Válassza az Oldal lehetőséget

Kipróbáltuk a Bulldozert: FX-8150 és három 990FX-es alaplap a tesztpadon

Kipróbáltuk a Bulldozert: FX-8150 és három 990FX-es alaplap a tesztpadon

MSI 990FXA-GD80 (ver 2.2)

Végre eljött ez a perc is: AMD-s MSI alaplapot köszönthettünk a szerkesztőségben, ráadásul abból is a gyártó legerősebb modelljét, az MSI 990FXA-GD80-at (ver 2.2). Ahogy azt a neve is elárulja, természetesen AMD 990FX/SB950-alapú megoldásról van szó, a GD80 pedig a legmagasabb felszereltséget és a legjobb technikai megvalósítást hivatott jelezni. Az ATX szabvány berkeibe illeszkedő nyomtatott áramkör 30,5 cm hosszú és 24,4 cm széles, így egy normál jellegű ATX kuckóba semmiféle gondot nem jelent a beszerelése. Mára szinte általánossá vált, hogy a gyártók a középkategóriától felfelé fekete NYÁK-ra építenek, nincs ez másként a 990FXA-GD80 esetében sem. Persze ennek túl sok gyakorlati jelentősége nincs, de a szemnek szép, igényes megjelenést nyújt, pláne a részletekkel kiegészítve.

MSI 990FXA-GD80_picture_2D1k

A tápellátás a megszokott 24-tűs és 8-tűs kiegészítő tápcsatlakozóval történik. Az AM3+ foglalat körül — mely AMD FX, Phenom II X6/X4/X3/X2, Athlon II X4/X3/X2 és Sempron CPU processzorokat fogad — találjuk a tápellátó szekciót, amelyhez kapcsolódóan négy dolgot érdemes megemlíteni. Az első, hogy a lap 10+2 fázisú tápellátással dolgozik. A második az úgynevezett Active Phase Switching névre hallgató technológia. Nem nehéz lefordítani, ez bizony aktív fáziskapcsolást jelent, ami a gyakorlatban annyit tesz, hogy a nem használt fázisok, illetve az ide kapcsolódó alkatrészek kihasználatlanság esetén lekapcsolnak, magyarán a fázisok kapcsolása a terhelésnek megfelelően alakul.

fazisled_copy

Ez nem újkeletű dolog, máshol is találkoztunk már hasonlóval, azt viszont fontos kiemelni, hogy az MSI-nél nem szoftveres megoldásról van szó, a vezérlés teljesen automatikus, hardveres alapú, a dolgot egy speciális IC lapka végzi. Nem haszontalan ez, ugyanis növeli a hatásfokot, és mivel a fogyasztás csökken a használatával, ezért hosszú távon megtakarítást is eredményez (az alaplapon a foglalat mellett lévő kék ledsor informál az aktuális terheltségről és a használatban lévő fázisok számáról).

drmosdrmos_02

A harmadik dolog a DrMOS. Aki mostanában kicsit is képben van az MSI alaplapjaival, az biztosan találkozott már a DrMOS-szal is, ugyanis már jó ideje ezt a megoldást alkalmazza a cég az alaplapjain, egészen a P45-ig visszanyúlóan. A DrMOS egy tápellátó komponens, a Driver-MOSFET rövidítése.

MSI 990FXA-GD80_picture_3D1k

militaryclass2logo

A technológia lényege az, hogy a vezérléshez szükséges driver IC, valamint a felső és az alsó MOSFET egyetlen lapkába, egy tokba került. Egyik fontos erénye a kapcsolási frekvencia megnövekedése, amely a hagyományos MOSFET-hez képest a gyártói adatok szerint négyszeres sebességet jelent, amely jelentős javulást eredményez a stabilitásban a feszültségszabályozásban. Nem csak általános körülmények között, hanem kemény tuning esetén is megőrzi stabilitását és hatékonyságát. A negyedik dolog a Military Class II, mely egy kicsit több szót érdemel, és nem csak a PWM területre, hanem az egész alaplapra vonatkozik. A néhány bekezdéssel feljebb is olvashattatok egy olyan alaplapról, mely a hadászati szabványoknak is eleget tevő komponensekre épült. Az MSI esetében gyakorlatilag ugyanerről van szó. A Military Class II, ahogy a neve is mutatja, már a második revízió, de a lényeg a részletekben rejlik, azaz az alkatrészekben.

Hi-c CAP

hiccapA Hi-c kondenzátorok lelke a tantál (tantalum), mely a periódusos rendszer 73-as rendszámú eleme, és elég ritka, szürkésfehér, csillogó fém. Olvadáspontja igen magas, 3017 °C. Nagy kémiai ellenálló képessége miatt kémiai eszközöket és elektródákat készítenek tantálból. Fogászati fúrók, analitikai mérlegek súlyai, röntgencsövek katódjainak, töltőtollhegyeknek a készítésére használják. Mivel a szövetek mellett jól megfér, ezért a szervezetben bennmaradó, például a csontokat megtámasztó segédeszközöket készítenek belőle. Elterjedten használják főként mobiltelefonok és más elektronikus berendezések kondenzátoraihoz is, mint azt a mellékelt ábra is mutatja. Ennek köszönhetően a Hi-c kondenzátor a becslések szerint nyolcszor hosszabb élettartammal bír, mint a hagyományos szilárdelektrolit kondenzátor.

SFC

sfc

Az SFC (Super Ferrit Choke) egy speciális kialakítású vasmagos tekercset takar. A tekercs olyan vasmagot tartalmaz, amelynek az áteresztőképességét jelentősen megnövelték. A hagyományos tekercsekhez viszonyítva az SFC 35 °C fokkal alacsonyabb hőmérsékleten dolgozik. Ez természetesen kis mértékben pozitívan hat a hőtermelésre és a stabilitásra is.

Solid CAP

A Solid CAP, azaz szilárdelektrolit-kondenzátor a Military Class sorozat kiindulási alapja. Ezek a modellek hagyományos elektrolit kondenzátorokat már abszolút nem tartalmaznak, minden kondi legalább Solid CAP, de ahol kell, oda a Hi-c kondenzátorok kerülnek fel. Így nem kell többé aggódnunk a felrobbanó, felpúposodó kondenzátorok miatt, ezek a típusú kondik elenyésző számban hibásodnak meg, névleges élettartamuk 10 év.

solidcap

Ezekből az összetevőkből alakul ki a Military Class II, a csomagban egyébként egy tanúsítványt is találunk, amely ezeknek a paramétereknek a hitelességét garantálják. A PWM területre vaskos, nikkelezett alumínium borda került, az összeköttetést egy vastag, lapított réz hőcső biztosítja az északi hídon lévő bordával, amely szintén nikkelezett. A bordákra természetesen egy kis figyelemfelkeltés is elfért, 1-1 kék lemezen a Military Class II-t és az OC Genie II-t olvashatjuk, mely két dolog a mai MSI lapok meghatározó tulajdonsága. Ugyanilyen anyagú és stílusú a borda délen, az SB950 déli hídon is, természetesen a formája el van lapítva, hogy ne akadályozza meg a hosszú videokártyák beszerelését. Ezen az MSI márkajelzést találjuk.

Ahogyan az ATX szabványú AM3+ lapokra általában jellemző, ezen a modellen is négy darab DIMM foglalatot találunk, melyek természetesen DDR3 modulokat fogadnak, egészen 2133 MHz-ig, maximum 32 GB kapacitással. Használat során a dual-channel támogatott. A csatornák megkülönböztetését a színek is segítik, az egyik csatorna kék, a másik fekete színnel jelölt.

Nézzük a SATA-s szekciót. A PCB szélén hat portot találunk elforgatva, melyek mindannyian az SB950 déli hídból érkeznek, és a legújabb, 3.0-s szabványt támogatják. Ha egy könnyed mozdulattal átröppenünk az nyomtatott áramkör szemben lévő szélére, akkor találkozhatunk a gigabites LAN vezérlővel is, mely egy Realtek 8111E példány, sokszor láttuk már, kedvelt chipnek számít. A sarokban egy THX matricát is megpillanthatunk, ez alatt húzódik meg az audio vezérlő, mely egy Realtek ALC 892 lapka, vele sem ez az első találkozásunk. Maximum 8 csatornát biztosít jack érzékeléssel, Azalia 1.0 és Vista Premium támogatással.

MSI 990FXA-GD80_picture_3D2k

Az alaplap alsó részén sem maradunk említésre méltó dolgok nélkül, a legjellegzetesebb a három fizikai vezérlőgomb. A “reset” és a “power” funkciója egyértelmű, az OC Genie viszont izgalmakat rejt magában. Az MSI 990FXA-GD80 OC Genie II támogatással bír. Ennek elérésére két mód lehetséges. Az egyik a már említett gomb, melynek megnyomása egyszeri és azonnali tuningot eredményez. Aki tehát nem érez magában kellő rutint és bátorságot a manuális tuninghoz, az nyugodtan kérheti az OC Genie gomb segítségét. A másik mód természetesen a BIOS-on keresztüli elérés.

clickbios2_copy

ocgenieIIHa már a BIOS-nál tartunk, itt kicsit megszakítanám a gondolatmenetet. Az MSI is UEFI BIOS-t használ, azaz az egész környezet grafikus alapú. Ezt az MSI egy picit a saját arcára formálta, és a Click BIOS nevet adta munkájának. Ezen a modellen már a Click BIOS II teljesít szolgálatot. Ez egy nagyon egyszerű és letisztult, jól átlátható grafikus felületet eredményezett, mely nem csak egérrel, hanem akár érintőképernyővel is vezérelhető. A felület szinte ugyanúgy néz ki, mint Windows alatt, az egyes műveleteket akár az egér húzogatásával, “drag & drop” módszerrel is elvégezhetjük. Természetesen teljes elérést kapunk az alaplap összes képességéhez, beleértve a monitorozást és a magas szintű tuningot is. Az OC Genie II funkcióit a Click BIOS II alól tudjuk elérni.

Alul a fennmaradó területen a tűs kivezetéseket találjuk, fókuszban az USB-vel. Az első pirossal van jelölve, mely azt jelenti, hogy az erre a kivezetésre kötött csatik Super Charger funkcióval rendelkeznek. Jól sejtitek, hogy ez mit takar, eszközeink gyors és egyszerű feltöltését, a gép kikapcsolt állapotában is. A másik (fekete) egy egyszerű USB 2.0 kivezetés.

Ezen a modellen négy darab teljes szélességű PCI Express sínt kapunk, tehát akár a 4-utas CFX is kiépíthető. Az első két slot ×16-os, a harmadik ×8-os, míg a negyedik ×4-es módban képes működni. A négy darab “hosszú” sín mellé kapunk két rövidet is ×1-es sebességgel, valamint egy darab hagyományos PCI sínt is. A déli híd bordája alatt egy diagnosztikai kijelző helyezkedik el, mely két darab hétszegmens kijelzőből áll. Feladata a szokásos, azaz az esetleges hibák közlése hibakódok segítségével. Az alaplap nagy részét kivégeztük, már csak a hátlapi szekció ismertetése maradt hátra:

MSI 990FXA-GD80_picture_IOk

A sort két PS/2 csatlakozó nyitja az egérnek és a billentyűzetnek. Ezeket egy kis mikrokapcsoló követi, melyet a tuningosok örömmel fognak fogadni, ugyanis egy “CMOS Clear” gombról van szó. Ezt a koaxiális és az optikai digitális kimenet követi. A következő oszlop egy FireWire-rel indul, majd alatta és mellette két-két USB 2.0 figyelhető melyek, mely közül az alsó kettő eSATA portnak is használható. A következő két oszlop nagyon hasonló, ugyanis mindkettő négy darab USB aljzatot tartalmaz, az első tetején egy RJ45 gigabites ethernet csatival. A kutya az USB-knél van elásva, ugyanis a feketék csak 2.0, míg a kékek 3.0 fajtájúak. A sort – ahogy mindig – a jack analóg audio csatlakozók zárják le.

Főbb jellemzők összegezve:

  • A legújabb, AMD 990FX chipsetre épít
  • Kimagasló stabilitás a Military Class II-nek köszönhetően
  • OC Genie II: Túlhajtás a legegyszerűbb módon: egy gombnyomással elérhető jelentős többletteljesítmény
  • 3-way SLI és 4-way CrossFireX támogatása
  • USB 3.0 és SATA 6Gb/s szabványok támogatása
  • THX TruStudio PRO: a minőségi hangzás szállítója

Specifikációs táblázat:

990fxa_speck

MSI 990FXA-GD80 galéria:

{highslide type=”slideshow-controlbar” url=”/cikkek/2011/szeptember/990X/990fxa_1.jpg, /cikkek/2011/szeptember/990X/990fxa_2.jpg, /cikkek/2011/szeptember/990X/990fxa_3.jpg, /cikkek/2011/szeptember/990X/990fxa_4.jpg, /cikkek/2011/szeptember/990X/990fxa_5.jpg, /cikkek/2011/szeptember/990X/990fxa_6.jpg, /cikkek/2011/szeptember/990X/990fxa_7.jpg, /cikkek/2011/szeptember/990X/990fxa_8.jpg, /cikkek/2011/szeptember/990X/990fxa_9.jpg, /cikkek/2011/szeptember/990X/990fxa_10.jpg, /cikkek/2011/szeptember/990X/990fxa_11.jpg, /cikkek/2011/szeptember/990X/990fxa_12.jpg” width=200 positions=”top, right” outlineType=”rounded-white” }{/highslide}