Kipróbáltuk: AMD Radeon HD 7770 – Cape Verde a porondon
Résztvevők
Ezúttal az MSI-től és a GIGABYTE-tól érkeztek példányok a szerkesztőségbe, méghozzá mindkettő az erősebbik Cape Verde-ből merítve, lássuk mit tudnak!
MSI Radeon HD 7770 (R7770-2PMD1GD5/OC)
Bár a Cape Verde kártyákból is létezik referencia megoldás, szinte minden gyártó egyedi NYÁK-os, és egyedi hűtéssel ellátott terméket dob a piacra, ez alól az MSI sem kivétel. Nevében egy OC jelző is szerepel, melyet sajnos esetében fenntartásokkal kell kezelnünk. Mint azt már tudjuk, a HD 7700 GHz Edition, ahogy azt a neve is mutatja, 1 GHz-es alapórajellel rendelkezik, az 1 GB GDDR5 memória pedig 4500 MHz-en ketyeg. Az MSI a RAM frekvenciát érintetlenül hagyta, a GPU-ra pedig 20 MHz-et sikerült ráhúzni. Ez valóban tuning, de mi a saját olvasatunkban ezt nem tudjuk valódi, a teljesítményt is befolyásoló túlhúzásnak tekinteni, ezért a kártyát az 1000 MHz-es alapórajelen mértük le.
Ezen kívül más kérdéses pontja nincs a kártyának, kis méretű (235 x 111 x 38 mm – hűtéssel együtt), könnyen szerelhető fekete nyomtatott áramkörre épül, egy normális, ATX jellegű házban semmiféle problémánk nem lehet az elhelyezésével. A GPU-n egy nem túl magas, de hosszan elnyúló, viszonylag ritkán lamellázott alumínium borda terül el, melyben egy vastag, 8 mm-es réz hőcső segíti a hő egyenletesebb eloszlását és ezáltal a könnyebb távozását a felületről.
Ebben persze komoly részt vállalnak a ventilátorok is. Nem elírás a többesszám, ugyanis ez a hűtőmegoldás egy “dual fan”, azaz két ventilátort tartalmazó darab, így a hosszú bordáról egyenletesen és gyorsan tud eltávozni a meleg. Természetesen a csinos műanyag fedlap sem hiányozhat az MSI logóval, ez egy kellemesebb, igényes megjelenést kölcsönön a kártyának, mint ha a borda és a ventik árván meztelenkednének. Mivel a HD 7770 nem egy nagy étkű VGA, megelégszik egyetlen 6-tűs PCI Express tápcsatlakozóval, melyet a kártya nyomtatott áramkörének legvégén áll készenlétben.
Természetesen az olcsóbb kártyáknál sem kell lemondanunk a CrossFireX használatáról, a szokásos helyén megtaláljuk az ehhez szükséges csatlakozót. A PCB hátoldala is letisztult, nem kellett sok alkotóelemet felhasználni az erősebbik Cape Verde életre keltéséhez és életben tartásához. Hűtéssel együtt ez a modell két kártyahelyet foglal el, az előlap felső része, amely a szellőrács szerepét tölti be, az MSI-nél már hagyományos módon középen MSI formára van kivágva.
Ami biztos, hogy a kimenetkínálatra nem lehet panaszunk, ugyanis a HD 7770 a felsőbb osztályok felszereltségén kínálja ebben a szegmensben is: egy darab Dual-link DVI, egy natív HDMI és két mini Displayport. A kártya dobozáról már azonnal rájövünk, hogy MSI termékről van szó, a kék-fehér párosítás jellemző a gyártóra ezekben az időkben.
A doboz nem túl nagy méretű és nincs is telezsúfolva, a VGA mellett egy telepítőlemezt, egy felhasználói kézikönyvet, egy mini DisplayPort átalakítót, molex->6-tűs PCI Express tápátalakítót, valamint egy DVI-Dsub átalakítót találunk, mely készlet igazából minden alapvető követelményünket teljesíti.
GIGABYTE HD 7700 OC (GV-R777OC-1GD)
A GIGABYTE gyermeke egy méretben hasonló, de megvalósításban mást elgondolást követő darab. Radeon HD 7770-ről lévén szó, ők is a GHz Edition GPU-t használták fel a mostanra GIGABYTE-védjeggyé vált kék színű, 41,5 mm magasságú, 212 mm hosszúságú, 136,5 mm szélességű nyomtatott áramkörre kiindulási alapnak. Az a termék is megkapta az OC jelzést, a GPU órajelét 1000-ről 1100 MHz-re, a GDDR5 memóriákét pedig 4500-ról 5000 MHz-re növelték, amely már egy korrekt mértékű, a mindennapi használat során is érezhető túlhajtásnak tekinthető. Mivel az MSI példányával egy alapórajeles mérést csináltunk, így lesz viszonyítási alapunk azt illetően, hogy a GIGABYTE HD 7770-e mennyit gyorsult a gyári OC-nek köszönhetően.
A PCB még az MSI megoldásánál is több, mint 2 cm-rel rövidebb, így kényelmesen el tudjuk helyezni a vezérlőt egy kisebb házban is. Bár nem szedtük szét darabjaira, a PCB mindkét oldalán látni, hogy nem kellett rájuk integrálni a fél világot. A NYÁK felső oldalának végén, ahol a 6-tűs PCI Express tápcsatlakozó is helyet kapott, abban a sávban, ami látszódik a hűtés borítása mellett a PCB-ből, például semmi sem került. Ez csak jó dolog, hiszen minél kevesebben valamiben az összetevő, és minél egyszerűbb a megvalósítás, annál biztonságosabb a működés, kisebb az esély a meghibásodásra.
Ráadásul a GIGABYTE a Cape Verde modellek gyártásánál is Ultra Durable VGA 2 technológiát tartalmaz, azaz remek minőségű MOSFET-eket, vasmagas tekercseket és szilárdelektrolit kondenzátorokat alkalmaznak a gyártás során, amely szintén a hosszú élettartam, mellette pedig a jó tuningpotenciál záloga. A GIGABYTE saját hűtésénél ezúttal egy kör alakú alumínium bordát használt fel, amely belül tömör, kifelé haladva pedig ívelt lamellák tarkítják.
Nem újkeletű megvalósítás, láttunk már ilyet sokszor, jellemzően korábbi kártyákon, amelyek még nem termeltek sok hőt, így a régi jól bevált rendszer ismételt alkalmazása megerősíti azt, hogy a Cape Verde GPU keveset fogyasztó, kevés hőt termelő darabok. Ami viszont régebben kevésbé volt divat, az a hatalmas ventilátor, ugyanis a GIGABYTE mérnökei egy 10 cm-es átmérővel rendelkező légkavarót álmodtak meg a kártyára.
Ez bizony jó dolog, hiszen a nagy átmérő mindig áldás, ha ventilátorról van szó, ugyanis kisebb fordulaton képes ugyanazt a légmennyiséget megmozgatni alacsonyabb zajszinttel, mint egy kis átmérőjű, az agyát is szétforgó venti. Ide is felkerült egy szépen illeszkedő műanyag takarólemez, melyből felül a CrossFireX csati kandikál ki.
A kimenetek mostanában nagyon egységesek a kártyáknál, gyártótól függetlenül. A GIGABYTE HD 7770 OC is két kártyahelyet foglal el, így a takarólemez felső részét fel lehetett használni szellőzőrácsnak, az alsó sávban sorakozik fel a kimenetek garmadája: egy darab Dual-link DVI, egy natív HDMI és két mini Displayport. A GIGABYTE azért egy kicsit mindig igyekszik kilógni a sorból, most is belevitt egy cseppnyi fűszert azzal, hogy a HDMI-t egy takaros aranybevonattal látta el (Gold plated) a jobb adatfolyam érdekében.
A doboz már itt is önmagában elárulja, ki fia borja az adott termék, a HD 7770 OC is egy közepes méretű boxban fekszik a felhasználói kézikönyv, a telepítőlemez és a megszokott átalakítók társaságában.