Jön az X79 korszak: három igazi nagyágyú az ASUS-tólAz ASUS nevével fémjelzett P9X79, TUF Sabertooth X79 és ROG Rampage IV Extreme LGA2011 foglalatos alaplapok hamarosan elrajtolnak, így elérkezett az idő a tüzetesebb szemrevételezésre.

Az ASUS P9X79 Deluxe a vállalat a Sandy Bridge-E processzorokhoz szánt X79-es alaplapja. A deszkán nyolc darab DDR3 slot, kettő PCI Express x1, négy PCI-Express x16, valamint ugyanennyi SATA 3 Gbps és SATA 6 Gbps csatlakozó található. A tuningolók nagy örömére a szokásos power, reset és CMOS törlés gombok mellett helyet kapott a MemOK is, amely egy gombnyomással megállapítja a megfelelő beállításokat, és javítja a rendszerindítás sikerességét. A hátlapi I/O panelen 6 USB 3.0, kettő eSATA, dual gigabit Ethernet, 8+2 csatornás HD audio, néhány USB 2.0 port és egy Bluetooth-adapter is helyet kapott. Továbbfejlődtek az EPU (Energy Processing Unit) és TPU (TurboV Processing Unit) chipek is, amelyek együttesen a Dual Intelligent Processors III gyűjtőnevet kapták meg. Akinek még ez sem elég, annak az extra funkciók listája röviden: USB 3.0 Boost, ASUS’ ‘Smart Response’ technológia, BT GO! 3.0.

P9X79-DELUXE-side
  A processzor tápellátását az új generációs Digi+ VRM végzi.  

ASUS TUF Sabertooth X79 és Rampage IV Extreme

A TUF sorozat kiváló minőségű (katonai előírásoknak is megfelelő) alkatrészekből áll. Az egyedi kialakítású széria kifejezetten az élenjáró stabilitást, általános kompatibilitást és az extrém tartósságot célozza meg. Az LGA-2011-es CPU foglalattal rendelkező ASUS TUF Sabertooth X79 alaplapon nyolc darab DDR3 bővítőhely terpeszkedik, a három PCI Express x16 sín közül kettő a harmadik generációs szabványnak is megfelel (PCIe Gen3). Az alaplapot két PCI Express x1 foglalattal is felvértezték. Érdekesség, hogy a CPU VRM áramkörök hűtését egy 40 mm-es átmérőjű (opcionális) ventillátorral oldották meg.  

P1020165.jpg
A katonai szabványoknak megfelelő TUF komponensek 
és maga az alaplap is hosszas tesztelésen esett át a fejlesztés során.

P1020170.jpg

ASUS TUF Sabertooth X79 hátsó I/O panel: 4 USB 3.0 port (ASMedia), 6 USB 2.0 bemenet, Intel Gigabit és 
2 eSATA csatlakozó.

P1020176.jpg
 Digitális, 8+2+2+2 fázisú tápellátás a nagyobb stabilitás érdekében. 

ASUS Rampage IV négy darab PCI Express 3.0 x16-os foglalattal rendelkezik, amiből kettő tud x16-os módban működni. Az alaplap négy-négy SATA 6 Gbps-os és SATA 3 Gbps-os csatit kínál, valamint nyolc USB 3.0-s portot és egy Gigabit Ethernet vezérlőt kapott. A ROG Connect révén a rendszer paramétereit valós időben módosíthatjuk egy noteszgéppel – akár a versenyautók mérnökei. A szolgáltatás lehetővé teszi, hogy az asztali rendszert és a noteszgépet egy USB-kábelen keresztül kössük össze, és leolvassuk a különféle hardverállapotokat. Hasznos lehet, hogy az LGA-1366-os CPU foglalattal kompatibilis hűtőket is alkalmazhatjuk.

Rampage-IV-Extreme

Rampage IV Extreme: mindenből a maximum

Nemcsak nézhetők, hanem ott azonnal módosíthatók is a paraméterek, tisztán hardverszinten. A Creative X-Fi hangkártyák helyett most a Realtek ALC898-as típusú, 8+2 csatornás HD audio vezérlő teljesít szolgálatot. Az ASUS Rampage IV Extreme ROG mivolta révén minden olyan képességgel rendelkezik, amely a Republic of Gamers családja jellemző, sőt, néhány apró újítással, meglepetéssel is készül majd a gyártó.

Rampage-IV-Extreme-2 

Rampage IV Extreme: rekordokra született

Kellemes meglepetés, hogy a Rampage IV Extreme dobozában a szokásos kábeleken és kellékeken kívül a Battlefield 3 Special Edition-t (a Return to Karhand DLC-vel együtt) is megtaláljuk. A várható árakról egyelőre nincs információnk.

Forrás: vrzone-com, techpowerup.com, legitreviews.com