Alaplap gyártás terén a GIGABYTE nagy kedvencem, így nagyon megörültem a hírnek, hogy erről a lapról bemutatót írhatok. A neten kevés írás érhető el róla, hiszen elég új termékről van szó, hosszabb bemutatót egyáltalán nem is találtam. Ez persze nem probléma, azért vagyok, hogy írjak egyet.
Az alaplap egy kicsi dobozban érkezett. A vastagsága a szokásos, de a többi méret az alaplap Mini-ITX voltából fakadóan apró. A doboz dizájnja a mostanában szokásos GIGABYTE forma, semmi csicsa, csupán a név és a lényeges jellemzők. Az ilyet kimondottan pártolom, bár egy alaplapnál kevéssé valószínű, hogy a kedves vevő a dobozon lévő információ alapján dönt, sokkal valószínűbb, hogy a neten olvas utána, mit is szeretne venni.
A dobozt felnyitva rögtön meg is pillantjuk a lapot, de róla kicsit később írok. Nézzük az alsó traktust! Alul a mostanában szokásosnál kicsit több a tartozék, ami persze nem csoda, hiszen ott van a lap nevében a WIFI szócska, ami ezt sejtetni engedte. A megszokott hátlapon és az USB kábelen kívül találunk még két telepítő lemezt és két darab antennát is. Azért van két lemezünk, mert az egyiken az Intel WIFI és Bluetooth meghajtói vannak. Hogy miért külön, arról majd szólok még. A két antennát nem nagyon kell magyarázni, ismét csak ismétlem magam, WIFI.
Az alaplap, ahogy ismét csak a nevéből tudhatjuk, az Intel Z77 Express lapkakészletére épül. Ahogy már többször írta, a lap Mini-ITX formátumú, így mindössze 17 × 17 centiméteres. A lapban LGA1155-ös tokozású processzorokat használhatunk, természetesen a legújabb Core generációt is. A két DDR3 DIMM sínbe mindösszesen 16 GB memóriát használhatunk, ami nem egy csúcs mennyiség, de egy apró multimédiás gépbe több mint elég. Az alaplap támogatja az XMP (Extreme Memory Profile) memóriamodulokat is. Azok számára, akik combosabb gépet szeretnének építeni jó hír, hogy az egyetlen PCI-Express x16-os sín valóban x16-os, tehát nem csak a formája olyan, hanem valóban x16 sebességű.
A lap láthatóan nem a tuningra lett kihegyezve, hiszen a kisebbik tápcsati csak négytűs. Ez a tény később megerősítést is nyert, hiszen a BIOS-ban sem lehet állítani a processzorra jutó feszültséget. Ez megint csak olyan hiányosság, amit egy HTPC lapnak elnézhetünk. Nem ez a két dolog mutat arra, hogy a tervezésnél a tuning sehol sem szerepelt a listán. A processzor tápellátása is „csak” ötfázisú, ami már az első szemrevételezés során is nyilvánvalóvá teszi a tényt, ebben a lapban nem fogunk 3DMark világrekordot dönteni.
Lássuk miről nem szóltam még. Itt vannak az USB csatlakozók. Összesen nyolc darabot találunk az alaplapon ezekből. A hátlapon kivezetve van négy darab USB 2.0 és két darab USB 3.0 csati, plusz az alaplapon találunk még két USB 3.0-ás csatlakozót, amit az esetleges előlapi csatlakozókra köthetünk. Háttértárakból összesen négy darabot használhatunk.
A négy SATA csatlakozóból kettő 6-, kettő pedig 3 Gb/másodperces átviteli sebességet tud és támogatják a RAID 0, RAID 1, RAID 5, és RAID 10 kötegeket is.
Eddig tartottak a kevésbé érdekes dolgok, most következzen az, amitől ez az alaplap annyira tuti darab!