Az amsterdami egyetem kutatói szerint komoly veszélyeket rejthet a rádiófrekvenciás azonosítólapkák széleskörű használata.
A lapkák rendkívül kis méretű memóriájuk ellenére képesek eltárolni kártékony programokat, amelyeket minden egyes leolvasáskor átadnak a fogadó rendszernek, ezáltal megfertőzve például egy irodaház beléptetőrendszerét, és ezen keresztül több másik számítógépet is. Sőt, innen kiindulva még más, ezen rendszerekkel kapcsolatba lépő RFID-eszközökre is letöltődhet a vírus — állítja a tanulmány. Ez ellentmond annak az eredeti feltevésnek, amely szerint puszta szkennelés esetén semmiképp nem tud módosulni az azt végző szoftver. A hír nem tett jót a jogvédő szervezetek által egyébként is sokat támadott technológiának.
E hibák kihasználásával könnyedén fel lehetne borítani egy repülőtér poggyászkezelő rendszerét, ami egy olyan forgalmat bonyolító helyen, mint például a londoni Heathrow, katasztrofális következményekkel járna. A kutatók a tanulmányt puszta felhívásnak szánják: azt szeretnék elérni, hogy az RFID tervezői legyenek kicsit előrelátóbbak, és addig tegyék biztonságosabbá termékeiket, amíg nem terjedtek el széles körben.
Egyetlen ilyen eszköz gyártási költsége jelen pillanatban körülbelül 14 cent (30 forint), ez a közeljövőben várhatóan még tovább fog esni.