Kipróbáltuk – Creality Ender 3, menő 3D nyomtató egy jobb tintasugaras áráért
A magyarok egyik kedvenc 3D nyomtatója a Creality Ender 3, amivel szinte bármit kinyomtathatsz.
Tartalomjegyzék Mutasd
Ha szereted a videós tartalmakat, akkor nézd meg bemutatónkat a cikkben szereplő nyomtatóról!
Creality Ender 3 – Bevezető
4-5 évvel ezelőtt, egy 3D nyomtatót birtokolni még kuriózum volt. Annyira különlegesnek számított, hogy volt ismerősöm, aki vállalkozást tervezett indítani a frissen vásárolt nyomtatójával. Aztán az árak villámgyorsan elkezdtek esni, így 3 éve már alig százezerért lehetett használható darabokat kapni, a belépőszint pedig 70-80 ezerért a tiéd lehetett.
Persze, az akkori belépőszinten ma már csak mosolygunk, mert a fejlődés őrült tempójú, így manapság 60-70 ezer forintért kaphatunk már olyan gépet, ami néhány éve még a profik között szerepelt volna. Ma egy ilyet mutatok be nektek.
A 3D nyomtató elég régen bakancslistás nálam, de nagyon sokáig nem mertem belevágni a projektbe. Ennek az oka az volt (most már múltidőben), hogy rendesen megégettem magam egy kínai gravírozóval. Persze nem a szó szoros értelmében.
Az történt, hogy meglehetősen sok pénzért vettem egy házilag összeszerelhető szerkezetet, ami rendes marást/gravírozást is tudott, de adtak hozzá lézeregységet is, így lézergravírozásra is használható volt, illetve lett volna. És ezt nem véletlenül írtam feltételes módban.
A gondok már az összeszereléssel kezdődtek. A géphez adott leírás nem stimmelt. Nem azok az alkatrészek voltak a dobozban, mint a leírásban, más méretű csavarok voltak, mint az útmutatóban, és egyes helyeken az összeszerelés is eltért. Majd 4 órámba telt, mire YouTube-os videók alapján össze tudtam szerelni, és a kálváriám itt még nem ért véget.
Beüzemelés után a hozzá adott szoftver folyamatosan kifagyott. Ez azért volt probléma, mint utóbb kiderült, mert ebben meg lehetett cserélni a Z, az X és az Y tengelyen való mozgás előjelét. Végül találtam egy működő programot, de az mindent tükrözve akart marni, és ez a Z, vagyis a vertikális iránynál volt igazán gond, mert a kés belemart a tárgylemezbe is.
És a gondok itt nem értek véget. Az irányokat manuálisan meg tudtam fordítani, végül nagy nehezen megszületett az első gravírozás. 2 napom ment el rá.
Ezután gondoltam, hogy kipróbálom a lézert. Teljes csőd volt. A munka indításánál egyet villant, aztán örökre kialudt. Feladtam…
És, hogy ezt miért meséltem el? Azért, mert szeretném, ha értenétek, miért nem mertem bevállalni egy DIY 3D nyomtatót. Féltem az összeszereléstől, féltem a szoftvertől, de leginkább attól, hogy megint kidobok egy csomó pénzt az ablakon.
Nem így lett!
Sok netes nyomozás, rengeteg teszt megnézése és elolvasása után úgy éreztem megtaláltam azt a budget kategóriába eső gépet, ami nekem kell. Ez lett a mai teszt alanya, a Creality Ender-3 3D nyomtató.
Csomagolás, tartozékok
A gép egy meglehetősen méretes és nehéz kartondobozban érkezik hozzánk. a gép tömege 6,9, a csomag tömege 8,9 kilogramm. Belül habszivacs ágyban az alkatrészek, amikből annak ellenére nincs sok, hogy a szerkezet DIY, vagyis nekünk kell összeszerelni. Szám szerint, egészen pontosan 13 darabból legózhatjuk össze, nem számolva persze a csavaros zacsikat, az imbuszkulcsokat és hasonlókat.
Szerencsére a legnagyobb darab, vagyis a tárgylemez, az azt mozgató motor, az elektronika nagyrésze már össze van rakva, ezzel nem kell foglalkoznunk.
Meglepő módon nem csak az összeszereléshez kapunk meg mindent, de a csomaghoz mellékelnek egy csípőfogót is, hogy a nyomtatószál, vagy ahogy a profik mondják a filament elvágásához.
Az alkatrészek úgy vannak csomagolva, hogy még véletlenül sem sérülhet semmi. A csavarok fajtánkként külön csomagolva, mindegyiken méretjelölés, és sehol egy kínai írásjel, minden angolul. Igazából, már a kicsomagolásnál elszállt minden félelmem, vérprofinak tűnt minden.
Összeszerelés
Azt gondolom, hogy meg vagyok áldva egy jó adag műszaki vénával, és nem csak elméleti szinten, szerelek is mindent, ami a kezem ügyébe kerül. Ezért is volt meglepő anno a gravírozógép, amivel nehezen boldogultam.
A Creality Ender-3 azonban egy egészen más világ. Meglepődve konstatáltam, hogy az összeszerelési útmutató mindössze 12 lépést tartalmaz, és ránézésre ezek sem tűntek bonyolultnak.
Első lépésként, az egyben érkező részre fel kell csavarozni a függőleges oszlopokat (4 csavar), erre két csavarral megy egy mikrokapcsoló (végálláskapcsoló), újabb két csavarral a nyomtatófejet függőleges irányba mozgató motor. Két csavar tartja a tápegységet, újabb kettő a nyomtató kijelzőjét, és már túl is vagyunk az első 4 lépésen.
A következő hat lépés azt mutatja be, hogy kell összerakni a fejet az X vektoron mozgató részt. A sínre feltesszük a fejet tartó kocsit, az egyik oldalra felcsavarozzuk a motort (2 csavar), a másik oldalra egy görgőt a bordásszíj feszítéséhez (2 csavar), ezek után feltesszük a bordásszíjat és kész is van. Az utolsó lépés ebből a hatosból, hogy az utóbb összeszerelt rész a helyére tesszük.
Ezután már csak a felső kereszttartót kell felcsavarozni (4 csavar), feltenni a filamnet dobját tartó állványt (2 csavar), a helyére dugdosni a kábeleket, és kész is vagyunk.
Írd és mond, az egész művelet nem volt fél óra kicsomagolással együtt. Ha valamire mondhatjuk, hogy kellemes meglepetés, akkor ez az volt, nagyon is!
Ha ezzel készen vagyunk, akkor a következő nagyon fontos művelet a tálca vízszintbe állítása. Ezt a következő módon csináltam (biztos lehet máshogy is, nem néztem utána, nekem ez bevált). A tálcát négy nagyméretű tekerentyűvel tudjuk állítani. Ezeknek a tengelyén rugó van, ezeken a rugókon ül az egész cucc, amire a nyomtató a nyomtatandó műveket biggyeszti, emiatt fontos, hogy ez vízszintes legyen.
Szóval én így csináltam:
Fogtam a spatulát (olyan, mint egy spakli), amit a kész műveknek a tálcáról való lefeszegetéséhez adnak. A tálcát eltoltam úgy, hogy a nyomtatófej a sarok fülé kerüljön, ezután a spatula fém részét távtartónak használva addig tekertem a sarok alatti kereket, amíg a fémlapot finoman ki tudtam húzni a tálca és a fej közül. Ezt megismételtem a következő három sarokkal is, majd még egyszer körbementem, és ellenőriztem, hogy mindenhol azonos-e a távolság.
Ennyi volt, az összeszereléshez képest sokáig tartott, elmolyoltam vele vagy 10 percet, de cserébe az új 3D nyomtatóm nagyjából 45 perc alatt üzemkész volt. Elkezdhettem ismerkedni a szoftverrel.
A szoftver
A géphez a Creality Slicer nevű programot mellékelik, ez is megtalálható azon a pendrive-on, amit a csomagban találunk. Magyarul sajnos nem tud, de németül, angolul, lengyelül, meg egy csomó egyéb nyelven igen. Szerencsére a használata annyira egyszerű, hogy nem kell szótár annak sem, aki nem beszéli egyik nyelvet sem.
A telepítés a szokásos, a varázsló végig vezet minket, kattintgatunk az oké gombra. Ha a program a helyére került, akkor a beállításoknál meg kell adnunk a gép típusát, és hogy milyen anyaggal nyomtatunk.
Ezek után össze kell kötnünk USB-n a masinát a számítógépünkkel (USB kábel nincs a csomagban), ha a gépről szeretnénk nyomtatni. Ha nem vágyunk erre, akkor nyomtathatunk memóriakártyáról is, az egy fokkal egyszerűbb, ám gépről mégis praktikusabb, mert egy csomó mindent beállíthatunk.
Szóval, ha maradtunk a számítógépnél, akkor a beállításokban meg kell adnunk, hogy milyen proton kommunikál a gép a nyomtatóval, és ez is készen van!
Itt jegyzem meg, hogy a programhoz mellékelt dokument (a pendrive-on), olyan részletességgel, és képekkel vezet végig minket mindenen, hogy művészet elakadni.
Maga a program, legalábbis alapszinten egyszerű, mint a pofon, és ahogy eddig láttam, ha nem vagyunk nagyon elvetemültek, akkor az alapszint mindenre elég lesz.
Be tudjuk tölteni a nyomtatandó modellt, tudjuk forgatni, át tudjuk méretezni, el tudunk akár több dolgot is helyezni a tálcán, másra nem is lesz szükségünk. Tudjuk mozgatni a nyomtatófejet és alatta a tálcát, ha úgy érezzük, hogy a fej túl messze van a tálcától, akkor 10- 1- és 0,1 milliméteres adagokban tudjuk ezt is állítani.
Ha ez megvan, akkor a program kiszámolja, ki is írja, hogy mennyi anyagra lesz szükségünk (megadja méterben és grammban is), és azt is láthatjuk, hogy mennyi ideig fog tartani a nyomtatás, ha a port beállítása jó volt, a nyomtató össze van kötve a géppel, a nyomtató tápegysége be van kapcsolva, akkor rábökünk a programban a számítógépet jelképező monitor piktogramra, és már indulhat is a nyomtatás!
A nyomtatás
Mielőtt bármit is kezdenénk, a nyomtatószálat be kell töltenünk a gépbe. A csomaghoz adnak egy keveset, de ez csak a kipróbáláshoz lesz elég, nekem egy apró baglyot és egy mini útvesztőt sikerült alkotnom, és most tűkön ülve várom a megrendelt tekercset, mert tele vagyok ötletekkel, hogy mit kellene még kinyomtatnom. Például a karácsonyfadíszeket.
Na, de elkanyarodtam. Szóval, a nyomtatószálat sem bonyolult betölteni. A fejet is tartalmazó kocsin van egy fogaskeréknek kinéző valami, előtte egy rézzel (bronzzal?) bélelt lyukacska. Ide kell a huzalt betolni, a rugós szerkezetet kézzel összenyomni, hogy a huzal bemenjen a fogaskerék mellé aztán be a csőbe, ami a fejhez juttatja. A szálat addig kell a csőben tolni, amíg el nem akad, ekkor ér a fejhez.
Oké, ez is meg van. Kábelek a helyükön, táp bekapcsolba, nyomtatószál bedugva, csekklista letudva,
Amikor elküldjük a gépről a nyomtatandó modellt, akkor elsőként a tálcát melegíti fel a masina, ennek 60 fokosnak kell lennie, után kezdi a nyomtatófejet melegíteni, ez 200 fokos lesz. Ha a hőfokok megvannak, akkor indul a nyomtatás.
Fent nem említettem, de fontos, hogy a szoftverben a nyomtatás minőségét is be kell állítani. Lehet durva, közepes és finom a rétegvastagság, utóbbinál egy tized milliméteres rétegekkel dolgozik a gép. Nagyon frankó lesz a végeredmény, de ez tart a legtovább.
Megint elkanyarodtam. Szóval indulásnál minden modell alá kapunk egy talpat, ezen fog állni amíg a nyomtatás tart, ha elkészült, akkor szikével simán körbe lehet vágni.
A nyomtatás ideje alatt semmi dolgunk, nagyobb tárgyak elkészítése sok órás művelet, ezeket, ha olyan helyen van a gép, hogy nem zavar minket, akkor érdemes éjszakára halasztani. Ha a nyomtatás elkészült, akkor leáll minden, a fej és a tálca is visszahűl, mi pedig lefeszegethetjük a művünket a tálcáról.
Most egy kicsit beszéljünk a nyomtatóról
A gyakorlati részen túljutottunk, ismerkedjünk meg közelebbről a Creality Ender-3 nyomtatóval! Feljebb már írtam, hogy a legfinomabb nyomtatásnál 0,1 milliméteres a rétegvastagság. A maximálisan kinyomtatható tárgyméret 220 x 220 x 250 milliméteres lehet, vagyis igencsak méretes.
Persze lehet ennél nagyobb dolgokat is nyomtatni, a géphez mellékelt modellek között például van furulya, amit négy darabban nyomtat ki a gép, ezután kell egymásba illeszteni a részeket.
Elméletben van lehetőség többszínű nyomtatásra is, de egyidőben csak egy színnel képes dolgozni. Azok a gépek, amik egyszerre több színt tudnak használni, nem csak egy nagyságrenddel drágábbak. A fej által kibocsájtott anyag 0,4 milliméter vastag, a maximális nyomtatási sebesség 180 milliméter másodpercenként, de a sebesség nagyban függ a minőségtől, a tárgy méretétől, szóval inkább 30-60 milliméterrel számolhatunk maximális sebességként.
Nyomtatószálnak használhatjuk az elterjedtebb anyagokat, ez lehet PLA, ABS vagy TPU. A géphez 1,75 milliméteres szálat vásárolj majd!
Természetesen lehet hozzá kapni mindent, ami az üzemeltetéshez kelleni fog, így nyomtatószálat több színben, fúvókát a nyomtatófejhez (egy tartalék van a csomagban), meg úgy általában minden alkatrész beszerezhető hozzá.
A sajátján kívül több programot is támogat, olyanokat, mint a Cura, a Repetier-Host és a Simplify3D, és több fájlformátumot is, mint az STL az OBJ és az AMF.
Ahogy már említettem, nyomtathatunk számítógépről, de akár simán memóriakártyáról is, a gép kijelzője ez utóbbihoz is elegendő információt ad. Extraként említhető, hogy képes a megszakadt nyomtatást is folytatni, tehát, például áramszünet esetén sem megy kukába a félkész produktum, a gép folytatja ott, ahol a munka félbeszakadt.
Ami tetszik még, hogy magához a nyomtatóhoz is rengeteg kiegészítő található a neten. Na nem olyanok, amiket meg kell vásárolnunk, hanem olyanok, miket ki tudunk nyomtatni. Van például szálvezető, szerszámtálca, sőt dobozt is nyomtathatunk a kijelző mögé, ami elrejti a nyomtatott áramköri lapot.
Ahogy feljebb írtam, már tűkön ülve várom, hogy megérkezzen az első tekersz nyomtatószál, mert a gép mellé adott 15 gramm anyag mindössze arra elég, hogy meghozza a kedvünket a nyomtatáshoz.
Összegzés
A Creality Ender 3 talán a legjobb gép a 200 dollár alatti kategóriában. Ha jól beállítjuk, akkor szinte hibátlan nyomtatási minőséget kapunk.
A legtöbben a tálca beállítását szokták negatívumként említeni, de mint feljebb írtam, erre egyszerű, és jól működő megoldást találtam. Megjegyzem, a tálca beállítása tényleg fontos, és elkerülhetetlen művelet, mert rossz esetben a nyomtatófej felsértheti a tálca bevonatát, kevésbé rossz esetben csak a nyomatok nem lesznek szépek. Akárhogy is, ezt akkurátusan, odafigyelve kell elvégezni.
A Creality Ender-3 nem okozott csalódást. Nem véletlenül az egyik, ha nem a legkedveltebb 3D nyomtató itthon, hiszen az ára meglepően alacsony, és a nyomtatás minősége, nem csak az árához képest remek.
Ha megszeretted volna lepni magadat, vagy bárkit a családban egy 3D nyomtatóval, akkor ne is keresgélj tovább, ezt szeretni fogod!
Ahogy mindig, úgy most is adok kupont (kuponkód: BGe3fa62), amivel cseh raktárból, rövid szállítási idővel, vám és ÁFA nélkül rendelheted meg, szállításidíjjal és csomagbiztosítással együtt mindössze 53 740 forintért. A vásárláshoz az alábbi hivatkozásra kattints:
Creality Ender 3 3D nyomtató
Értékelés
96 %
Értékelés A Creality Ender 3 3D nyomtató jelesre vizsgázott. A 200 dollár alatti kategóriában az egyik legjobb darab, könnyen összeszerelhető, könnyen beüzemelhető, és a nyomtatás is gyerekjáték vele. Ha 3D nyomtatót vásárolnál, ez mindenképpen az ajánlott kategória!