BartsXT
A Barts család jellemzőit, változásait és újdonságait a “ATI Radeon HD 6850 és CFX — nevében zavar, magjában erő” című cikkünkben részletesen ismertettük, így most csak azokra a dolgokra térnénk rá röviden, ami a BartsXT-n eltér a HD 6850-en dolgozó Barts GPU-tól. A jelenség a szokásos. Az 5800-as sorozatnál is hasonló volt a helyzet, a Cypress GPU gyengébb variánsa került a HD 5850-re, míg az erősebbik a HD 5870-re CypressXT néven. A különbségeket a stream processzorok számában és az órajelekben kellett keresni, és nincs ez másként a Barts és a BartsXT kapcsán sem.
A HD 6850-nél az SP-k száma 960 volt, ez a nagytestvér esetében 1120 darabra nőt, ami nem elhanyagolható változás. Ezzel együtt a textúrázó egységek száma is nőtt — 48-ről 56-ra, de a ROP egységek száma nem változott. Az AMD órajelek tekintetében is nyomatékosította a BartsXT erejét. A GPU 775 MHz helyett 900 MHz-en ketyeg, ami szintén jelentős differencia, a GDDR5 memórialapkák 4000 helyett 4200 MHz-en, ez már kevésbé drasztikus növekedés (elképzelhető, hogy ennek a Redwoodból átmentett memóriavezérlő az oka). A memóriavezérlő továbbra is 256 bites, ennél magasabb szélességű busz olyannyira megnövelné a lapka méretét az AMD szerint, hogy az összeférhetetlen helyzetbe kerülne a Sweet Spot stratégiával szemben. A 6870 többletteljesítménye természetesen némi fogyasztásbeli eltérést is maga után vont, de aggodalomra semmi ok.
Az AMD adatai szerint a PowerPlay-nek köszönhetően nyugalmi állapotban mindkét modell egyaránt 19 wattot fogyaszt, ez a szám terhelve a HD 6850 esetében 127 wattra változik. Ez a gyári adat a HD 6870-nél 151 watt, magyarán a különbség mindössze 24 watt, és a GPU-k a teljesítményéhez mérten ezek az adatok kiválónak számítanak. Mindez szép és jó, de nem mellékes, hogy a Radeon HD 6870 erejéért mennyivel kell többet fizetni, mintha a kistestvért választanánk. Az AMD Radeon HD 6850 jelenlegi hivatalos ára 180 amerikai dollár, ez a HD 6870-nél 229 dollár, tehát a differencia durván 50 USD. Ez látatlanban arányos és megfelelő különbségnek tűnik, a cikk végén visszatérünk a dologra.
“Mixelt” CrossFireX
A mixelt CrossFireX nem új keletű dolog, emellett ilyen néven hivatalosan nem is létezik, az AMD csak simán CrossFireX-nek nevezi. A “mixelt” szót tehát tekintsük a saját szava-járásunknak, ezzel azt szeretnénk jelezni, hogy nem szokványos CF rendszerről van szó? De mitől nem szokványos? Attól, hogy nem egy típusú kártyákból építünk többkártyás rendszert. Erre gyakorlatilag a HD 3000 család óta lehetőség van, természetesen bizonyos megkötésekkel. A mixelt CF nem használható akármilyen típusokkal, csak azonos családból, és megközelítőleg azonos kategóriából való modelleket lehet kooperációra bírni. Ezzel kapcsolatban az AMD hivatalos táblázata nyújt segítséget:
A lehetőség tehát adott, hogy egy Radeon HD 6870-et és egy HD 6850-et összekössünk, ennek a megfelelő alaplap és a CFX híd társaságában nincs technikai akadálya, ezért ez ki is próbáltuk. Hogy az eltérő típusú kártyák együttműködése mennyire hatékony, arra majd a cikk végén próbálunk választ adni.