Közelít a nanokarbon-technológiájú PC-k ideje
Már 2007-re elavultnak számíthat a szilíciumos félvezetőkből készülő számítógép.
Azonnali bekapcsolás, gyorsabb működés, kisebb fogyasztás és hőtermelés – röviden ezeket ígéri a Nantero.
A technológia a jelenlegi elemzések szerint a számítástechnikai ipar minden húzóágazatát forradalmasíthatja: az „egyszerű” mikrochipeket, az üzemanyagcellás eszközöket, és nem utolsó sorban a TFT-LCD kijelzőket, amelyek lassan már a klozetajtón is megjelennek.
Az első Nantero termék, az NRAM működési elve a CNT-ken (Carbon NanoTube, nanokarboncső) alapul. A parányi méretű csövecskéket elektródák fölé pozícionálják. Az elektródákba vezetett töltéstől függően a kis csövek föl-le mozognak; ezen helyzetük határozza meg azt, hogy egy vagy nulla a „jelentésük”. Miután a CNT a kívánt állásba került, nincs szükség további elektromos töltésre, a molekulák között fellépő erő ugyanazon a helyen tartja, amíg a hozzá tartozó elektródát ismét töltés nem éri.
Az NRAM ezáltal kombinálja az SRAM-ok sebességét a flash memóriák „emlékezőtehetségével”, de ez utóbbiak újraírhatósági korlátja nélkül, amelyet a gyártók általában egymillió ciklus köré becsülnek. A termék egyik legnagyobb előnye, hogy használatához nem lesz szükség a meglévő tokozások és csatlakozószabványok újratervezésére, vagyis akár jelenlegi számítógépeinkben, fényképezőgépeinkben, telefonjainkban is alkalmazható.
A Nantero állítása szerint a próbagyártási előkészületek, és a normál, szobai körülmények között történő tesztek már folynak. A lapkák részletes adatai, mint például a bitsűrűség, a frekvencia, vagy az ár egyelőre nem ismeretesek; noha ez utóbbi a gyár ígéretei szerint a manapság népszerű típusokhoz mérhető lesz.