Először is újra hangot kell adni örömünknek, hogy végre elkészülhetett első könyvolvasós cikkünk. Ideje volt már!

Kipróbáltuk: Energy Sistem könyvolvasók – a nyomtatott könyvek végnapjai? 1

Másodjára értékelnünk kell, amit rögvest meg is teszünk! Három könyvolvasót kaptunk, ezek közül kettő csak színben és a belső memória méretében tért el, így ezeket nem választjuk szét.

Érdekes módon az első, vagyis az egyszerűbb, E-Ink technológiás olvasó kerül többe. Ha a funkciók számát nézzük, akkor nem érthetjük meg miért. Azonban, mi kézbe is vettük a kütyüket, mi több, még olvastunk is róluk. A cél az volt, hogy kiderüljön, képes-e egy könyvolvasó egy könyvet helyettesíteni. A válasz az E-Inkes olvasó tekintetében egyértelmű igen, a másik kettőnél talán. Számunkra itt is a válasz arra, hogy mitől drágább az E-Ink.

Kipróbáltuk: Energy Sistem könyvolvasók – a nyomtatott könyvek végnapjai? 2

A technológiából fakadóan sokkal kontrasztosabb, könnyebben olvasható, a nyomtatotthoz sokkal közelebb álló minőséget kapunk. A szemet kevésbé fárasztja, a szöveg megjelenése lapozásnál sokkal gyorsabb, magyarán nem esünk ki a szövegből, míg arra várunk, hogy egy újabb oldal betöltődjön. Azt kell mondanunk, hogy aki a könyvolvasót arra használja amire az való, annak nem tudunk mást ajánlani, mint hogy E-Ink kijelzős készüléket vegyen.

Ugyan akkor nem írhatjuk le a másik két szerkezetet sem. A kijelző technológiája előny és hátrány egyszerre. Magasabb a fogyasztás, rosszabb a kontraszt, viszont színes. Az olvasás mellett nézhetünk rajta filmet, de kedvenc képeinket is vihetjük magunkkal gyerekről, kutyáról, házról, meg a négy kerékről. Szóval jóval többet tud, mint amit egy könyvolvasótól elvárnánk.

Kipróbáltuk: Energy Sistem könyvolvasók – a nyomtatott könyvek végnapjai? 3

A kérdés tehát az, hogy melyiket érdemes megvenni! A válasz, hogy azt, amelyikre szükségünk van. Ha csak könyvolvasásra keresünk készüléket, akkor a drágábbat, ha szeretnénk színes kijelzőt és filmnézési lehetőséget, akkor az olcsóbbat. Az árak szerencsére már estek annyit, hogy megfontoljuk a vásárlást. Ha könyvnél átlagosan 3000 forintos árat számolunk, akkor a színes olvasók bruttó ára valahol 13-15 könyvnél van, míg az E-Ink esetében 18-19 könyvnél. Egyben kifizetve ez soknak tűnik, de ha valaki sokat olvas, akkor nem kell egy év sem a megtérüléshez, így pedig már elgondolkodtató, hogy mit vegyünk, papír alapú vagy elektronikus könyvet.

Végül pedig a legfontosabb kérdés, lehet-e papír és lapozás nélkül élvezetesen könyvet olvasni? Jelentjük: lehet! Minden azon múlik, hogy milyen a könyv. A nálunk járt olvasók mindegyike nyújtott annyi kényelmet, hogy ne azzal foglalkozzunk, hogy a papírlapokat hajtogatva vagy gombokat nyomkodva lapozunk. Ettől a könyv még könyv, az írás pedig írás marad. És azt tudjuk, hogy egy jó könyv ezerszer jobb lehet, mint egy jó film, szóval csak javasolni tudjuk, hogy néha kapcsoljátok ki a tévét, vegyetek a kezetekbe egy könyvet vagy könyvolvasót, és merüljetek el az író világában a saját képzeletetek segítségével. Sokkal jobb, mintha más, teszem azt egy film rendezőjének képzelete alkotta világot figyelünk. Olvassatok sokat!

Az Energy Sistem olvasók a Bluechiptől érkeztek hozzánk. Ha gondolkoztok a vásárláson, a friss árakatIDE kattintva tudjátok megnézni.