A minden szempontból egyre inkább fejlődő Kína újabb jelentős előrelépést könyvelhetett el a technológiai felzárkózást illetően: a kínai kormány sikeresen megállapodott az AMD-vel processzorok licenceléséről.
Mielőtt mindenki attól rettegne, hogy heteken belül elárasztják a piacot a “megszokott kínai minőséget” képviselő x86-os processzorok, érdemes néhány fontos dolgot tisztázni. Először is a licencmegállapodás egyelőre csak az AMD ultraalacsony fogyasztású x86-os Geode processzorait érinti, amilyet például a pont Kínához hasonló piacokra szánt Personal Internet Communicatorben találhatunk.
Az AMD egyrészt licencdíjat kap a legyártott Geode-alapú megoldások után, másrészt joga lesz hozzáférni mindahhoz a szellemi tulajdonhoz, amit az AMD Geode-alapú rendszerek fejlesztése során a kínai érdekeltségek elérnek.
Egyelőre nem tudjuk, hogy pontosan hogyan is valósulhat meg a kínai Geode tömeggyártása, hiszen az országban nincs jelentős kínai tulajdonban lévő fejlett félvezetőgyár. Az egyik lehetséges megoldás valamelyik szerződéses félvezetőgyártó, például az ST Microelectronics bevonása.
Az AMD Geode processzorcsaládja az egyik legerősebb központi egység, amit az Amerikai Egyesült Államok kereskedelmi minisztériuma exportálni enged licenc fizetése nélkül. A Geode család érintett tagjai az AMD jól ismert hetedik generációs fejlesztéseire, azaz a többek között az Athlon és Athlon XP processzorok alapjait adó K7-re épülnek, csak éppen 2,20 GHz körüli órajelértékek helyett csak 1,40 GHz alatt szállítják őket, cserébe viszont fogyasztásuk és hőtermelésük is rendkívül alacsony.
Az AMD kínai törekvéseinek részeként a bejelentéssel egyidőben átadták új kínai főhadiszállásukat, valamint aláírtak egy szerződést, melynek értelmében az elkövetkezendő három évben körülbelül 750 ezer amerikai dollár, azaz mintegy 150 millió forint értékben fognak adományokat nyújtani a kínai oktatási minisztériumnak.