Kipróbáltuk a Sandy Bridge-E-t: Erődemonstráción a Core i7-3960X és 6-féle X79-es alaplap
ASUS P9X79
A P9X79 az ASUS legkedvezőbb árú, belépő modellje az LGA2011 és az X79 világába. Ez azonban közel sem jelenti azt, hogy egy teljesen “fapados járattal” kellene beérnünk, sőt. A DIMM slotok kapcsán nem ütközünk korlátba, mind a 8 darab RAM foglalat felkerült az ATX-szabványú 30,5 × 24,4 cm méretekkel rendelkező NYÁK-ra, melyek a többi laphoz hasonlóan DDR3 modulokat fogadnak 64 GB összkapacitásig, 2400 MHz-es (OC) sebességgel, értelemszerűen akár négycsatornás üzemmódban. A P9X79X is a szokásos elrendezést követi: a lap felső részének nagyjából közepén fekszik az LGA2011 socket, melyet két oldalról körülveszi a 4-4 darab DIMM slot, felettük pihen a tápellátó szekció, azaz az ASUS Digi+ VRM, illetve annak egy továbbfejlesztett változata.
Az ASUS mérnökeinek sikerült szépen, egyvonalban elhelyezni a fázisokat, ami nem lehetett könnyű feladat, hiszen a CPU-hoz összesen 20 darab, a PCH-hoz 1, a RAM-okhoz pedig 2 + 2 fázis tartozik. A VRM területet kellően robosztus, jól kiképzett borda hűti. Az éltető energia egy sztenderd 24-tűs ATX tápcsatlakozón és egy kiegészítő 8-tűs “kapun” érkezik meg. A RAM foglalatok az egész alaplap stílusára jellemző világoskék-fekete színpárosban díszlenek, a modulok elhelyezésével kapcsolatban érdemes fellapozni a kézikönyvet, ugyanis a Sandy Bridge-E memóriavezérlője dinamikusan alakítja ki az aktív csatornák számát. A 24-tűs ATX csati felett találunk egy MemOK feliratú mikrokapcsolót, mely segít kiolvasni a RAM-ok megfelelő beállításait, így a rendszer emiatt biztosan nem ütközik majd indulási problémába.
A nyomtatott áramkör szélén lefelé tovább haladva eljutunk a SATA szekcióig. Ez az a terület, amelynél a P9X79 egy kicsit kevesebbet kínál, mint drágább társai, ugyanis azt a 6 darab portot kapjuk, amit az X79 PCH biztosít, ebből négy a régi (kék), míg kettő (fehér) az új, 6 Gb/s-os szabványt támogatja. Külső kontroller itt is felhasználásra került, megint az ASMedia ASM 1061, de az ASUS ezt a két darab 6 Gb/s-os portot nem a NYÁK szélére helyezte el, hanem a hátlapra, eSATA formájában. Az X79 PCH-t hűtő borda hasonló az előző modelleken látottakhoz, kellően ellapított, de ennek megfelelően széles, élénk kék színnel és az ASUS márkajelzéssel vonja fel magára a figyelmet. A sarkánál felfedezhetünk két darab, két állású tolókapcsolót, amivel a TPU-t és az EPU-t lehet ki-, illetve bekapcsolni. Ahogy mindig, most is a lap alján húzódnak végig a különféle kivezetések, csatlakozók.
A lap sarkában egy zöld LED figyel, ez arról tájékoztat, hogy a rendszer áram alatt van-e jelenleg, egyből mellette pedig a klasszikus három állású jumper, a CMOS clear fekszik. Utána jönnek a szokásos ház-előlapi kivezetések, majd egy PWM vezérlésű, négytűs ventilátorcsatlakozó, amelyből egyéb iránt 6 (!) darabot kapunk. Ezt követően 4 darab USB-headert pillanthatunk meg, amelyekkel további 8 darab 2.0-s csatlakozóra tehetünk szert. Az ASUS P9X79-en is a már ismert 7+2 csatornás Realtek ALC892 lapka végzi a hangkeltést, de ezen a modellen ezért az árért ez egy megfelelő választás. A FireWire-t az otthonunkba csempésző VIA 6315N vezérlővel már szintén sokadszorra találkozunk. Ethernet vezérlőből érhető módon egyet kapunk, ez pedig a PCH-ban dolgozó Intel 82579V, az USB 3.0 portokat pedig egy újabb ASMedia chip szolgáltatja. BIOS EPROM-ból egy darab került integrálásra, de ez a P9X79 kapcsán bőven elegendő, hiszen ha bármi balul sülne el a frissítés során, és megsérülne a BIOS, az ASUS BIOS Flashback szolgáltatásával egy pendrive és egy USB port segítésével bármikor könnyedén visszaállíthatjuk azt, így a BIOS-frissítés művelete veszélytelen.
Lássuk a bővítősíneket! Ma már gyakorlatilag nincs olyan asztali PC-be szánt alaplap, amely ne nyújtana támogatást egy többkártyás rendszer kiépítéséhez, ma inkább már az a kérdés, hogy az adott deszka 2, 3 vagy 4 darab videokártya összekapcsolását teszi lehetővé (igaz, az felhasználók döntő többsége továbbra is egy videokártyát használ). Nos, a P9X79 három darab teljes szélességű PCI Express sínt kínál, és mindhárom GEN 3 támogatással bír. Az első kettő ×16-os, míg a harmadik ×8-os módban képes működni, azaz maximum a 3-way SLI és CrossFireX támogatott. Kapunk még kettő GEN 2 szabványú, ×1-es PCI Express sínt, valamint egy hagyományos PCI slotot is, a régi idők emlékére, és arra az esetre, ha korábbi kedvenc bővítőkártyánkat nem szeretnénk a kukába dobni. Vizsgáljuk meg a hátlapi kínálatot!
Egy kombi PS/2 porttal indul a kínálat (billentyűzet vagy egér számára), majd két USB 3.0-val folytatódik. Aztán két USB 2.0 port jön a FireWire és egy Power eSATA (6Gb/s) kíséretében, mellettük egy digitális optikai hangkimenet árválkodik, és a melllette fekvő piros eSATA (6Gb/s) is magányos. Ezt a BIOS Flashback működését elindító mikrokapcsoló követi, aztán négy darab USB 2.0 látható. Eztán az RJ45 LAN port következik két további USB 3.0-val, végül az analóg (jack) audio ki- és bemenetek zárják a sort. Az ASUS P9X79 mellé és jár a 3 év gyártói garancia.