A tajvani vállalat processzorai eddig sem hatalmas órajelűkről és teljesítményükről voltak híresek. A VIA CPU-k nagy előnyei az alacsony energiafogyasztás, az ebből következő csekély mértékű hűtési igény, illetve a kompakt méret.

A VIA kisméretű processzora és a hozzá tartozó alaplapok már nem újkeletűek, jóideje a számítástechnikai piac különleges és ritka résztvevői. Ezek közül külön kiemelkedik a 15×15 mm-es VIA Eden processzor, illetve az e köré épülő, csupán 120×120 mm-es, azaz nagyjából egy CD-lemezzel azonos méretű apró, Nano-ITX-szabványú alaplap.  Mivel ezek a termékek már nem számítanak újdonságnak, ezért nem ismételjük magunkat, így aki több információt szeretne olvasni róluk, az a nevükre kattintva megteheti.

Újdonságnak számítanak viszont a kétprocesszoros VIA-rendszerek, melyek alapja továbbra is az Eden nevű központi egység. Az új alacsony fogyasztású processzorok a 90 nm-es csíkszélességgel készített Esther magra épülnek, mely esetén a rendszersín sebessége 400 MHz, a magsebesség későbbiekben 2 GHz-ig skálázódhat. Ismeri az SSE3 utasításkészletet is, másodszintű gyorsítótárának mérete 128 KB.

Kétprocesszoros mini-ITX a VIA-tól

A VIA 289 négyzetcentiméteren zsúfolta össze új 17×17 cm-es Mini-ITX formátumú alaplapjának komponenseit. A VT-310DP típusjelzést viselő modell két NanoBGA tokozású VIA Eden-N processzort fogad egyszerre. A VT-310DP-re épülő rendszerekkel szemben természetesen nem támaszthatók olyan elvárások, mint az átlagos csúcsteljesítményű kétprocesszoros megoldásokkal szemben, ugyanakkor bizonyos feladatokra bőven elegendő lehet a két, maximálisan 1 GHz-es órajelen üzemelő processzorral felszerelt platform. Az alaplap három hálózati csatolót is nyújt, ebből az egyik gigabites sebességű. A VT-310DP-at mindemellett integrált hatcsatornás hanggal és videovezérlővel (S3 Graphics UniChrome Pro) is felvértezték, így tökéletes alternatíva lehet a szolid teljesítményű, kifejezetten kis helyigényű és halk PC-k szerelmeseinek. Mindemellett természetesen ipari alkalmazásokra is kiváló, olyan helyre juttatja el az x86-os rendszereket, ahová korábban el sem képzelhettük őket.

Kétprocesszoros mini-ITX a VIA-tól

A kétprocesszoros VIA számítógépekkel végre egyszerűbb háromdimenziós alkalmazásokat is futtathatunk, bár elsősorban SVCD/DVD/DivX-filmek lejátszására, MP3 hallgatására, programozásra, (Borland Delphi) illetve irodai programcsomagok (pl. MS Office) használatára ideális. Óriási előnye, hogy működése megfelelő alkatrészekkel párosítva teljesen zajtalan.