Válassza az Oldal lehetőséget

Kipróbáltuk: GIGABYTE GA-Z68XP-UD3-iSSD és Z68AP-D3

Kipróbáltuk: GIGABYTE GA-Z68XP-UD3-iSSD és Z68AP-D3

Kipróbáltuk: GIGABYTE GA-Z68XP-UD3-iSSD és Z68AP-D3

Egy korábbi tesztünkben már bemutattuk a Z68 PCH-t, annak előnyeit és teljesítményét. Most újabb két, Z68 PCH-ra épülő alaplap érkezett hozzánk a GIGABYTE jóvoltából és annak keze munkája nyomán, melyek egy különleges és egyedi képességel hívják fel magukra a figyelmet.

uniqefeat

E cikkben elsősorban nem a Z68-ra (persze meglesznek a szokásos teljesítménytesztek) koncentrálunk, hanem erre az extra képességre, melyhez persze ahhoz is szükség van, hogy ez a PCH dolgozzon a NYÁK-on. Előző cikkünkben az Intel Smart Response technológiát már bemutattuk, ezt idéznénk fel most újra:

Intel Smart Response technology: Ezzel merevlemezünket, és ezáltal a rendszerünket tehetjük sokkal gyorsabbá, gördülékenyebbé a következő módon: A szolgáltatás aktiválásához egy legalább 20 GB kapacitású, körülbelül 200 MB-os olvasási és 150 MB/-os írási sebességre képes SSD-re van szükségünk, mely gyorsítótárként fog szolgálni a merevlemez számára. A HDD-vel kapcsolatban annyi a kikötés, hogy SATA felületen keresztül csatlakozzon az alaplaphoz, és Windows 7 operációs rendszer fusson rajta. A két meghajtót egy RAID tömbbé kell egyesíteni, majd aktiválni kell az Intel Smart Response szolgáltatást. Ezután a rendszer figyeli a leggyakrabban használt fájlokat, alkalmazásokat (az indítófájlokat is), és áthelyezi azokat az SSD meghajtóra. Ennek az lesz az eredménye, hogy rendszerindításkor és leállításkor, valamint a gyakran használt programok indításánál és használatánál közel SSD-szintű sebességet és válaszidőt fogunk kapni, hiszen a lényeges állományok arról töltődnek be. A Z68 egyik nagy újítása ez a technológia, ez ugyanis egyik korábbi PCH-ban sem volt elérhető.
Kipróbáltuk: GIGABYTE GA-Z68XP-UD3-iSSD és Z68AP-D3 1
A GIGABYTE is jelentősnek és hasznosnak érzi ezt a fejlesztést, ezért egy kiegészítő szolgáltatást is kiadott mellé GIGABYTE EZ Smart Response Technology néven: 
Az Intel SRT bekapcsolása alap esetben úgy néz ki, hogy csatlakoztatunk kell az SSD-t és a HDD-t az alaplapra, BIOS szinten RAID módba kell állítani a SATA vezérlőt, majd utána Windows 7 alatt az Intel Rapid Storage alkalmazás segítségével aktiválni az Intel Smart Response-t. Igen ám, de sok esetben ez a művelet nem megy végbe az operációs rendszer újratelepítése nélkül. Erre a problémára kínál megoldást a GIGABYTE EZ Smart Response, ugyanis szükségtelenné teszi ezeket a manuális lépéseket, mindent automatikusan megcsinál, és beállítja nekünk a szolgáltatást. Íme egy video a használatról:


 

A GIGABYTE tehát mindent megtesz annak érdekében, hogy az Intel Smart Response technológiát zökkenőmentesen bekonfigurálhassuk, illetve használhassuk. Azonban még ennél is tovább mentek az ötleteléssel. Nyilvánvaló, hogy az Intel SRT használatához szükség van egy SSD-re is, melyből akár egy 20 GB-os is bőven elégséges lehet a technológia kiaknázásához.. Az Intel is felismerte a lehetőséget, és egy mSATA csatolójú, SLC alapú SSD-t dobott a piacra Intel 311 azonosítóval. A GIGABYTE-nak megtetszett az egység, és egy új alaplapsorozat kiadására adta a fejét.

z68giga_dobozokk

Az egyelőre négy modellből álló család (GA-Z68XP-UD3, GA-Z68XP-D3, GA-Z68AP-D3, GA-Z68P-DS3) közös jellemzője, hogy mindegyiken megtalálható az az mSATA csatlakozó, amelybe az Intel 311 SSD a vásárlást követően azonnal beleilleszthető. Ezezknek a lapoknak a fókuszában tehát az Intel SRT és 311 SSD áll, ebből érkezett meg hozzánk az “SSD Ready” GIGABYTE GA-Z68AP-D3, és magával az Intel 311 SSD-vel együtt kapható GIGABYTE Z68XP-UD3-iSSD. Az általános teljesítménytesztek mellett ezért arra fókuszálunk, hogy az integrált Intel SSD 311 használatával milyen előnyre tehetünk szert azzal szemben, mintha ha csak kizárólag merevlemezt használnánk.

Lássuk a cikk két résztvevőjét!

GIGABYTE GA-Z68AP-D3

z68ap_45fokk

A kettő közül ez a “Ready” modell, azaz ez magát az SSD-t nem tartalmazza a csomagban, de fel van készítve annak fogadására, ugyanis a NYÁK ~középén ott díszeleg a kis fehér mSATA csatlakozó, amelybe beleilleszthetjük az Intel SSD 311-et, amennyiben a későbbiekben megvásároljuk. Lényegében ez az integrált mSATA csatlakozó az, ami ezt a típust kiemeli a tömegből, a többi tulajdonsága nagyjából átlagos, de azért természetesen átszaladunk rajtuk.

z68ap_fekvok     z68ap_hatlapk

Magától értetődően Z68 PCH, ennek megfelelően LGA1155-os foglalat, tehát Sandy Bridge támogatás. A CPU-t 7 fázisú tápellátás halmozza el energiával (egy átlagos méretű hűtéssel), memóriafoglalatból négyet találunk, melybe maximum 32 GB DDR3 memóriát helyezhetünk kétcsatornás üzemmódban használva, 2133 MHz-es órajellel. A RAM foglalatok 2 fázissal dolgoznak. Nagyjából a nyomtatott áramkör közepén talájuk az mSATA csatolót “mSATA Intel Smart Response technology” azonosítóval, alatta már a bővítősínek garmadája kezdődik.

z68ap_allok     z68ap_pwmk

Teljes szélességű PCI Express sínből két darabot kapunk, az AMD CrossFireX támogatott, de két kártya esetén a második sín csak ×4-es módban működik.  Kicsi (×1-es) PCI Express foglalatból három darabot kapunk, de ha régebbi eszközünk van, akkor sem kell zavarba jönni, ugyanis két darab hagyományos PCI is a kínálat részét képezi. A két hosszú PCI Express port fogja közre a széles, de ellaposított bordát, mely alatt a Z68 PCH bújik meg. Itt találjuk (az alaplap szélén) a SATA csatolókat is, szám szerint 6 darabot, ebből kettő SATA 3.0, négy pedig SATA 2.0 szabványú. A lap alján találjuk a szokásos előlapi kivezetéseket, ide értve az USB-t (On/off charge támogatással) és az AUDIO-t. Az alaplap tápellátásához egy 24 és egy 4-tűs tápcsatlakozóra van szükség.

z68ap_lgak     z68ap_msatak

Nézzük, mi a kínálat a hátlapon!

z68ap_kimenetekk

Mivel a GA-Z68AP-D3 egy alsó-középkategóriás modell, így a hátlapon nem kell csatlakozóerdőre számítani, de azt mindenképp megkapjuk, amire egy átlag felhasználónak szüksége van. A sor két darab USB 2.0-val és egy kombi PS/2 (egér vagy billentyűzet) csatlakozóval indul. Meglepő módon a jó öreg soros port is felkerült a NYÁK-ra, őt kevésbé vártuk, de ha fölé tekintünk, ahol a széles nyomtató port figyel, akkor már nehéz eldönteni, melyiken lepődtünk meg jobban.

z68ap_slotokk     z68ap_satak

A következő csatlakozó már nem a múltból érkezett, ugyanis egy optikai kimenetről van szó. Örömteli, hogy egy natív HDMI csatlakozó is rendelkezésre áll, így nem csak önmagában a Sandy Bridge CPU-ban lévő IGP használható ki, hanem a Lucid Virtu alkalmazására is lehetőség nyílik. Az villámgyors USB 3.0-ról sem kell lemondanunk, kék színnel kettőt is kapunk ugyanitt, majd az Ethernet és még két USB 2.0 következik, majd befejezésként az analóg hangkivezetéseket láthatjuk.

z68ap_tartozekk

Teljes specfikáció: gyártói oldal

GIGABYTE GA-Z68XP-UD3-iSSD

issd_allok

Ez a modell már magán hordozza az Intel 311 SSD-t, melynek 20 GB-os kapacitása bőven elegendő lesz arra, hogy gyorsítótárként szolgáljon a rendszerhez. Küllemre és felépítésben sok a hasonlóság a Z68AP-D3-mal, összességében a Z68XP-UD3-iSSD az integrált flash tárolón kívül egy egész picit nyújt többet, mint az előző típus. A LGA1155 foglalatba illeszkedő Sandy Bridge CPU-t 8 fázisú tápellátás látja el energiával, a négy darab memóriafoglalat 2 fázissal dolgozik.

issd_fekvok     issd_hatlapk

A slotokba természetesen DDR3 modulokat illeszthetünk 2133 MHz-es sebességig, maximum 32 GB mennyiségben, kétcsatornás üzemmódot használva. A nyomtatott áramkörön lévő mSATA csatlakozó ugyanott helyezkedik el, mint a Z68AP-D3-on, benne csücsül az Intel 311 SSD, egy matricával leragasztva. Ha a matricát elszakítjuk, az garanciavesztéssel jár, így szerelésnél legyünk körültekintőek! A bővítősínek kínálata is megegyezik az előző modellével, azaz két darab teljes szélességű PCI Express (NVIDIA SLI és CrossFireX is alkalmazható, két kártya esetén ×8, ×8 módban működnek a slotok), három darab ×1-es PCI Express és két PCI fogható munkára.

issd_lgak     issd_pwmk

A Z68 PCH-t hűtő borda némileg más dizájt kapott, de jelen esetben is szélesített, alacsony profilú hűtésről van szó, hogy ne akadályozza a videokártyák beszerelhetőségét. A Z68XP-UD3-iSSD megtáplálásához egy darab 24 tűs és egy darab 8 tűs kábel használata ajánlott. A NYÁK alján megtaláljuk az előlapi kivezetéseket, ahol egy On/Off Charge képességű USB kimenet is helyet kapott. Az alaplap szélén, elforgatva kapjuk a SATA kimeneteket, összes nyolc darabot. Ebből a két világoskék SATA 2.0, a két fehér SATA 3.0 szabványú (PCH-ból), míg a két sötétszürke szintén az újabb szabvány használatát kínálja a kiegészítő Marvell lapkának köszönhetően. 

issd_intel311k     issd_intel311_dontottk

Amiben nagy különbség van a két modell között, az a hátlapi szekció. Míg e tekintben a Z68AP-D3 amolyan időutazás volt a múltba, a Z68XP-UD3-iSSD kínálata abszolút modern és naprakész. A paletta egy kombinált PS/2 csatlakozóval indul, a búbján két darab USB 2.0-val. Őket egy magányos optikai kimenet követi, majd egy FireWire port jön további két darab USB 2.0-val.

issd_kimenetekk

Utóbbiból sosem elég, így a következő oszlop is két USB 2.0-val indul, de ami ennél fontosabb, hogy egy natív HDMI-vel záródik, így a Sandy Bridge IGP munkára fogható, akár a Lucid Virtu technológia alkalmazásával. Egy újabb USB duó van soron, de legalább már 3.0 támogatással (az alaplapon további két USB 3.0 kivezetés van “tűs” formában). A kínálatot az Ethernet csatlakozó, a fennmaradó két USB 2.0 és az analóg hangkivezetések zárják le.

issd_pchk     issd_slotokk

issd_tartozekokk

Teljes specifikáció: gyártói oldal

A bemutatókon túlvagyunk, lássuk a tesztkonfigurációkat!