Maho – Bay: Intel Z77 PCH
A közelmúltban már bemutattunk néhány olyan alaplapot, amely az Intel legújabb vezérlőjével volt szerelve, ott már a legfontosabb jellemzők elhangzottak, de lássuk a tulajdonságokat összefoglalva! Ne kapjon a szívéhez senki, ha a Z68-hoz képest nem fog 10-20-féle opciót felfedezni a kínálatban. A gyártás továbbra is 65 nm-es csíkszélességen történik, a platform azonban a DDR3 modulokat hivatalosan már 1600 MHz-ig támogatja. A PCH a 8 darab PCI Express szálat tartalmaz 5 Gb/s-os sebességgel (×1).
A SATA portokat illetően nincs változás, a 6 darab csatlakozóból csak 2 támogatja a 6 Gb/s-os szabványt, a maradék négy 3 Gb/s-os sebességet tesz lehetővé. Van eSATA és Port Disable funkció. Az Intel Rapid Storage Technology-t már régóta ismerjük, mint ahogy az Intel Responsiveness Technologies kategória alatt futó Intel Smart Response Technology-t is, ehhez ugyebár egy SSD szükségeltetik, és a HDD-alapú rendszerünk máris más sebességi fokozatba kapcsol. Van itt azonban két újdonság, az Intel Rapid Start és a Smart Connect. Előbbi a rendszer felállásának sebességét fokozza olyan módon, hogy a hardverek inicializálását kikapcsolja (nem mennek végbe a szokásos vizsgálatok), ezzel pedig súlyos másodperceket takarítunk meg. A Smart Connect lehetővé teszi, hogyha például egy alvó notebookkal egy olyan területre érünk, ahol van ismert és azonosított hálózat, hozzáférési lehetőséggel, akkor a gép azonnal csatlakozik rá (akár műveleteket is el tud végezni), és a notebook felélesztése után egy azonnali munkára kész gép fogad.
Természetesen van Intel Management Engine és Extreme Tuning támogatás, Intel gigabites LAN és 3 darab kijelző használatának lehetősége (Lucid Virtu is támogatott). Az egyik fő újítás az USB-ket érinti, ugyanis a Z77 már natív támogatást kínál az USB 3.0 szabványhoz. Ennek eredményeképp a PCH 4 darab USB 3.0 és 10 darab USB 2.0 portot kínál, Port Disable lehetőséggel és Dual EHCI-vel. A P jelölésű PCH-knak vége, ezeket nem vitte tovább az Intel. Természetesen a Z77-en kívül számos más új vezérlő is megjelent, ezeket az alábbi táblázattal prezentáljuk:
Intel DZ77GA-70K
Megítélésünk szerint az Intel az utóbbi időben még a szokásosnál is nagyobb figyelmet szentel alapjainak tervezésére és modelljeinek népszerűsítésére, a Sandy Bridge óta komoly támadásokat intéz a piac ellen, és igyekezett a termékek minden olyan hiányosságát pótolni, amivel esetleg rendelkezett az él-konkurenciához képest. Már az Intel DX79SI kapcsán is pozitív volt a véleményünk, így kellő lelkesedéssel kezdtük meg az ismerkedést a DZ77GA-70K-val is, amely természetesen Z77 PCH-ra épül és LGA1155 foglalatba illeszkedő processzorokat fogad.
Ez most az Intel második számú csúcslapja erre a platformra, ezért természetesen meg voltak az elvárásaink is. A nyomtatott áramkör 29,46 mm × 24,38 mm-es méretekkel rendelkezik, ez egy átlagos ATX deszkának felel meg. A kiváló alapanyagoknak és a rendkívül szigorú tesztelési folyamatoknak köszönhetően az Intel alaplapjai nagyon strapabíróak, a gyártó 0 és 55 Celsius fok közötti működési tartományt ad meg, a tárolási hőmérséklet pedig -20 és 70 fok között lehetséges.
A lap felépítése gyakorlatilag a szokásos elgondolást követi, azaz a felső rész középénél terül el az LGA1155 foglalat, mellette balra és felül a tápellátó területtel. Az alaplap 8+2+1+1 fázisképlettel operál, 8 megy a CPU-nak, 2 az integrált memóriavezérlőnek, 1 a DMI interfészeknek és 1 az integrált grafikának. A feszültségszabályozó CHiL CHL8328 IC-vel operál, a fázisokat pedig FDMF6707B IC vezérli. A bordák a szokásos kék színben tündökölnek, a felső borda fölé egy LED-sort is integráltak, ez az aktív fázisok pillanatnyi számáról informál.
A tápellátás külsőleg a szokásos, azaz egy 24 tűs és egy 8 tűs tápcsatlakozón keresztül történik. A foglalat mellett jobb oldalt 4 darab memóriasínt találunk, melyek kétcsatornás működést támogatnak és maximum 32 GB-ot tudnak lekezelni. A specifikáció szerint a modulok 1600 MHz-es órajelig támogatottak, de mivel az X.M.P. profil alkalmazására is lehetőség van, így a 2133 MHz-es HyperX-ek is tökéletesen működtek a lapban. A slotok alá forrasztották fel a Z77 PCH-t, melyet az Intel Extreme széria védjegyévé vált koponyát viselő (Skull) bordája hűt. Ez elég lapos ahhoz, hogy a hosszú videokártyák behelyezését egyáltalán nem gátolja.
Mellette a lap szélén áll készenlétben a nyolc darab SATA port. Ezek közül a kék duó és a négy darab fekete a Z77 PCH-ból jön, előbbi SATA 6 Gb/s, utóbbiak 3 Gb/s sebességet támogatnak. A két szürke a kakukktojás, ezek szintén az új szabványt támogatják, vezérlőnek a Marvell 88SE9172 lapkát alkalmazták, amely a RAID 0-t és 1-et is ismeri. Az eSATA-t sem kell nélkülözni, ezt szintén a Marvell 88SE9172 biztosítja nekünk.
A Z77 PCH végre natív támogatást nyújt az USB 3.0-hoz, de ez nem jelenti azt, hogy most már minden port kék színben tündököl. A PCH 14 darab USB 2.0 és 4 darab USB 3.0 csatlakozót támogat. Az Intel Intel DZ77GA-70K ehhez képest 10 darab USB 2.0-t kínál (4 a hátlapon, 6 pedig kivezetésen keresztül), ezt pedig 8 darab USB 3.0 fejeli meg, melyből 4 a hátlapon, 4 pedig kivezetéseken (egy 3,5”-os USB 3.0 panelt megtalálunk a dobozban) keresztül érhető el. Hogyan lehetséges ez? Úgy, hogy a Z77 PCH mellé az Intel két darab Genesys Logic GL3520 hubot alkalmazott.
Csúcslap lévén nem hiányozhat a FireWire sem, annak ellenére, hogy az USB 3.0 óta a sebessége már nem nevezhető fergetegesnek, de mivel rengeteg külső eszköz használja, nem árt, ha ott van a repertoárban. Az integrált hang 7.1 + 2 csatornás, Realtek vezérlő, de abból igyekeztek a legjobbak közül válogatni, így az ALC 898 lapka került fel a nyomtatott áramkörre, 192 kHz-es mintavételezéssel, 24 bites felbontással, kiváló jel-zaj szint aránnyal. A vezetékes hálózat kapcsán sem lehet hiányérzetünk, ugyanis két darab gigabites Ethernet portot kapunk, az egyiket az Intel WG82579V lapkája, a másikat egy Intel WG82574L vezérli.
Az egyik, amivel az Intel extra szolgáltatásként igyekszik kitűnni a mezőnyből, az a vezeték nélküli hálózatok támogatása, ugyanis a dobozban megtalálunk egy WiFi modult is. Ez egy MSI (modell MS-3871) gyártmányú eszköz, Bluetooth (2.1+EDR) és Wi-Fi (IEEE 802.11b/g/n) szabványok kínálatával, magyarán e tekintetben is a maximumot kapjuk. A modult egy USB 2.0 kivezetéshez kell csatlakoztatunk az alaplapon. A fekete NYÁK-on egy debug LED is megtalálható az egyik sarokban, a diagnosztikát a tűs kivezetések melletti LED-sor is segíteni, amely arról informál, hogy éppen milyen eszközök működnek és vannak üzem alatt.
A tuningosok, tesztelők számára felkerültek a fizikai vezérlőgombok – POWER, RESET – , mi ennek mindig örülünk, hiszen nem kell csavarhúzóval nyúlkálni. Az Intel a bővítősínek kialakításakor némileg meglepő receptet vett elő, ugyanis a két darab teljes szélességű PCI Express 3.0 (×16; 8×8 – SLI és CrossFireX támogatás), és a három rövid PCI Express mellé két darab hagyományos PCI sín is integrálásra került.
Ami még hátravan, az a hátlapi kínálat ismertetése: A sor egy kombi PS/2 csatlakozóval indul, melyet két USB 2.0 követ, ezután következik a FireWire, a maradék két USB 2.0 és az eSATA. Itt egy kis szünet jön egy apró mikrokapcsolóval, ami a Back-to-BIOS „gomb”, ha ezt megnyomjuk, akkor a következő indításnál a rendszer automatikusan belép a BIOS-ba, és elvégezhetjük teendőinket. Aztán két egyforma oszlop jön, a két RJ45 LAN csatlakozóval és a négy darab USB 3.0-val. Ezután az integrált grafika kihasználását (Lucid Virtu is támogatott) lehetővé tévő natív HDMI jön, majd a digitális és az analóg audio kimenetek.
Az Intel is faragja-fejleszti saját grafikus UEFI BIOS-át, ilyen tesz szolgálatot a DZ77GA-70K-on is, Visual BIOS néven. A felület Intel-módon megfelelően letisztult és egyszerű, megtalálhatóak a dolgok, de azért kellőképpen látványos is, íme:
Az Intel lapokra sok évvel ezelőtt az volt a jellemző, hogy abszolút nem nyújtottak támogatást a tuninghoz, ez a közelmúltban teljesen megváltozott, és túlhajtásra is kiválóan alkalmas modellek kerülnek ki a legnagyobb processzorgyártó kezei közül.
Az Intel DZ77GA-70K is pont ilyen, a következő lehetőségeket kínálja címszavakban:
- Base clock: 100 MHz-től 120 MHz-ig 1 MHz-es lépésekben
- CPU magfeszültség: +0,000 mV-tól +1,000 mV -ig 1 mV-os lépésekben
- IGP (“IGD,” VAXG) feszültség: 1,000 V-tól 1,9200 V-ig 0,0050 V-os lépésekben
- CPU VTT (“I/O”) feszültség: 1,000 V-tól 1,2750 V-ig 0,0250 V-os lépésekben
- CPU PLL feszültség: 1,000 V-tól 1,8750 V-ig 0,0250 V-os lépésekben
- RAM feszültség: 1,200 V-tól 2,000 V-ig 0,010 V-os lépésekben
- PCH feszültség: +0,010 V-tól 0,630 V-ig 0,010 V-os lépésekben
Specifikáció: