Az AMD legújabb lapkakészlete, az RD790 és az RS790 a jelenlegi trendtől eltérően semmilyen formában sem támogatják a DDR3-memóriákat.
Az RD790 és az RS790 a következő generációs AMD processzorokat — Barcelona, Agena és Griffin — és az 1066 MHz-es DDR2-modulokat támogatja, ami ugyan némi csalódásra adhat okot, de ha belegondolunk, a DDR3-memóriák még igencsak gyerekcipőben járnak, ráadásul az azt támogató termékek hiánya, várhatóan magas áruk és a kezdetben a DDR2-nél gyengébb sebességük miatt tömeges elterjedésükig még hónapoknak, sőt kijelenthetjük, legalább egy évnek kell eltelnie.
A fejlesztési fázis alatt Hummerhead kódnéven futó alaplap Socket AM2+ foglalatába az Agena és Kuma magos AMD processzorokat illeszthetjük bele. Igazi különlegesség, hogy négy darab teljes értékű PCI Express x16 bővítőhelyet találhatunk rajta, melyekből kettő teljesíti a PCI Express 2.0 szabvány követelményrendszerét, míg a másik kettő csupán PCIe 1.1-es. Ez lehetővé teszi akár a Quad CrossFire-rendszerek kiépítését is, amit a közeljövőben debütáló Radeon HD 2400, HD 2600 és HD 2900 Pro videokártyák valószínűleg már támogatni fognak.
Hummerhead
A déli híd valószínűleg az SB700-as lesz, de erről sajnos nincsenek konkrét információink, így akár az is előfordulhat, hogy az SB600-asra esik a választás, mindenesetre az biztos, hogy négy SATA- és egy PATA-csatolójú eszköz kezelését teszi majd lehetővé. Az alaplap kapcsán érdemes még megemlíteni a két gigabites hálózati vezérlőt, valamint a 7.1-es Realtek hangkeltő egységet.
Az AMD Wahoo valószínűleg nem lesz tömegtermék: két Socket F+, másnéven Socket 1207+ foglalata egy-egy Phenom FX processzor befogadására képes, ami azt jelenti, hogy egyidejűleg 2 × 4 mag felel majd a számítási feladatok elvégzéséért. Ami a bővítőhelyeket illeti, ez esetben sincs miért szégyenkeznie az alaplapnak: két teljes értékű PCIe x16 2.0 és egy PCIe x16 1.1, valamint egy PCI Express x1 és egy hagyományos PCI-foglalat áll rendelkezésünkre.
Wahoo
Az RS790-es lapkakészlet köré tervezett alaplap az alsókategóriában fog hódítani, integrált grafikus processzora a korral halladva természetesen DirectX 10-es. Az RS790 gyakorlatilag a 690G — korábban RS690 — utódjának tekinthető, így egyáltalán nem lenne meglepő, ha a végleges típusjelölése 790G lenne.
790G?
A képről könnyen “leolvashatjuk”, hogy egy PCI Express x16 — valószínűleg 1.1-es –, kettő PCIe x1 és három PCI-foglalat található a referencialapon.
Amint további technikai részleteket, illetve a forgalmazással kapcsolatos információkat tudunk meg a fenti “deszkákról”, ígérjük, nem leszünk restek beszámolni róluk.