Úgy fest, az AMD erőfeszítései végre elkezdtek kamatozni, a második generációs A szériás asztali APU-k egészen magas órajelek elérésére képesek.
A Trinity APU-ban elsőként megjelenő Resonant Clock Mesh (RCM) technológia a Cyclos égisze alatt fejlődött ki. Ez a megoldás 4 GHz-es vagy magasabb órajelen üzemelő processzormagok esetében akár 5-10 százalékos fogyasztáscsökkenés eredményezhet, ami az új termékek magas üzemi frekvenciáira tekintve kifejezetten biztató. Nem untatnánk olvasóinkat az eljárás mindenre kiterjedő részletezésével, de annyit mindenképpen érdemes megjegyezni, hogy az RCM egyfajta elektromos energia újrahasznosítást valósít meg. Visszakanyarodva a túlhajtáshoz: az igazi overclockereknek jelenleg az A10-5800K, az A8-5600K és az A6-5400K áll a rendelkezésükre. Adam Kozak, az AMD platform marketing menedzsere elmondta, hogy az új sorozat zászlóshajója folyékony nitrogén hűtéssel 6,5 GHz-en is működőképes. Olyannyira, hogy az APU a Cinebench R11.5 szintetikus mérőprogram alatt 68%-kal magasabb pontszámot ér el, mint alapértelmezett órajelen.
[+]
A Trinity túlhajtása nem áll meg a processzormagok szintjén. Az IGP 1,05 GHz-re történő túlpörgetésével nagyjából 11 százalékkal növelhetjük meg a grafikus teljesítményt, legalábbis a népszerű 3DMark 11 alatt. A 800 MHz-es alap órajelre tekintve ez nem kifejezetten öregbíti az A10-5800K hírnevét, ám a probléma orvosolható, de ehhez legalább 2133 MHz-es frekvencián üzemelő DDR3 memóriamodulokat kell bevetnünk. Ez után már 1 GHz-es GPU mellett is impozáns, 22,4 százalékos gyorsulás fogadhat minket. Ez jól mutatja, hogy a Trinity roppant érzékeny a memóriarendszer sebességére, s ez kifejezetten megmutatkozik egy esetleges túlhajtásnál. Szerencsére a DDR3 memóriák kedvező árszabására pillantva ez nem jelent komoly problémát, viszont vásárlásnál mindenképpen érdemes észben tartani, hogy a legjobb teljesítmény eléréséhez legalább 1866 MHz-es memóriákat válasszunk.
Forrás: HOC