Kipróbáltuk: AMD Radeon HD 7870/7850 – veszélyes pitbullok
GIGABYTE HD 7870 OC (GV-R787OC-2GD)
A GIGABYTE is egy komoly terméket hozott össze az erősebbik Pitcairn alkalmazásával. Itt is egyedi nyomtatott áramkörről beszélhetünk (kék), mely 24 cm hosszú, 13,4 mm széles és a hűtéssel együtt 4,25 cm magas. A cooler ahogy az ASUS-nál, úgy a GIGABYTE-nál is teljesen saját megoldás, a már jól ismert háromventilátoros Windforce 3X a Triangle Cool technológiával. Ez gyakorlatilag ugyanaz a példány, amit a GIGABYTE HD 7950-en láthattunk, érdemes a linkre kattintva felidézni az ott leírtakat.
Összességében egy komoly megoldásról van szó, amely magabiztosan bánt el a HD 7950-nel, így nem gondolnánk, hogy a HD 7870 gondot okozna neki, ez a hárombordás, háromventilátoros monstrum mindennel elbánik. A bordarendszert itt is egy műanyag takarólemez öltözteti, felülről pedig egy csinos fémlemez dobja fel a hangulatot egy GIGABYTE felirattal. A két darab 6-tűs PCI Express tápcsatlakozó itt is az „ég felé néz” a kártya faránál, a CrossFireX hidat pedig ott találjuk, ahol annak lennie kell.
A nyomtatott áramkör hátoldalán itt sem találunk memórialapkákat, ezek a hűtés alatt pihennek, melyek egyéb iránt itt is Hynix H5GQ2H24MFR-T2C lapkák, amik elvileg 5 GHz-re vannak hitelesítve, azaz sok tartalékkal e tekintetben nem számolhatunk. A előlapot és a kimenetkínálatot tekintve nem változott a recept, a natív HDMI, a dual-link DVI és a két mini DisplayPort az alsó sávon húzódik végig, felül a szellőzőrács teljes szélességben elnyúlik.
A GIGABYTE e modellének nevében szintén ott van a gyári tuningra utaló „OC” megkülönböztető jelző, melynek eredményeképp a GPU órajelét 1100 MHz-re emelték. A RAM-ok órajele maradt 4800 MHz, ennek ellenére nagyon hasonló teljesítményt vártunk a kártyától, mint az ASUS TOP 7870 kiadásától. A doboz, melyről szintén első ránézésre lerí, hogy ki fia borja, ezúttal is a megszokott dolgokat rejtette a belsejében.
GIGABYTE HD 7850 OC (GV-R785OC-2GD)
A GIGABYTE kisebbik Pitcairn-je az ASUS párossal ellentétben már első pillantásra is teljesen különbözik a nagytestvérétől. A kék nyomtatott áramkör természetesen itt is lerövidült, de a WindForce 3X a WindForce 2X váltotta. Igaz, a ventilátorok száma háromról kettőre csökkent, azok mérete megnőtt, 92 mm-es légkavarók kergetik a levegőt. Alattuk közepes méretű, elnyújtott, sűrűn lamellázott alumínium borda terül el, hőt két darab 6mm-es réz hőcső oszlatja szét a szélek felé.
A NYÁK hossza 20 cm, a hűtés ezen körülbelül 2 cm-rel lóg túl, azaz jelen esetben nem indokolt az ASUS modelljénél látott toldás a 6-tűs PCI Express csatlakozónál, ide még kényelmesen be lehet dugni direkt a tápegységünk megfelelő kábelét. Természetesen a CrossFireX csatlakozó itt sem marad le a PCB-ről. A GIGABYTE 7850 kellemes, jól összerakott kártya benyomását kelti, és az OC jelzés megsúgja, hogy a gyári tuning esetében sem maradt el.
A mérnökök az AMD 860 MHz-es referencia GPU órajelét 975 MHz-ig növelték (ez megegyezik az ASUS TOP-éval), a RAM-okat viszont érintetlenül hagyták, így azok 4800 MHz-en ketyegnek. Mivel ezen a példányon is 2 GB-nyi Hynix H5GQ2H24MFR-T2C GDDR5 lapka tevékenykedik, így 200-300 MHz potenciálnál többre nem nagyon számíthatunk a memóriával kapcsolatban. A hátlap és a kimenetek a már ismertetett felállást követik (dual-link DVI, natív HDMI, két darab mini-DisplayPort), és a csomag tartalma sem változott a nagytesónál látottakhoz képest.