IP kamerák — milyet, honnan, hova?
Ha szeretnénk egy saját megfigyelő rendszert telepíteni, akkor az első feladat, hogy meghatározzuk, hogy milyen területeket szeretnénk megfigyelni. Lényegében ettől függ minden.
A kamerákat első lépésben aszerint válasszuk ki, hogy kül- vagy beltérben szeretnénk használni. A kültéri kameráknak értelem szerűen jóval ellenállóbbaknak kell lenniük az időjárás viszontagságaival szemben, míg a beltériek esetén néha a rongálásnak való ellenállás lényeges. Ha külső térbe veszünk kamerát, akkor figyeljünk rá, hogy a kamera háza rendelkezzen fűtéssel és legyen megfelelő UV védelem is, és persze a vízállóság sem mellékes, gondoljunk csak az idei özönvíz szerű csapadékokra, és a szaporodó forgószelekre. Ami nem fűthető az nem való a szabadba, legalábbis azon a szélességen ahol mi élünk!
A plafonra ez való…
A második fontos kérdés a kamera elhelyezése. Ha szimplán a háziállatokat szeretnénk nézni otthon, amíg nyaralunk, akkor nem szükséges a kamerát eldugni, vagy nem elérhető helyre tenni. Ha ennél komolyabb a feladat, akkor ki kell találnunk, hogy hol lesznek azok a helyek, ahol nem lesznek könnyedén elérhetők. Milyen blama már, ha a tolvaj ellopja a kameránkat…
…falikonzolra pedig őt szerelhetjük
Szóval el kell döntenünk, hogy hova szereljük a kamerákat, e szerint kell választanunk falikonzolra vagy mennyezetre szerelt megoldások közül, illetve otthoni felhasználásnál esetleg maradhatunk egy sima talpas megoldásnál, amit felteszünk egy polcra.
Egy mindenhova szerelhető kamera. Plafon, fal, polc, írósztal, semmi sem akadály.
Lényeges kérdés még, hány kamerát tudunk elhelyezni. Ha kevesebbet, akkor választhatunk egy PT kamerát (pan-tilt, vagyis mozgathatóaz optika), ha viszont lehetőségünk van több kamera elhelyezésre, akkor jobb a fix megoldás, hiszen ha jól telepítünk, akkor a megfigyelendő terület minden négyzetcentimétere látható lesz folyamatosan, míg a mozgatható nagyobb területet lát be, ám a terület java része garantáltan nem lesz képben. Persze lehet automatikus pásztázást is választani a legtöbb PT kameránál, ám ebben az esetben sem lehetünk biztosak benne, hogy az akció pont akkor történik, amikor a kamera optikája irányba áll.
A következő kérdés, hogy rendelkezünk-e kiépített vezetékes számítógépes hálózattal, és ha igen, akkor oda tudjuk-e vezetni a kamerához. Ez alapján kell eldöntenünk, hogy a kamera rendelkezzen-e WIFI-vel vagy se. Ha semmiképp sem tudjuk a kábeles megoldást megoldani, akkor vegyünk vezeték nélküli hálózati eléréssel rendelkező kamerát. Egyéb esetekben viszont a stabilabb sávszélesség és az ár okán maradjunk a vezetékes megoldásoknál.
Ő leginkább falra szerelhető, és nem kell hozzá vezetékes hálózat!
Ahogy az oldal elején olvasható minden a megfigyelendő területtől és persze a megfigyeléssel kapcsolatos feladatoktól függ. Lényeges, hogy a kamerák kiválasztásánál a legapróbb dolgokra is figyeljünk oda. A terület és az elhelyezés lehetőségeit vegyük számba, de ne feledkezzünk meg a feladatról sem! Ha egy nagyobb cégnél tervezünk kamerákat telepíteni, akkor lehetséges, hogy lesz olyan biztonsági ember, aki a kamerák képét figyelni tudja. Azonban lehetnek olyan esetek is, amikor nem szeretnénk erre külön alkalmazottat felvenni. Ilyenkor fontos, hogy tisztában legyünk a kamerák szoftveres képességeivel, azzal, hogy a választott típus miként tud a környezet változásaira reagálni, miként képes a mozgás felismerésére, és milyen módon tud riasztást adni, és hogy tudja rögzíteni az objektív előtti eseményeket. Ahogy a bevezetőben már olvasható volt, a kamerák beágyazott operációs rendszere és beágyazott IP szervere lényegében önálló számítógépként működteti a szerkezeteket. Emiatt az elérhető szoftveres megoldások köre egyre tágul, és érdemes ezekkel a képességekkel tisztába kerülni a végleges típus kiválasztása előtt.
Összességében mi mondható el a választásról? Az, hogy a megfelelő környezetbe a megfelelő kamerát tegyük, ám igyekezzünk a realitások talaján maradva a céljainknak megfelelő lehető legegyszerűbb megoldást választani. Ez jót tesz a pénztárcánknak és a feleslegesen bonyolított technika sem visz minket a sírba. Ezzel együtt azonban tudni kell, hogy a minőségi IP kameráknak megkérik az árát. Ha jót szeretnénk, akkor az sokba fog kerülni, de gyaníthatóan még mindig kevesebbe, mint ha meglopnak minket.