Térjünk át a működésre! Ahogy azt a bevezetőben is írtam, a digitális adás a földi mennyország egy hordozható tévének, hiszen ragyogó a képminőség. Igen ám, de nincs meg a megfelelő jelerősség akkor kép sincs. A Nomad használatához 6 decibeles jelerősséget ír a gyártó, ami tapasztalatom szerint sok helyen hibádzik. Budapesten még nagy általánosságban jó a helyzet, de ha kilépünk a városból, akkor dombok „árnyékában” már nem nagyon tudunk tévét nézni. Ezen a készülék mellé adott apró antenna sem sokat változtat. Emiatt, ha horgászni visszük a Nomádot, akkor előfordulhat, hogy más antennára is szükségünk lesz. Nem árt, ha jelerősítővel ellátott példányt keresünk, bizonyára ezek között is van elemmel vagy szivargyújtóról működtethető változat.
Kipróbáltuk: Easy TV Nomad nem csak nomádoknak!
A Nomad bekapcsolás után nagyon gyorsan üzemkész állapotba kerül. Jó esetben, ha megfelelő a jel erőssége, akkor már meg is jelenik a tökéletes digitális kép. Ahogy írtam, jelen esetben nem csak TV-ről, hanem médialejátszóról is beszélhetünk. Mivel a készülékben belső tárhely, merevlemez nincs, így az USB port szolgál az adatok bevitelére.
Azt, hogy éppen mire szeretnénk használni az Easy TV Nomádot a menüből tudjuk kiválasztani, ami, és ez nagyon fontos egy ilyen, viszonylag olcsó készüléknél, magyarul szól hozzánk!
Hét menüpontból választhatunk, az almenüket nem számolva. Beállíthatjuk a csatornák sorrendjét, a képformátumot, egyszerűen kereshetünk csatornákat, beállíthatjuk, milyen nyelven beszéljen a Nomad, de lehetőségünk van akár a szülői felügyelet beállítására is.
A legérdekesebb persze az utolsó menüpont, ahol a multimédia funkciókat tudjuk elérni. Innen tudjuk a különböző tartalmak lejátszását elindítani, de lehetőségünk nyílik némi konfigurálásra is. Milyen tartalmakat tudunk lejátszani? A formátumokat nem írom le, ezt az oldal alján lévő táblázatból látni fogjátok. Sokkal fontosabb, hogy nem csak filmek nézésére, hanem egyszerű zene lejátszóként is használhatjuk, de megnézhetjük rajta nyaralás közben a fotóinkat is, ha van nálunk egy USB felületű kártyaolvasó.
Külön érdekesség, hogy USB adattárat használva a TV adások rögzítésére is módunk van, sőt, olyan extrák is elérhetők, mint a time shift, vagyis időcsúsztatás (nem tudom van-e jobb magyar kifejezés rá). Ez a funkció teszi lehetővé, hogy az élő adást leállítsuk vagy akár vissza is tekerhessük. Igazán meglepő, hogy egy ilyen mobil eszközben elérhető, emiatt a Nomad érdemel egy hatalmas piros pöttyöt!
A menüvel azonban vannak apró problémák is. Az egyik, és talán legbántóbb dolog, hogy a kezelést segítő piktogramok a távirányítós használatot követelik meg, hiszen a hivatkozott gombok a készüléken nem találhatók meg. Nincs exit, ok, de nincsenek színes billentyűk sem. Ez nem jelenti azt, hogy távirányító nélkül nem lehet a menüt használni, csak néha kicsit nehézkes. Ez a gomb mizéria vezet oda is, hogy egyes almenükből a készülék gombjaival nincs visszaút. Ha beléptünk csak egy módon tudunk kijönni, ha megnyomjuk a Mode gombot, ami a készülék belső képe helyett az AV bemenetre érkező anyagot mutatja. Ha itt vagyunk, akkor viszont csak úgy tudunk visszatérni a tévéhez vagy a lejátszáshoz, hogy a Nomad újra bootol.
Ezek a problémák persze nem problémák, ha nálunk a távirányító. A Nomad viszont a méretéből adódóan akár munkába menet a buszon is használható, egy ilyen helyzetben viszont nem biztos, hogy a távirányítóval akarunk babrálni.
A médialejátszás is felemás élményt adott, bár a mérleg erősen a pozitív irányba billen. Az MP3 és DivX anyagokkal nem volt probléma. Az MKV formátumot is kezeli a szoftver, de a tömörítéstől függően nem minden esetben lesz zökkenőmentes a lejátszás.