Kipróbáltuk: GIGABYTE G1 Killer Assassin — ha eltalál, véged!
A Sandy Bridge processzorok, és maga az architektúra érkezése után érdekes helyzet állt elő a felsőkategóriás alaplapok, vezérlőhidak és CPU-k világában.
Az új processzorok LGA1155 foglalatba érkeztek, általában P67 vagy H67 PCH-s alaplapba (H61 kevésbé jellemző). A Core termékskála minden téren megújult, Core i7, i5, és i3 modellek is érkeztek Sandy Bridge alapokon, ráadásul az erősebb Core i7 típusok igencsak rá tudtak/tudnak verni az előző generációra. Ezzel nem is lenne semmi gond, a CPU-k elérhetőek, ahogy az alaplapok is. Mi a helyzet a jóöreg X58 lapkakészlettel? Egy kissé eljárt felette az idő, de azIntel hivatalosan még mindig ezt a vezérlőt tekinti a felsőkategóriának, LGA1366 foglalattal. LGA1366-ba viszont nem tudunk Sandy Bridge processzort illeszteni, tehát maradnak a koros Bloomfield és az újabb Gulftown modellek. Utóbbiból háromféle van, a már ismert Core i7-980X, és a nemrég debütált Core i7-970, valamint Core i7-990X, hivatalosan utóbbi most az Intel zászlóshajója, még Nehalem architektúrával, de 6 darab fizikai maggal és HT-val, ahogy a másik két modell is. Az alaplapgyártók bizonyára úgy gondolták, ideje lenne egy kis vérfrissítést eszközölni a kínálaton, hiszen egy darabig még az X58 lesz a trónon (év végére ígérek a Patsburg érkezését), mint hivatalos felsőkategória.
A GIGABYTE mindjárt egy komplett különleges alakulatot keltett életre három új, X58-ra épülő alaplappal. A család neve G1 Killer, a csapattagok neve Assassin, Sniper és Guerrilla, melyek mindegyike egy speciális személyiséget, konkrétabban egy alaplapot jelent, ezek a valóságban felszereltségben különböznek.
Egy kis áttekintés:
A táblázatból már körvonalazódik, hogy nem átlagos felszereltségű és minőségű deszkákról van szó, a továbbiakban az Assassin konkrétumaival folytatjuk, hiszen ez érkezett hozzánk vendégségbe.
Az Assassin a G1 Killer sorozat parancsnoka, a legnagyobb és legjobban felszerelt darabja. A GIGABYTE magyar oldala így értekezik róla:
“Katonai jellegű G1-Killer titkos csapat vezetője. Az 5 leghalálosabb harcművészet mestere. Nyelvekben jártas, az álcázás és az ámítás a szakterülete. Kedvenc fegyver: Penge”
Mivel XL-ATX szabványú, méretei miatt (345 mm × 262 mm) ügyelnünk kell a ház megfelelő megválasztására. Az Assassin hatalmas dobozban érkezett, már erről sejteni lehetett, hogy a körítés sem lesz mindennapi a prémium lap mellé. E tekintetben úgy gondoljuk, a szavak helyett inkább beszéljenek a képek:
A fentieket látva kijelenthető, hogy a tartozékokat tekintve a G1 Assassin nem nagyon támadható, mindent megkapunk amire szükségünk lehet, az USB 3.0 kivezetéstől kezdve a legapróbb kábelig, vagy a Tri-SLI hídig.
Lássuk a lapot!
Az első kézhezvétel után kell néhány perc, amíg magunkhoz térünk, és át tudjuk látni a dolgokat. Először is azt le kell szögezni, hogy az a G1 Assassin minden olyan dolgot tud, ami az X58 sajátja, azaz LGA1366 foglalat, háromcsatornás memória üzemmód lehetősége a hat darab sínnel (három pár), X58 + ICH10R északi és déli híd páros, és minimum két darab teljes szélességű PCI Express sín, mindkettő ×16-os móddal, stb.
A G1 Assassin alapja egy fekete nyomtatott áramkör, melyen az alkatrészek többnyire fekete-zöld színkombinációban pompáznak, amolyan katonás stílusban. A lapra minőségi, Lotes gyártmányú LGA1366 foglalat került, körülötte 16 fázisú tápellátás díszeleg. A PWM-eket, az északi hidat és a déli hidat egyaránt stílusosan kialakított bordák hűtik, melyeket vastag, nikkelezett hőcső fog össze.
Az X58 lapkán elég tekintélyes méretű a hűtés, melybe LED-eket építettek be, ezek üzem közben zöld fényt árasztanak magukból. Az igazán nagy durranás még sem ez, hanem az ICH10R hűtése, mely a megtévesztésig hasonlít egy valódi tölténytárra, olyannyira, hogy a szélében még töltény is látható. Nyilván ennek semmilyen funkciója nincsen, de keményen néz ki, és tovább növeli a deszka military stílusát.
A lapot 24 tűs tápcsatlakozón kívül két darab(!) 8-tűs kiegészítő tápcsatlakozóval lehet megtáplálni, ez elégséges a normális grafikus alrendszert tartalmazó konfigokhoz. A lapon azonban négy darab teljes szélességű PCI Express 2.0 sínt találunk, melyek 2×16 és 2×8 módban képesek működni. Így lehetőség van Try-SLI vagy Quad CrossFireX rendszer kiépítésére. Azonban ha sok grafikus kártyát helyezünk a gépbe, szükség lehet további tápellátásra, erre szolgál a lapon közép tájt, és alul elhelyezett két darab molex csatlakozó.
A G1 Killeres sorozat egyébként Ultra Durable 3 technológiával készül, a NYÁK-on Nichicon MUSE kondenzátorok csücsülnek. A SATA csatlakozók a mai trendnek megfelelően az alaplap jobb szélére kerültek, összesen nyolc darab, ebből kettő (fehér) SATA 6 Gb/s szabványú. Nem mehetünk el szó nélkül a hangkeltő lapka és a LAN vezérlő mellett sem.
Integrált Creative Soundblaster X-Fi Digital Audio Processor (20K2)
A GIGABYTE G1-Killer alaplapok a világ első játékos alaplapjai, amelyekre a Creative csúcsfejlesztése, az X-Fi Xtreme Fidelity és EAX Advanced HD 5.0 technológiákat támogató Soundblaster Digital Audio Processor (20K2) lapkája került, ami képességei révén a virtuális világ hangjai a való életben hallottakhoz hasonlóan szólalnak meg.
X-Fi Xtreme Fidelity
Az X-Fi olyan technológiák összessége, amelyek prémium minőségű többcsatornás hangot juttatnak el a fülekig, legyen akár szó fejhallgatókról, sztereó vagy többcsatornás hangszórókról, valamint segítenek visszaállítani a tömörített digitális audiófolyamok eredeti, tiszta hangzását.
X-Fi Crystalizer
Visszaállítja a tömörített zenék és filmek hangsávjainak részletességét. Az összes magas és mély hang kiemelésre kerül, amely eredményeként mindent kristálytisztán hallasz majd.
X-Fi CMSS – 3D Headphone
Kiterjeszti a fejhallgatóból áramló zenét vagy hangokat, megadva ezzel egy még realisztikusabb hangzást.
X-Fi CMSS – 3D Surround
A sztereó MP3-akat és filmes hangsávokat többcsatornás hangfolyammá alakítja a többcsatornás és sztereó hangrendszerek, valamint akár fejhallgatók számára. A beszédhangok szemből hallhatók, míg a környezeti zajok hangzása teljesen körbevesz.
X-Fi CMSS – 3D Virtual
A sztereó MP3-akat és filmes hangsávokat virtuális többcsatornás hanggá alakítja sztereó hangszórókon keresztül. A beszédhangok szemből érkeznek, míg a környezeti zajok hangzása lényegében körbevesz.
EAX® AHD 5.0™
Az EAX® (Environmental Audio Extension) erőteljes és innovatív audió technológiák kollekciója, amelyek igazi interaktív 3D-hatású hangot adnak a PC-s játékoknak, illetve még több visszajelzést állítanak elő a környezeti zajokról, hatékonyabban szimulálva ezzel a való világ hangjait.
• 128 Hang
Maximum 128 hang szólalhat meg egyszerre, elérve ezzel a részletgazdag hanghatást a játékokban, valamint dinamikusabban szólalnak meg a képernyőn folyó akciókhoz társított zenék.
• EAX PurePath
Kiváló és pontos többcsatornás hanghatást ad kifejezetten a mély hangsugárzókra küldött hangok révén. Az adott többcsatornás (legfeljebb 7.1 csatornáig) hangrendszerhez igazodva vezérli a hangokat.
• EAX Voice
A játékosok az adott játékkörnyezetnek megfelelően hallhatják egymás hangjait. Továbbá, ha a játék támogatja a “3D Voice Over IP” technológiát, a játékosok a mindig a megfelelő irányból hallja a csapattársakat.
• FlexiFX
Lehetővé teszi a játékfejlesztőknek a 20K2 digitális audió processzor teljes erejének bevetését a lehető legjobb környezeti hangok megteremtése érdekében.
• MacroFX
A közelről érkező hangokat teszi tisztábbá és pontosabbá, ami által jobb mélységérzékelés tapasztalható.
Dolby® Digital Live and DTS™ Connect
Egy valós idejű kódolási technológiának köszönhetően a Dolby Digital Live bármilyen audió jelet képes Dolby Digital adatfolyammá konvertálni a házimozin történő könnyebb lejátszás érdekében. Így a számítógép könnyedén, csupán egy egyszerű digitális kapcsolaton keresztül összeköthető a Dolby Digital-képes audió/videó eszközzel vagy hangrendszerrel, amivel megoldható a kábelrengeteg okozta probléma. A DTS Connect a tökéletes megoldás arra, hogy egy új szórakoztatási szintet érjünk el a házimozi rendszerbe épített Audio/Video eszközök használatával.
A DTS Connect két DTS technológiát gyúr össze. Amíg a DTS Neo: PC™ a kétcsatornás sztereó hangot alakítja át többcsatornás (7.1 csatornáig) hangsávvá, addig a DTS Interactive™ a digitális audio jelforrásokat kódolja át DTS Digital Surround hanggá, ami az S/PDIF kapcsolat révén könnyedén továbbküldhető a megfelelő Audio/Video eszközre.
Beépített fejhallgató erősítő
A kifejezetten a játékosok számára tervezett GIGABYTE G1-Killer sorozat tagjait olyan nagy teljesítményű erősítővel látták el, ami képes akár 150 ? ellenállású fejhallgatókat is meghajtani, amely révén a professzionális fejhallgatók a tudásokhoz mérten, szédítően tiszta és erőteljes hangon, kevesebb torzítás mellett szólalhatnak meg. Az erősítő továbbá egyéb professzionális audió felhasználáshoz is megfelel az alacsony zaj és torzítás, valamint a magas jelváltozási sebesség miatt. Végül, de nem utolsósorban a GIGABYTE 4 kiegészítő erősítőt is alkalmaz a G1-Killer alaplapokon, amelyek a közép/mély sugárzókat, a hátsó és első hangszórókat, valamint a vonalkimeneti hangsugárzókat hajtják meg.
Nichicon Audio Kondenzátorok
A GIGABYTE G1-Killer sorozatú alaplapokon a legjobb minőségű Nichicon MUSE ES és bi-polarizált MW szériájú audió kondenzátorok biztosítják a megfelelő áramköri hátteret az audió alrendszer számára. Ezek a professzionális kondenzátorok a lehető legmagasabb hangtérképet és hang kiterjedést garantálják, aminek következtében igazán realisztikus hangélményekben lehet részük a játékosoknak.
Integrált Bigfoot Networks Killer™ E2100 játékos hálózati Platform
A GIGABYTE komolyan veszi az online játék során tapasztalható késlekedések megszüntetését, amelyet a Bigfoot Networks Killer™ E2100 játékos hálózati platform alkalmazásával értek el a G1-Killer termékcsaládnál. A dedikált Network Processing Unit (NPU) és az egyedi Game Networking DNA™ technológia kettőse révén Bigfoot Networks Killer™ E2100 játékos hálózati platformmal a legjobb online játékélményekkel gazdagodhatnak a játékosok.
Dedikált Killer™ E2100 NPU
Az 1 Gb-nyi DDR2-es memóriával rendelkező dedikált Network Processing Unit (NPU) segít tehermentesíteni a processzort a hálózati forgalom okozta feladatoktól, felszabadítva azt egyéb fontosabb számítások számára.
Killer™ Network Manager
A páratlan sebesség biztosítása és a játékok hálózati forgalmának teljes vezérlése okán a Killer Network Manager segédprogramot az alapoktól építették fel, ami a G1-Killer alaplapok számára egyszerű és gyors optimalizálást tesz lehetővé a felhasználóknak.
A Killer Network Manager Applications részében a Bigfoot Network különleges Visual Bandwidth Control™ technológiája megmutatja a felhasználóknak, hogy éppen mekkora sávszélességgel gazdálkodhatnak és mely alkalmazások használják azt éppen. A gyártó Advanced Game Detect™ technológiája pedig magas prioritást ad az elindított játéknak, ami úgy kapja meg a lehető legtöbb sávszélességet, hogy eközben például a letöltések is folytatódhassanak.
Game Networking DNA™
A Bigfoot Network’s egyedi Game Networking DNA™ segédprogramja közvetlenül az NPU felé küldi a játékok hálózati forgalmát kikerülve a Windows hálózati alrendszerét, amely művelet sebességbeli előnyei révén gyorsabb mozgásokra, lövésekre és nagyobb győzelmekre lehetnek képesek a felhasználók.
Akár 10-szer gyorsabb
Akár MMO-ról, akár FPS-játékról legyen szó, a Bigfoot Networks Killer™ E2100 játékos hálózati platform akár 10-szer nagyobb hálózati teljesítményre is képes, így az online játékok futási sebessége is megnőhet.
A fenti, igencsak elnyúló leírásból jól látszik, hogy a GIGABYTE nem bízta a véletlenre a hang és a LAN minőségét, a grafikus alrendszer kiépítése meg már a mi kezünkben van. Nem beszéltünk még a hátlapi szekcióról, ennek épp itt van az ideje!
A mérnökök gondoltak azokra, akik esetleg nem bíznak az USB-s beviteli eszközökben (egér, billentyűzet), és két darab PS/2 csatlakozót is felhelyeztek a hátlapra. Ezt a koaxiális digitális kimenet követi, máris mehet rajta keresztül az adat a házimozi erősítőnk felé. A folytatást egy USB különítmény alkotja, négy oszlopban, a negyedik tetején az RJ45 LAN csatlakozóval. A nyolc darab USB portból négy darab(!) USB 3.0 szabványú. A sort az audió szekció zárja, a gyengébbek kedvéért az analóg kivezetés sem hiánycikk, de ami igazán értékes, az a bal alsó sarkában megbúvó optikai kimenet.
5 Smart Fan ventilátor csatlakozó
Az üzem közben keletkezett hőmennyiség megszüntetésére 5 darab, gondosan kiválasztott helyre integrált Smart Fan csatlakozót helyeztek, amik a CPU- és a rendszer ventilátorok számára is pontosabb vezérlést biztosít. A saját termikus érzékelők révén a légkavarók nemcsak a BIOS-ból, hanem a GIGABYTE EasyTune 6 segédprogramból is irányíthatók.
Előlapi vezérlőpanel
A G1.Assassin alaplap dobozában egy kényelmesen használható előlapi vezérlőpanel is helyet kapott, amin két darab USB 3.0 port és egy Power eSATA csatlakozó is található. Ezeken kívül a panelen egy Quick Boost gomb is kivezetésre került, amely egyszeri megnyomása a rendszer azonnali, késedelem mentes tuningjához vezet, a számítógép újraindítása nélkül.
Oldalak: 1 2