Intel Core 2 Duo
Új elnevezések a Pentium processzor megalkotójától.
Az Intel a napokban keresztelte el legújabb asztali és hordozható gépekbe szánt lapkáit: Core 2 Duo. Ezzel a bejelentéssel nagy valószínűség szerint sikerül újra felszítani a versengés tüzét legnagyobb riválisával, az AMD-vel.
Az eddig Conroe és Merom néven ismert processzorok két maggal büszkélkedhetnek, melyek által jobban teljesítenek egymagos társaiknál többszálú vagy több programot egyszerre futtató környezetben — például ha játék közben tömöríteni támad kedvünk. A gyártó szerint az új jövevények erősebbek a jelenleg is futó Pentium 4-es társaiknál kisebb energiafogyasztás mellett.
Az Intel már korábban megjelentette első Conroe-magos processzorait, mint ahogy arról már többízben is olvashattunk. A Core 2 Duo elnevezést egyaránt használni fogjuk az asztali Conroe-alapú lapkakészletekre, csakúgy mint laptopos testvérére, Meromra. A Core 2 Duo lapkáknak külön jelölési rendszerük lesz, amely nem fog közvetlenül utalni az alkalmazott órajelre, hanem sokkal inkább a saját családon belüli egyértelmű tagozódást segíti elő. A News.com szerint a Conroe processzorok a 4000-es vagy 6000-es, míg a Merom processzorok 5000-es vagy 7000-es számozást használnak majd.
Az összes új processzor modellszámát egy betű fogja megelőzni, mely segítségével meg tudjuk határozni a processzor hőleadását. Vegyük példának a Core 2 Duo E6800-as kétmagos processzort. Az E betűből arra következtethetünk, hogy kb. 55-75 watt hőt termel majd, mely egyértelműen asztali megoldást jelez. Ha megnézünk egy T5400 jelzéssel ellátott processzort — egyáltalán nem biztos, hogy a valóságban is lesz ilyen –, akkor itt a T betű 25-55 wattot jelent, vagyis mobil CPU-ról van szó.
Az Intel a teljesítményőrültek számára megjelentet majd egy új prémium kategóriás processzorcsaládot is Core 2 Extreme név alatt, melyről pontos adatokkal egyelőre nem tudunk szolgálni, nagy valószínűség szerint azonban a Core 2 Duo tuningolt változata lesz.
Igaz ugyan, hogy az Intel a személyi számítógépekbe szánt CPU-k piacának több mint 80 százalékát uralja, de most már negyedévről negyedévre veszít részesedéséből, így csak abban reménykedhet, hogy új termékeivel vissza tudja csábítani az ellenfeléhez “tévedt” felhasználókat.