Kipróbáltuk: 18-féle videokártya kiépítés 40 000 Ft-tól a csillagos égig 1

Utolsó, teszteredményeket prezentáló oldalunkra négy játék maradt, melyeknek közös jellemzője, hogy mindannyian képesek felvonultatni a DirectX 11 API lehetőségeiből.

Elsőként itt a S.T.A.L.K.E.R. – Call of Pripyat, melyhez a külön mérőalkalmazást használjuk. Ez egy körülbelül 15 perces tesztet futtat egy meghatározott jelenetsoron, de eltérő napszakok és időjárási körülmények között. A negyedik fázis neve SunShafts, ilyenkor verőfényes napsütésben rohanunk végig a pályán, a kártyákra pedig ez a szakasz képes róni a legnagyobb terhelést, így ennek az értékeit jegyeztük fel és jelenítettük meg a grafikonban. Bizony, ez a játék is inkább GeForce-pártinak tekinthető, a GTX 460 gyorsabb a HD 6850-nél és nem sokkal van lemaradva a HD 6870-től, míg az alapórajeles GeForce GTX 560 Ti a HD 6950-nel megegyező teljesítményt nyújt. Az ASUS GTX 560 Ti TOP a HD 6950 és a HD 6970 közé ékelődik be, a GIGABYTE GTX 560 Ti SOC viszont bravúrozik, és nem “csak” a HD 6970-et sikerül legyőznie, hanem az egy kategóriával nagyobb testvérét, a GTX 570-et is (ha nem is sokkal)! A GeForce GTX 580 a szokásos arcát mutatja, előtte senki, mögötte mindenki — tisztes távolságból. Az SLI többkártyás rendszerek jól, a Radeon CFX konfigok pedig kiválóan skálázódnak.

A Battlefield: Bad Company 2 a tesztalkalmazások mezőnyének egyetlen olyan tagja, mely nem rendelkezik saját mérőalkalmazással, de népszerűsége miatt mégis kihagyhatatlan. Esetében a FRAPS-et hívjuk segítségül. A mérést úgy végezzük el, hogy az új játék kezdésekor elindítjuk a mérést, majd amikor a srácok a csónakban azon híd alá érkeznek, ahol az ellenség cigarettázik, leállítjuk a benchet. A grafikonban az így kapott átlag FPS értékeket tüntetjük fel. Azt látjuk, hogy a GeForce-ok itt is elég határozottak. A GTX 460 még a HD 6850-nel egy szinten van nagyjából, az alapórajeles GTX 560 Ti viszont a HD 6950-ig bezárólag mindent lelép, és a konkurensei közül csak  HD 6970 tudja megelőzni. Az ENGTX 560 Ti TOP viszont már az erősebbik Cayman-t is beéri, a GIGABYTE 560 Ti SOC-ja pedig újfent elképesztőt produkál. Gyakorlatilag 10 FPS-t ver a HD 6970-re, emellett a jóval drágább GTX 570-et is egyértelműen maga mögé utasítja, döbbenet! A GTX 580-ra most sem érdemes túl sok szót fecsérelni, messze a mezőny elején tanyázik, és FULL HD felbontáson is laza 100 FPS-t dob. Ezúttal a többkártyás rendszerek teljesítménytöbblete közepes képet mutat.

Kipróbáltuk: 18-féle videokártya kiépítés 40 000 Ft-tól a csillagos égig 2

A Hawx2 demo benchmark érdekessége, hogy bár használja a tesszellációt, az FPS értékekből ítélve mégsem ró túl nagy terhelést a kártyákra. A teszt a GeForce-ok fölényes győzelméről tesz tanúbizonyságot, olyan mértékben, mintha a Radeon modellek nem lennének önmaguk. A GTX 460 kis híján a HD 6970-nel is elbánik, előtte viszont minden Radeonnál gyorsabb. Az alapórajeles GeForce GTX 560 Ti-nek már majdnem 20 FPS előnye van a HD 6970-hez képest, és ez a tuningolt kártyáknál drasztikusan nő. A GTX 560 Ti SOC ezúttal is bizonyítja erejét, hiszen FPS-re azonos teljesítményt nyújt, mint a GeForce GTX 570. A GTX 580… Érdekes a Radeon kártyák gyengélkedése, elképzelhető, hogy a meghajtó sincs kibékülve ezzel a játékkal, pedig a CFX rendszerek elég szépen gyorsultak az egykártyás konfigokhoz képest. A hatásfok terén jobban szerepeltek, mint az SLI kiépítések, de átlag FPS-ben jóval elmaradtak azoktól.

A Metro 2033 az 1.2-es javítást követően saját mérőalkalmazást kapott, így már nem láttuk akadályát annak, hogy bekerüljön tesztalkalmazásaink közé, pláne, hogy olvasónk közül többen is ezt kérték. Nos, a Metro 2033 itt van, és a legagresszívebb beállításokkal mindjárt a mezőny legdurvábban terhelő játékává lépett elő. Ezt igazolják az alacsony átlag FPS értékek is, az egykártyás rendszerek közül egyedül a GTX 580 tudott 30 FPS közelébe kerülni. Természetesen ez nem jelenti azt, hogy a játék az összes többi kártyával játszhatatlan lenne, elég néhány extra opciót kikapcsolni, és máris sokat javulhat a dolog, mi azonban a legdurvább beállításokkal futtattuk a benchet.

Hosszú idő után most a Radeonok elég erősnek tűnnek, az látszik, hogy a Metro-ban inkább a GPU felépítése és a minél több árnyaló, mint sem az órajel számít, hiszen a HD 6950 ezúttal legyőzi a GTX 560 Ti SOC-t, és így értelemszerűen a TOP-nál és az alapórajeles 560 Ti-nél is gyorsabb, utóbbinál nem is kevéssel. Az SOC ezúttal a több CUDA magot tartalmazó GTX 570-nel sem tud mit kezdeni, a HD 6970 viszont a nagyobbik felbontáson már beéri a GTX 570-et. A CrossFireX és az SLI rendszerek teljesítménye is viszonylag meggyőző, és ebben a játékban ezekkel a beállításokkal valóban van létjogosultsága egy második kártya beépítésének.

Kipróbáltuk: 18-féle videokártya kiépítés 40 000 Ft-tól a csillagos égig 3