IBM-Fuji: mágneses adattárolás felsőfokon
Az IBM és a Fuji közösen olyan mágnesszalagot fejlesztett ki, amely a mostani megoldásoknál tizenötször több adatot képes tárolni.
A technológia alapja a műanyag szalagra felvitt báriumferrit-kristályokból álló réteg, amely az idő múlásával sem korrodálódik, és kémiai összetétele is változatlan marad, így ideális az adatok hosszútávú tárolására is.
Így néz ki egy mostani IBM mágnesszalag
Az adathordozó egy 6,45 négyzetcentiméteres felületén körülbelül 795 megabájtnyi információ fér el, így egyetlen LTO kazettán akár 8 terabájtnyi adat is tárolható. Ez körülbelül 8 millió könyvnek felel meg, melyek kinyomtatva csak egy 92 km hosszú polcon férnének el.
A közös munka surán a Fuji készítette a speciális anyagú szalagot, míg az IBM az író-olvasó fej fejlesztéséért volt felelős. A pozícionálás területén elért előrelépéseknek köszönhetően az adatsávok 90 százalékkal kisebbek lettek, így jelentősen meg lehetett növelni a szalag kapacitását. Az IBM munkatársai új kódolási eljárást is létrehoztak, így a megnövelt visszaolvasási pontossággal mérsékelni tudták a hibajavítás szükségességét, valamint ezzel nagyobb sebességet értek el.
1952-ben bemutatott IBM 726, melynek szalagján 2 millió számjegy volt tárolható
A mágnesszalagok piaca tavaly csaknem ötmilliárd dollárt tett ki, melynek résztvevője az újdonság csak öt év múlva lehet. Az IBM mágnesszalagos rendszereinek bevételénél tavaly 9 százalékos növekedést ért el, és 2011-ig évente további 8 százalékos növekedéssel kalkulál a cég.