Kezdjük a kisebbikkel, hiszen így az igazságos!
Egy újabb Eee PC landolt nálunk, mely immáron a második a sorban. Pusztán specifikációi alapján egy teljesen átlagos masinának néznénk őkelmét, azonban e tesztalanyunk erőssége most a dizájnban rejlik. A gyártó által adományozott "seashell" — vagyis tengeri kagyló — elnevezés nem véletlen: a fényes, csúszós-plasztikus felület ("pearlescent") és a lekerekített sarkok mind a kis puhatestű állatkára emlékeztetnek. Elég csak végighúzni ujjunkat e tükörsima fehér felületen, hogy érezzük a borítás kivételes voltát. Ha már a színeknél tartunk, érdemes megjegyezni, hogy további öt közül választhatunk majd: fekete, fátyolos rózsaszín, mélyvörös, királykék és mélykék.
A hozzánk érkezett
Felnyitva kagylónkat, rögtön kiderül a turpisság: természetesen a kijelző kávája fekete színt kapott. A második, mely egyből feltűnik, a matrica- és logóhalmaz, melyekből ki is hámozhatjuk a lényeget: Intel Atom — N280 — dohog legbelül, melynek tudását egy előretelepített Windows XP Home segítségével aknázzuk ki. Azonban ez még semmi, számtalan további utalást kapunk a hardverre: Draft N-es Wi-Fi, többfunkciós tapipad, SRS virtuális térhangzás, kristálytiszta mikrofon, LED-es háttérvilágítású LCD, ultrahordozhatóság — mindösszesen 2,5 centi vastag és 1,1 kg a masina –, akár 6 órányi akkumulátoros üzemidő, valamint hibrid "háttértár" – 160 GB-os 2,5" HDD és 10 GB-nyi internetes tárhely. Természetesen kapunk ehhez az Eee-hez is egy szoftvercsomagot (Eee Docking Software Suite), mely segítségével multimédia tartalmakhoz férhetünk hozzá a világhálón (Eee Arena), könnyedén megoszthatjuk és szinkronizálhatjuk adatainkat (Eee Sharing), megismerkedhetünk masinánk audio- és videoképességeivel, valamint testre szabhatjuk és frissíthetjük gépünket (Eee Tools).
Konkrét tesztekre is sort kerítünk természetesen. Ne feledjük, hogy az N280-as Atom processzor már vizsgázott nálunk az 1004DN-ben — igaz, valamivel jobb lapkakészlet társaságában –, ezért érdekes lesz majd összevetni az eredményeket. Persze az akkumulátort sem hagytuk nyúzás nélkül, erről majd az utolsó oldalon számolunk be.
A rejtett VGA-csatlakozó az Eee PC alján
Aki használt már bármilyen Eee PC-t, annak ismerős lesz jelenlegi tesztalanyunk is. Első bekapcsoláskor meg kell adnunk a telepítőnek pár információt, mely után egy-két perccel már rendelkezésünkre is áll a Microsoft operációs rendszere. A 10"-os, 1024 × 600-as maximális felbontásra képes kijelző már régi motorosként köszön vissza ránk, a LED-es háttérvilágításnak köszönhetően az utazás közbeni filmnézéssel sem lesz problémánk. A billentyűzetet picit átdolgozták a tervezők, mely leginkább a jobb alsó sarokra van kihatással – elvük, hogy a méretéhez képest minél kényelmesebb használatot biztosítson a klaviatúra, nem változott:
A két görgetősávval ellátott tapipad teljesen egybeolvad a belső felülettel, azonban érdes borítást kapott, mely által picit szoknunk kell a használatát, cserébe viszont izzadós ujjunk kevesebb galibát okoz.
A különleges tapipad
Másik újítás az eddigi hasonszőrű masinákhoz képest, hogy a csatlakozókat a le-, illetve kihajtható "védőpalást" mögül kell "kibányásznunk", melyek meglétét alapvetően kitörő lelkesedéssel fogadtuk, azonban legalább egy USB-csatlakozó szabadon maradhatott volna az egyszerűbb, gyorsabb használat céljából.
Jobb és bal oldal
Természetesen az 1008HA esetében is megtalálhatók a különböző energiagazdálkodási módok: Power Saving, High Performance, Super Performance. Ha hirtelen megszűnik a betáp, és az akkumulátor szolgáltatja tovább az energiát, akkor automatikusan átvált tesztalanyunk energiatakarékos üzemmódra (Auto Power Saving), illetve ha visszadugjuk az adaptert, akkor magas teljesítmény lesz a jutalmunk (Auto High Performance) – mindkét történésről két kis rublika (OSD) ad tájékoztatást.