a dilemmára jó gyógyír lehet(ne) a Virtu, hiszen az IGP és a diszkrét VGA előnyeit egy rendszerben, egyszerre használni már szimpatikusabb ajánlatnak tűnik. A probléma mindössze annyi, hogy a Lucid Logix-féle Virtu jelen pillanatban még közel sem működik tökéletesen. Ezt különösebben nem lehet a szemére vetni, hiszen hivatalosan is béta dologról van szó, viszont jelen állapotában még nem tudnánk könnyű szívvel mindennapos használatra ajánlani, mert nem sokkal nyerünk többet, mint amennyit veszítünk vele.

Kipróbáltuk: Intel Z68 és négy alaplap a szorítóban 1

Ha a közeljövőben az elgondolás a gyakorlatban is tökéletessé válik, akkor egy népszerű, hasznos technológia lehet, amely tényleg vonzóvá teheti a Z68-at a vásárlók szemében. Persze érkezik az NVIDIA Snyergy is, támogatása már több alaplap kapcsán be van ígérve (például a P8Z68-V Pro esetében is), és van egy olyan sejtésünk, hogy az már a megjelenéskor jobban, hatékonyabban működhet. Ha ez így lesz, akkor a Lucidnak össze kell magát kapnia a Virtuval, bár az az előnye megmarad, hogy a GeForce kártyák mellett a Radeonokkal is elboldogul, míg az NVIDIA Synergy értelemszerűen a GeForce-okat fogja kapcsolgatni. A Virtu tehát jó irány, de még van vele munka bőven. Ami viszont már most jól működik, az az Intel Smart Response Technology. Az elgondolás nagyon jó, és a megvalósítás és véghez vihető költséghatékony módon.

Kipróbáltuk: Intel Z68 és négy alaplap a szorítóban 2

Az más kérdés, hogy nem lett volna-e logikusabb az alsóbb kategóriákban is meghonosítani, hiszen egy régebbi, vagy olcsóbb HDD-s gépben csodát tehet, míg egy drága Z68 alaplap mellé a tulajdonos valószínűleg könnyebben meg tudja magának engedni a nagyobb méretű SSD-t is, amire már inkább saját maga rakosgatja fel a dolgait. Ezt majd az idő eldönti, de az tény, hogy az Intel Smart Response Technology jó dolog, jól működik, és tényleg rengeteget képes dobni a merevlemez alapú rendszeren, így bátran tudjuk ajánlani. Érzésünk szerint a 20 és 64 GB közötti SSD méret az, aminél még érdemes az Intel SRT-ben gondolkodni, felette már jobban járunk, ha kizárólag az SSD-t használjuk rendszerlemeznek.

Kipróbáltuk: Intel Z68 és négy alaplap a szorítóban 3

A Z68 kapcsán az Intel tehát ügyelt arra, hogy legyen néhány olyan egyedi szolgáltatás, amely vonzóbbá teheti a PCH-t a P67-tel és a H67-tel szemben. De mi a helyzet a teljesítmény tekintetében? Nagyjából az, ami várható, amióta a lapkakészlet PCH-ra változott, és nem tartalmaz olyan részt, amely komolyabban kihathat a rendszer teljesítményére. Persze az ethernet, a SATA és az USB vezérlők is beleszólhatnak itt-ott, de ezek egyrészt specifikus területek, másrészt alig van eltérés bennük a P67-H67-Z68 trióban. A memóriavezérlő már rég a processzorban van, ahogy a grafikai teljesítményt befolyásoló PCI Express vezetékek is a vezérlővel egyetemben. Ennek megfelelően nagy eltérésekre nem kellett számítani az alaplapok között, de azért jópár esetben tapasztaltunk mérhető különbséget, melyet adott esetben a modell felépítése és a pár MHz-es BCLK eltérések eredményeztek. Hozzá kell tenni, ezek a differenciák inkább csak számokban fejezhetőek ki, mintsem érzékelhetőek lennének a valós életben, így a teljesítmény vonatkozásában egyik modellel sem járunk rosszul. Ha szigorúan vesszük a számokat, akkor ezúttal több esetben kaptunk az ASUS alaplapok mellett magasabb értéket. 

Kipróbáltuk: Intel Z68 és négy alaplap a szorítóban 4

Ha már P67 vagy H67-alapú alaplappal rendelkezünk, akkor nem biztos, hogy megéri Z68-ra váltani, kivéve ha feltétlen vágyunk annak valamely egyedi tulajdonságára. Ha most készülünk rálépni a Sandy Bridge platform mezejére, akkor a pénztárcánk függvényében érdemes lehet megfontolni az új PCH-t. Az olcsóbb márkák kínálatában bruttó 25 000 Ft-tól indul a dolog, és egészen 80-90 000 Ft-ig repül a prémium kategóriába. Tuningban nem gondolnánk, hogy különbség lenne a Z68 javára a P67-tel szemben, hiszen a túlhajtás mindkettő esetében engedélyezett, de egyik sem befolyásolja azt igazán, amíg a tuning gyakorlatilag csak a CPU szorzójának növelését jelenti. Nem tudjuk, mi a helyzet a külső órajelgenerátorral, de félünk, hogy ha az Intel engedélyezte volna, akkor valamelyik gyártó már élt volna a lehetőséggel, és nagy betűkkel rávéste volna terméke dobozára. Ha feltűnik mégis egy ilyen kiadás, azonnal szólunk, de nem lepődnénk meg, ha ez végül eggyel magasabb kategória képességlistáján landolna.

Végezetül az egyes modellek rövid értékelése:

Kipróbáltuk: Intel Z68 és négy alaplap a szorítóban 5

A GIGABYTE GA-Z68X-UD7-B3 és a GIGABYTE GA-Z68X-UD3H-B3 modelleket a GIGABYTE hazai képviselete, míg az ASUS P8Z68-V Pro alaplapot az ASUS hazai képviselete biztosította tesztünkhöz, köszönjük!

A Kingston SSD Now V+ Series 64 GB SATA2 (SVP100-S2/64G) SSD-t és a Kingston HyperX Genesis DDR3 memóriákat a Kingston hazai képviselete bocsájtotta rendelkezésünkre, köszönjük!

Kipróbáltuk: Intel Z68 és négy alaplap a szorítóban 6


A cikkben szereplő állandó tesztkomponenseinkért az alábbi támogatóinknak jár köszönet: