Két új hordozható masina az ASUS-tól – a kagyló és a 15-ös
Tesztünk másik szereplője teljesen más kategóriát képvisel, mint a Seashell. 15,4"-os mérete révén bőven a notebookok családjába tartozik, és bizony nem is a gyengébb modellek közé. Viszont ne szaladjunk ennyire előre, kezdjük a külsővel!
ASUS U50VG
A borítás teljesen fekete, mely kissé komor hatású, ellenben szépen csillog és komoly darab érzetét kelti. Az élek ívesek, finoman lekerekítettek, a fedlap minden csicsától mentes, csupán egy ezüst színű szolid ASUS logó díszeleg rajta. Belül sem változik igazán a helyzet, az LCD fekete keretét az imént említett embléma egy kis változata dobja fel. A billentyűzet nekünk nagyon bejött, a lekerekített gombok tökéletesen illenek az összképbe, a közüttük lévő rést pedig műanyag keret tölti ki, ez megakadályozza a por és a kosz bejutását a klaviatúra alá. Tetszetős a működés közben szolidan kiáramló fehér világítás is a billentyűk alól (állítható a fényerő, illetve ki is kapcsolható). A leütések során keletkező zaj átlagos, nem túl hangos, de halknak sem mondható, használata méretéből adódóan (melyre utal a 15,4"-os kijelzőméret) igen kényelmes. A billentyűzet feletti sáv feltűnően üres (általában telipakolják mindenféle funckiógombbal), csupán két — egymásra jócskán hasonlító — nyomógombot találunk. A jobb oldalon elhelyezkedővel bekapcsolhatjuk a gépet, míg a bal oldalra kerülttel az előre beprogramozott profilok között választhatunk: High Performance (teljesítményorientált), Entertainment Mode (szórakozás), Quiet Office (csendes irodai üzem), Battery Saving (akkumulátor-kímélő).
A touchpad is elnyerte tetszésünket, és nemcsak azért, mert jól reagál az érzékelő és halkak a gombok, hanem mert rettentő jól is néz ki. A bal és a jobb egérgombnak megfelelő billentyű egy elemből van kiképezve, és fényes grafitszürke színben csillog. Az igazi poén az, amikor ujjunkat elkezdjük húzgálni az érzékelőn. Az ASUS mérnökei a pad alá pontszerű fehér világítást rejtettek, mely bootnál, illetve a képernyőkímélőnél automatikus fényjátékba kezd (nem kell megijedni, tompa erősségű, egyáltalán nem zavaró), valamint sávokban követi az ujj mozgását is. Igazából nincs túl nagy gyakorlati haszna, mégis jobb kedvre deríti a felhasználót.
Fehér "fényjáték"
A bal alsó sarokban pihenő LED-ek fénye is minimális, az akkut jelképezőt kivéve fehér. Véletlenül bukkantunk rá az FN + A kombinációval előhívható funkcióra, mely egy beépített fényerősségérzékelő szenzor tevekénységét engedélyezi, illetve tiltja le. Ez a szenzor aktív állapotban a környezeti fény erősségének függvényében kalibrálja a kijelző fényerejét, véleményünk szerint elég hatékonyan, mi a teszt alatt folyamatosan használtuk. Gyorsan szaladjunk még végig az U50VG többi oldalán is: jobbra a terület nagy részét kitölti az optikai meghajtó, de ide került még fel az eSATA, a fejhallgatókimenet és a mikrofonbemenet, valamint két USB 2.0 is. Nem szabad szó nélkül elmennünk a tápadapter csatlakozója mellett, melyet kör alakú zsanér közepébe építettek bele. Ugyanez a rész a másik oldalon a Kensington-zárat tartalmazza. Közvetlenül mellette helyezkedik el az RJ-45-ös LAN-csatlakozó, majd egy 5-6 centis sávot a hűtőrendszer szellőzőrácsa tölt ki. Amennyiben külső kijelző használatához támad kedvünk, kiküldhetjük a jelet D-Subon vagy HDMI-n keresztül. A sort a kétféle méretű memóriakártya-nyílások és plusz egy USB zárja.
Jobb és bal oldal
A csomagot illetően mintapéldány révén szűkösebb körítést kaptunk, a bolti kiszerelés minden bizonnyal ki fog még egészülni néhány alapvető dologgal. A tápkábeleket illetően már-már a bőség zavarával küzdöttünk, hiszen a tápadapter mellé ötféle tápkábelt (eltérő dugók) mellékelt a gyártó, ennek köszönhetően a világon bárhol gond nélkül az elektromos hálózatra csatlakoztatható. A csomag másik fontos eleme az ajándék egér, mely egy igen csinos Logitech darab, egész pontosan egy notebook optical mouse plus (NX20):
Végezetül következzenek a specifikációk:
- Lapkakészlet: Intel Cantiga PM45 + ICH9M
- Processzor: Intel Core 2 Duo P8700, 2533 MHz (9.5 x 267)
- Kijelző: 15,6", 1366 × 768, LED háttérvilágítás, fényerősségérzékelő szenzor
- Merevlemez: Seagate Momentus ST9320325AS 5400.6 SATA 3Gb/s 320 GB
- Optikai meghajtó: MATSHITA DVD-RAM UJ862AS
- Memória: 2 × 2 GB DDR2 800 MHz Hynix HYMP125S64CP8-S6
- Videokártya: NVIDIA GeForce G 105M 512 MB RAM
- Hangkártya: High Definition Audio Controller (Realtek ALC269)
- Akkumulátor: Li-Ion 4400 mAh (6 cellás)
- Egyéb: 1,3 megapixeles webkamera, Wi-Fi 802.11n vezérlő, Bluetooth (v2.1), beépített mikrofon és sztereó hangszórók, stb.
- Tömeg: 2,56 kg (6 cellás akkumulátorral)
- Méretek: 38 x 26 x 2,16 ~ 3,36 cm (Szé. x Mé. x Ma.)
- Szín: fekete
Néhány szóban szeretnénk foglalkozni a gép grafikus kártyájával, hiszen egy komolyabb, saját memóriával rendelkező dedikált megoldásról van szó. A GPU 8 darab árnyalóegységet tartalmaz, amely egyébként természetesen DirectX 10-kompatibilis. A memória mennyisége 512 MB, a busz szélessége azonban csak 64 bit. A mag még 65 nm-es gyártástechnológiával készül, fogyasztása azonban (mobil terméknek megfelelően) csak 16 W. Órajelei: 640 MHz (GPU), 1600 MHz (shader), 1400 MHz (RAM). A kártya erejét nagyjából a GeForce 9500 M környékére tájolhatnánk be, Radeon vonalon a HD 3470 és az X700 közé helyezhetjük.