A GIGABYTE GTX 580 SuperOverClock sem egy apró példány. Mostanra a GIGABYTE SOC sorozata nagy hírnevet és elismerést harcolt ki magának, a minőségi komponensekből és a 2 uncia rezet tartalmazó NYÁK-ból felépülő alapra válogatott GPU-k és RAM lapkák (Tier 1 Samsung vagy Hynix, magas működési frekvenciára hitelesített) kerülnek. A GTX 580 SOC kapcsán debütál az Ultra Durable+, mely a Proadlizer névre keresztelt speciális NEC/TOKIN kondenzátorokkal több, mint a hagyományos UDV széria, ám ezek a lapkák extrém körülmények között nagyon jó szolgálatot tehetnek.
Ami mégjobb, hogy ez a kiváló hardveres környezet nem marad kihasználatlanul, az SOC kártyák kivétel nélkül jelentős gyári tuninggal érkeznek, emlékezzünk csak például a GTX 560 Ti SOC 1 GHz-es GPU órajelére. A kemény OC most sem maradt el, a GF110 772 MHz-es alapórajelét 855 MHz-re tornázták fel, így a CUDA magok frekvenciája 1544-ről 1710 MHz-re nőtt.
Kipróbáltuk: GIGABYTE GTX 580 SOC vs ASUS GTX 580 Matrix Platinum
GIGABYTE GeForce GTX 580 SuperOverClock
Furcsa mód a RAM-okat érte arányosan a legkisebb mértékű növekedés, melyek 4008 helyett 4100 MHz-en rohangálnak. Említettük, hogy a GTX 580 SOC is hatalmas, a hosszúsága 27 cm. A GPU-ra egy széles, speciális réz talppal (Vapor Chamber) csatlakozó, óriási, sűrű, nikkelezett borda gyakorlatilag az egész kártyán végignyúlik, vastag, két darab 8 mm-es, nikkelezett hőcsövekkel átszőve.
Nem hagyták kihasználatlanul ezt a jelentős kínálkozó felületet, nem egy, nem kettő, hanem három, ventilátor került fel a rendszerre. Így született meg a Windforce 3X hűtés, melyhez hasonlót már láthattunk korábbi csúcskártyákon. Ez a megoldás az ASUS-éval szemben csak két kártyahelyet foglal el, így ha hely szűkében vagyunk, ezt felírhatjuk előnynek. A kimenetek terén a szokásos palettát kapjuk, a két dual-link DVI a kötelező natív HDMI-vel (mini, aranyozott) van megtoldva. A kék NYÁK-ból a hűtés miatt nem látunk sokat, de a jobb szélső ventilátor alatt találunk egy gombot, Xtreme felirattal. A GIGABYTE GTX 580 SOC a cég alaplapjainak többségéhez hasonlóan két BIOS-szal (dual-BIOS) rendelkezik. Az első tartalmazza a gyái beállításokat, míg a másodikat saját paramétereink “beflasheléséhez” használhatjuk. A gomb segítségével váltogathatunk a két BIOS között (kikapcsolt állapotban), így az Xtreme kapcsoló akkor is jól jöhet, ha esetleg a saját beállításainkkal bajba kerülünk.
A kártya 12 fázisú tápellátással rendelkezik (további 2 külön fázissal a memóriáknak), melyhez egy 6-tűs és egy 8-tűs PCI Express tápcsatlakozón keresztül áramlik az éltető energia. Ilyen szempontból lemaradásban van az ASUS GTX 580 Matrix-hoz képest. Ez érzésünk szerint „átlagos felhasználás” esetén nem nagyon lehet hátrány. Hogy a kemény tuningnál az-e, azt majd megmondják a profik. Fontos megemlíteni, hogy alap esetben a kártyán lévő összes fázis működik, így ebből a szempontból a fogyasztás konstans.
Ha viszont feltelepítjük a kártyához tartozó GIGABYTE OC Guru segédprogramot, azzal nem csak frekvenciát és feszültséget tudunk emelni, hanem a szoftver képes dinamikusan vezérelni a használatban lévő fázisok számát a terheléstől függően, magyarán ha nincs terhelés, a fázisok nagy részét kikapcsolja, így energiát takaríthatunk meg. A PCB hátulján megfigyelhető egy zöld LED-sor, ez prezentálja a használatban lévő fázisok számát. A géppuska méretű nyomtatott áramkör hátoldala ezúttal nem burkolt, de ugyanolyan NEC kondenzátorokat (proadlizer) találunk rajta, mint az ASUS Matrix hátoldalán, csak itt nem egy darab látszik, hanem öt.