A VIA-nál nem kapkodnak: leányvállalatuk, a Century Technology immáron 4 éve fejleszti szép csendben az Isaiah kódnevű processzorarchitektúrát.
Az Isaiah teljesen új fejlesztés, a jelenlegi C7 processzorokhoz csupán annyi köze van, hogy azokkal tűkompatibilis. A 2004-ben megkezdett munka egy minden szempontból jobb és korszerűbb architektúra megszületését eredményezte: a VIA vezetői optimistán tekintenek a jövőbe, elmondásuk szerint egy Isaiah processzor mintegy 2-4-szer nagyobb sebességre képes azonos órajelű C7-es társánál, mindezt változatlan fogyasztási érték és hőtermelési jellemző mellett.
A nagyobb teljesítmény önmagában is komoly fegyvertény, de azt a VIA-nál is jól tudják, hogy ez önmagában édeskevés a sikerhez. Lássuk hát, egészen pontosan min is dolgoztak négy évig a fejlesztőmérnökök: a korszerűbb gyártástechnológia ellenére (90 helyett 65 nm) a tranzisztorok száma megsokszorozódott (25 millió helyett 94 millió), a másodszintű gyorsítótár mérete 1 MB lett — a C7-é 128 KB –, az L1-es cache-é nem változott (128 KB), továbbá olyan ínyencségek kerültek be a repertoárba, mint az SSE-3 utasításkészlet, a lebegőpontos számítást érintő fejlesztések, a virtualizáció támogatása, valamint a már jól ismert VIA biztonságtechnikai csomag — titkosítási algoritmusok és hardveres véletlenszám generátor.
Az Isaiah processzorok premierje a félév végére várható, elsőként a 2 GHz-es modell mutatkozik be. A minden tekintetben nagy előrelépést jelentő architektúra ellenére nincs megállás, a VIA laboratóriumában már lázasan dolgoznak a cég első kétmagos, 45 nm-es processzorának technológiai alapjain.