Válassza az Oldal lehetőséget

Kipróbáltuk: GIGABYTE GTX 580 SOC vs ASUS GTX 580 Matrix Platinum

Kipróbáltuk: GIGABYTE GTX 580 SOC vs ASUS GTX 580 Matrix Platinum

Mostmár mindent tudunk a két nagyágyúról, amit tudni lehet, kivéve a legfontosabbat: hogy miként teljesítettek tesztalkalmazásainkban. Az eredményeket ezúttal táblázatban foglaltuk össze, az alap órajeles mérések mellett természetesen feltüntettük a 950/4600 MHz-en mért pontszámokat, illetve FPS értékeket is. A dolog pikantériája, hogy tuningolva 3DMark Vantage alatt sikerült átlépni a 30 000 pontos álomhatárt.

Teszteredmények:
gtx580_eredmenyek
Végszó
Az ASUS GTX 580 Matrix Platinum és a GIGABYTE GTX 580 SOC két kiváló kártya, nem csak a GeForce GTX 580-as kínálat, hanem egy GPU-s vezérlők csúcsai. A mérnökök egyenkénti teszteléssel, leválogatással keresik meg a jobb képességű GPU-kat, melyhez egyedi nyomtatott áramkört terveznek, a gyárinál jóval komolyabb tápellátással, és számos extra funckióval. Nem szabad megfeledkezni a hűtésről sem, ugyanis ezeken a modelleken a legritkább esetben találunk gyári megoldást, a partnerek komoly, saját készítésű hűtéseket szoktak alkalmazni. Az elmondottak természetesen mind igazak e cikk két szereplőjére is. Hogy melyik a jobb? Nehéz megmondani, már ha egyáltalán van értelme a kérdésnek.
P1014434k
Annyi megkérdőjelezhetetlenül kiderült a tesztek során, hogy a mérnökök által beállított OC-s órajeleken a GIGABYTE GTX 580 SOC volt a gyorsabb, de ez cseppet sem ért minket meglepetésként, hiszen üzemfrekvenciái magasabbak, mint az ASUS GTX 580 Matrix Platinumé. A saját kezű tuningot tekintve kicsit meg van kötve a kezünk, hiszen elég kevés idő áll rendelkezésre ezeknek a dolgoknak a kitapasztalásához. A túlhajtáshoz Over@locker886 adott tippeket, melyeknek megfelelően a GPU-k feszültségét 1,15 V-ra, míg a memóriákét 1,75 V-ra növeltük. Az eredmény nagyon hasonlónak mutatkozott a két ellenfél esetében, ugyanis a GPU-kat 950 MHz-re, az árnyalókat 1900 MHz-re, míg a RAM-okat 4600 MHz-re sikerült feltornászni. Több idő ráfordításával elképzelhető, hogy tudtunk volna még egy kicsit feljebb menni, de ezekkel az instant beállításokkal ezek az értékek mutatkoztak stabilnak.
P1014411k
Tehát tuning szempontjából a két kártya léghűtéssel nagyon hasonló tartalékokkal rendelkezik (ez persze példányfüggő is). A komoly tuningosok – mint pl. Over – majd kiderítik, hogy extrém túlhajtás esetén melyik bírja tovább a gyűrődést. A hűtési teljesítményt vizsgálva érdekes adatokat kaptunk. Amennyiben lehet hinni az MSI Afterburner 2.2 béta 5 kiadásának, akkor alap órajelen a 3 ventilátoros WindForce 3X GIGABYTE megoldás terheletlen állapotban 44 fokon tartotta a GPU-t, de ami ennél sokkal bravúrosabb, Furmark terhelés alatt sem engedte 66 fok fölé. Egy GTX 580 66 fokon, terhelve? Ez már igen. Eközben a ventilátor 41 és 57 % között forgott, ez 1860 és 2490 közötti percenkénti fordulatszámot jelent, amely ezekkel a ventilátorokkal viszonylag csendesnek volt mondható, pláne, hogy egy GeForce GTX 580-ról van szó. Az ASUS három bővítőhelyet elfoglaló hűtése is megtette a dolgát.
P1014438k
Terheletlen állapotban a GPU mindössze 35 fokot mutatott (a nyári melegben), a terhelt érték viszont egészen 81 fokig csúszott. Sajnos az ASUS GTX 580 Matrix Platinumnál az Afterburner nem tudott kiolvasni fordulatszámmal kapcsolatos adatokat, de érzésünk szerint terhelés alatt ez a két ventilátor valamivel kisebb fordulatszámon, és talán egy fokkal halkabban üzemel, mint a 3 ventilátoros WinForce 3X. A 100 % ventilátor gomb jó ötlet a NYÁK-on, a tuningosok időt és kényelmetlenséget spórolhatnak meg, ugyanis nem kell a fordulatszámot szoftveresen maximalizálni, elég csak a gombot megnyomni, és máris indul a légorkán. Természetesen a gomb újbóli megnyomása esetén az automatikus vezérlés lesz aktív. Nem szabad megfeledkezni a fizikai feszültségállító gombokról sem, melyek használata szintén pofonegyszerű, az aktuális feszültségszintről pedig a LED-ek informálnak (zöld-sárga-piros).P1014425k
Ha különbséget akarnánk találni a két kártya között, akkor talán úgy lehet megfogalmazni a dolgot, hogy az ASUS GTX 580 Matrix Platinum a kicsit egyedibb, kicsit exkluzívabb megoldás. Hatalmas méretű hűtés, a tetején a terheltséget különféle színekkel jelző világító Matrix felirat, 100 % venti gomb, feszültségállító gombok, stb. A GIGABYTE GTX 580 SuperOverClock ugyanakkor maga a nyers erő. Magasabb üzemfrekvenciái miatt piszkálgatás nélkül gyorsabb, mint a Matrix, hűtése pedig legalább olyan hatékony. Tuning terén ugyanazokat a dolgokat meg tudjuk vele tenni, csupán a saját szoftverével, és nem fizikai gombokkal. Tuning terén léghűtéssel hasonlót tudnak, hogy nitrogénnel ki a jobb, azt majd a nagyok megmondják.
P1014439k
Az az igazság, hogy nehéz lenne egyik vagy másik kártya oldalára állni, igazából nem is kell. Ha valakinek szüksége van az ASUS GTX 580 Matrix Platinumon fellelhető extra felszereltségre, akkor beszerezheti a nagyágyút 134 000-ért, ha viszont megelégszik a szoftveres mahinálással és a hatalmas teljesítménnyel, akkor a GIGABYTE GeForce GTX 580 SOC-t a Matrixnál egy hangyányival olcsóbban, 127 000 Ft-ért megvásárolhatja. Bármelyik is kerüljön a gépbe, hosszú évekig erőben, egészségben fogja szolgálni gazdáját. Természetesen csak akkor, ha idő előtt el nem durrantjuk!
ertekeles_gtx580
 A GIGABYTE GTX 580 SuperOverClock videokártyát a GIGABYTE hazai képviseletétől kaptuk tesztelésre, míg az ASUS GTX 580 Matrix Platinumot az ASUS hazai képviselete bocsátotta rendelkezésünkre, köszönjük!

A cikkben szereplő állandó tesztkomponenseinkért az alábbi támogatóinknak jár köszönet: