Válassza az Oldal lehetőséget

Kipróbáltuk: GIGABYTE GA-Z68XP-UD3-iSSD és Z68AP-D3

Kipróbáltuk: GIGABYTE GA-Z68XP-UD3-iSSD és Z68AP-D3

Az Intel 311 SSD képességeinek vizsgálata:

issd_readest

GIGABYTE GA-Z68XP-UD3-iSSD (Intel 311 SSD vs Kingston SSD)

asssdbench_intelk     asssdbench_kingstonk

GIGABYTE GA-Z68XP-UD3-iSSD (Intel 311 SSD vs Kingston SSD)

hdtach_long benchk     hdtach_longbench_kingstonk

GIGABYTE GA-Z68XP-UD3-iSSD (Intel 311 SSD vs Kingston SSD)

benchmark_readk     bencmark_writek

HD Tach benchmark olvasás (read) – írás (write)

ramdomacces_Readk     randomacces_writek

HD Tach véletlen elérés (random acces) olvasás (read) – írás (write)

extratests_Readk     extratests_writrk

HD Tach extra tesztek (extra tests) olvasás (read) – írás (write)

Intel Smart Response Technology bekapcsolása, és a technológia használatának eredményei:

intelrst_setupk

Mielőtt belefogtunk volna az SRT vizsgálódásba, először minden mérést elvégeztünk kizárólag HDD használatával is, melyhez egy régi, 80 GB-os Hitachi SATA merevlemezt használtunk. Az Intel Smart Response Technology bekapcsolása után egy kis “tanítási üzemet” alkalmaztunk, azaz öt-hatszor újraindítottunk a gépet, hogy a leállításhoz és a indításhoz szükséges fájlok felkerüljenek az immár gyorsítótárként használt SSD-re. Miután ezen túlvoltunk, lemértük a boothoz szükséges időt (a bekapcsológomb megnyomásától a windows asztal megjelenéséig ikonokkal együtt), utána pedig a leállítás időtartamát is. Ezen mérések után egy progamindításos tesztet végeztünk, melyhez a Windows 7 Application Launcher (7APL) alkalmazást hívtuk segítségül. Ezzel a kis progival különféle profilok hozhatóak létre, amelyekben programok indítófájlai szerepelnek. Ha egy profilt elindítunk, akkor a benne lévő összes szoftver elindul, magyarán egyszerre van lehetőség akár 7-8 (vagy mégtöbb) program elindítására. Ez természetesen egy merevlemez számára igen nehéz feladat, ezért nagyon tanulságos, hogy milyen mértékben tudja kisegíteni a cache-ként használt SSD.
progik
A mi profilunk az alábbi programokból állt:
  • Media Espresso 6.5
  • Jegyzettömb
  • Winrar
  • 3DMark11
  • FurMark 1.8.2
  • Alien vs Predator benchmark tool
  • Photoshop 5.1 portable
  • Heaven Benchmark 2.5

Az Intel SRT képességeinek prezentálása:

intelsrt

Amint látható, hasonlóan kedvező eredményt kaptunk, mi előző Z68-as tesztünkben. Az Intel Smart Response Technology rendkívül hatékony, a számok magukért beszélnek, a programindításban tapasztalt különbség szinte megdöbbentő, de igaz. Elképzelhető, hogy egy mai, modern merevlemezzel szemben valamennyivel visszafogottabb különbségeket kaptunk volna, de a lényeg a technológia hatékonyságának bizonyítása volt.

További mérési eredmények (bal oldalon a csak merevlemezes, jobb oldalon az Intel SRT-s rendszer):

onlyhdd_hdtunebenchmarkk     srt_hdtunebenchmarkk

onlyhdd_randomaccesk     srt_hdtunerandomaccesk

onlyhdd_extratestsk     srt_hdtuneextratestk

Összefoglalás

Szerintünk a GIGABYTE okosan döntött akkor, amikor kiemelt státuszba helyezte alaplapjain az Intel Smart Response Technology-t. A szoftveres segítség, az EZ Smart Response gyorsan és hatékonyan teszi a dolgát, az átlag felhasználó számára jóval könnyebbé varázsolja a szolgáltatás aktiválását, és rengeteg bosszúságtól képes megkímélni az embert. Jó ötlet, jó megvalósítás = pirospont. Ezután jött az mSATA csatoló és az Intel 311 SSD alkalmazásának ötlete, melynek hatékonyságára a cikkben lévő eredmények egyértelműen megadták a választ. Bár alig néhány hónapos a technológia, szinte kezdetektől fogva hatékonyan és problémamentesen működik, ahogy azt a GIGABYTE Z68XP-UD3-iSSD-nél is tapasztalhattuk.

issd_box

Az öreg HDD-n dolgozó Windows 7 és a programok szárnyra keltek a gyorsítótárként szerepet vállaló SSD-vel, a rendszer felállási és leállítási idő pedig olyan mértékben csökkent, mint ha nem is ugyanarról a számítógépről lenne szó. Bizony, ennyit számít  a gyors háttértár, különösen az alacsony válaszidő. A GIGABYTE Z68AP-D3-ban az a jó, hogy az integrált mSATA csatlakozó okán készen áll az Intel 311 SSD fogadására, de mivel az nem a csomag része, így nem kell azonnal nagy összeget beruházni, hiszen elég jó áron – bruttó 27 000 Ft környékén – már szert tehetünk erre a modellre, amit ráérünk később bővíteni a kis SSD-vel, ha szükségét érezzük. Ezen kívül a Z68AP-D3 egy teljesen átlagos, középkategóriás alaplap, átlagos jellemzőkkel. Negatívumként talán a hátlapi kínálatot lehetne felhozni a soros és a printer porttal, valamint a kevéske csatlakozóval.

z68ap-d3_box

A GIGABYTE Z68XP-UD3-iSSD-n már ott figyel az Intel 311 SSD, így természetesen annak az árát is meg kell fizetnünk a csomagban. Nos, egyelőre ez még 60 000 Ft körüli összeget jelent, ami nem kevés, de ha azt nézzük, hogy a sima Z68XP-UD3 ~37 000 Ft-ért kapható, akkor elfogadható. Ebben az összegben nyilvánvalóan még az “újdonság ereje” is erősen bennevan, 1-2 hónap elteltével szépen csökkenhet az ár, ekkor pedig nagyon komolyan el lehet gondolkodni a vásárláson. Természetesen akinek jelen pillanatban is rendelkezésre áll a megfelelő fedezet, és szeretne egy ilyen “integrált” SSD-vel dolgozó rendszert, ne habozzon, mert nem fog csalódni az eredményben!

ertekeles

A GIGABYTE alaplapokat a GIGABYTE hazai képviseletétől kaptuk tesztelésre, köszönjük!