Úgy tűnik, ma az elemzések napja van: az NVIDIA-ATI kérdés után az Intel és az AMD viszonyáról is megtudhatunk érdekességeket a munkaállomások piacát nézve.

Az NVIDIA és az ATI munkaállomások piacán elért sikereiről beszámoló elemzőtársaság az AMD és az Intel helyzetéről is készített egy beszámolót. Eszerint az AMD Opteronok az elmúlt 18 hónapban egyre sikeresebbek, egyre több cég meri kipróbálni őket, azonban részesedésük még mindig csak 2 százalék körüli, ami jóval az Intel Xeonjaié alatt van.

Annak ellenére, hogy az AMD Opteronja sok szempontból jóval fejlettebb és erősebb, mint az Intel Xeonja, ez önmagában még édeskevés a vállalatok megnyeréséhez. Emellett az Opteronok terjeszkedése nem is feltétlenül a Xeonok rovására történik, sokkal inkább az olyan területeken érnek el sikereket, amelyeket régebben az Sun UltraSPARC, a HP PA-RISC és az IBM POWER-családja uralt.

A híresen Intel-párti Dell uralja jelenleg a munkaállomások piacának úgy 43 százalékát, de a HP sem maradt le jelentősen. A Lenovo megszerezte a harmadik helyet, miután átvette az ThinkPad néven futó hordozható munkaállomásokat az IBM-től.

A munkaállomások 93 százalékába Intel Pentium 4, Pentium D, Pentium M és Xeon processzorok kerülnek, míg az AMD részesedése csak kettő százalék körüli. Bár ez utóbbi érték elenyészőnek tekinthető, azért érdemes vele foglalkozni, hiszen három negyedévvel korábban még az 1 százalékot sem tudták elérni.

Elemzők szerint a nagyobb haszonkulcsot hozó kétmagos és 64 bites utasítások végrehajtására képes processzorok elterjedésével méginkább fontos lesz mindenki számára, hogy a munkaállomások piacán remekeljen, így itt is komoly csatákra számíthatunk a jövőben.