Válassza az Oldal lehetőséget

GTX 260 SOC: halálosztó kis-GTX a GIGABYTE-tól

GTX 260 SOC: halálosztó kis-GTX a GIGABYTE-tól

Habár már megjelent a Radeon HD 5800 sorozat és az utóbbi napokban rengeteg információt megtudtunk a következő generációs NVIDIA grafikus magról is, ezek megérkezéséig egy kicsit még a GT200-zal múlatjuk az időt, lehet hogy utoljára.

Főszereplőnk egy speciális GTX 260 lesz, melyet a GIGABYTE épített és juttatott el hozzánk. A GTX 260 is több változáson esett keresztül a megjelenését követően, az NVIDIA a 65 nm-es GT200 GPU-kat elkezdte 55 nm-es technológiával gyártani GT200b variánsként, valamint a túl gyorsnak bizonyuló HD 4870 miatt egy picit felturbózták a GTX 260 192 árnyalóra korlátozott magját, amely a módosítást követően 216 stream processzorral dolgozott, ez igencsak jót tett a teljesítményének. Mára ezek a kártyák bruttó 40 000 Ft környéki árra süllyedtek, ezt — és a teljesítményüket tekintve — jó vételnek mondhatóak. Akkor mindenképp, ha nem vesszük figyelembe az ATI-s lehetőségeket, és mindenképpen GeForce-ot szeretnénk. Manapság már minden gyártó készít az NVIDIA gyári megoldásaitól és ajánlásaitól eltérő, egyedi hűtéssel kiadott vagy éppen csak felhúzott kártyákat, ez alól pedig a GIGABYTE sem kivétel, de talán az átlagtól egy kicsit több is. Miért?

GTX 260 SOC: halálosztó kis-GTX a GIGABYTE-tól 1

GPU Gauntlet Sorting

A GPU Gauntlet a GIGABYTE egy GPU ellenőrzési- és válogatási eljárása, ahol az egyes magokat több szempont szerint is megvizsgálják. Ahhoz hogy egy GPU egy SuperOverClock (SOC) családba tartozó kártyára kerülhessen, át kell mennie a GPU Gauntlet válogatáson. Az eljárás eredménye az, hogy csak a legjobban sikerült, legerősebb és legstabilabb magok kerülnek fel a SOC termékekre.

GTX 260 SOC: halálosztó kis-GTX a GIGABYTE-tól 2

A GPU Gauntlet fázisai:

  • Saját analizációs adatbázis a mag az árnyalók és a memóriák vizsgálatára
  • Alapos tesztelési folyamat a legmagasabb órajelek megtalálásához grafikus mérőprogramokkal (FurMark, 3DMark Vantage)
  • Gyári túlhajtás az optimális stabilitási pontig (Super OC point), ideális egyensúlyt képezve a magas teljesítmény és az optimális fogyasztás között

A SuperOverClock család tagjai (jelenleg egy GTX 260 és egy GTX 275) nem csak megnövelt teljesítményt, hanem sokkal csendesebb üzemet is nyújtanak. Az ezzel a típusjelzéssel fémjelezett kártyák garantálják az 1500-as percenkénti fordulatszámot a nagy 3D-s teljesítményt megkívánó és a PhysX-et használó játékok esetén is, melynek eredményeképp zajtermelésüket szinte össze sem lehet hasonlítani az átlagos kiadású GeForce-okkal.

GTX 260 SOC: halálosztó kis-GTX a GIGABYTE-tól 3 GTX 260 SOC: halálosztó kis-GTX a GIGABYTE-tól 4

A SOC vezérlők a megnövelt teljesítmény (átlagosan 25%) és a lényegesen kisebb zaj mellett kedvezőbb fogyasztási mutatókkal is rendelkeznek, a GTX 260 SOC esetén körülbelül 4%-kal a gyári GTX 260-okhoz képest.

GTX 260 SOC: halálosztó kis-GTX a GIGABYTE-tól 5

Hogyan lehetségesek az imént taglalt pozitív változások?

GTX 260 SOC: halálosztó kis-GTX a GIGABYTE-tól 6

Ultra Durable VGA (UDV)

A GIGABYTE egy ideje egyes videokártyáin is alkalmazza az alaplapoknál már több generációt is megélt Ultra Durable technológiát. A grafikus vezérlők esetében is 2 uncia rezet használnak fel a NYÁK belső rétegeiben, ami egyenletesebb és jobb hőeloszlást eredményez. Emellett a nyomtatott áramkörre a legjobb minőségű japán szilárdelektrolit kondenzátorok, minőségi vasmagos tekercsek és alacsonyabb RDS(on) MOSFET-ek kerülnek. A UDV kártyákon csak a legszigorúbb teszteken is helytálló első osztályú Hynix és Samsung memórialapkákkal találkozhatunk.

GTX 260 SOC: halálosztó kis-GTX a GIGABYTE-tól 7

 


 

Japanese Solid Capacitors:

A vezető japán gyártók által készített szilárdalapú kondenzátorok, az átlag élettartamuk 50 000 óra. Ezek az alkatrészek a stabilitás és a hosszú élettartam alapelemei. A legújabb fejlesztésű alkatrészekkel kiegészítve a legigényesebb felhasználók elvárásainak is megfelelnek.

Ferrit Core (Metal) Chokes:

A choke egy olyan tekercs, amely energiatárolással szabályozza az áramellátást. A GIGABYTE a vasmagosnál jóval drágább, ferritmagos tekercseket használ. A ferrit vasoxid és egyéb fémek ötvözetéből készül amely elemek jóval tovább tárolnak energiát a hagyományos vasmagos tekercsekhez képest. Ez azt jelenti, hogy csökken a mag energiavesztesége, amelynek eredménye az alacsonyabb EMI interferencia és a megbízhatóbb rendszer. Továbbá a ferrit tekercs jóval ellenállóbb az oxidációval szemben, mint a vas. Bár a legtöbben még nem láttak rozsdás alaplapot, ez valójában lényeges szempont párás klíma vagy olyan tengerparti területek esetén ahol a levegőben lévő só koncentrációja magasabb.

Lower RDS(on) MOSFET:

A MOSFET egy olyan kapcsoló amely lehetővé teszi vagy épp megakadályozza, hogy feszültség alá kerüljön a szabályozni kívánt áramkör. A MOSFET-ek esetében a GIGABYTE a Low RDS(on) MOSFET használata mellett döntött. Ezen MOSFET-ek előnye az optimalizált töltés, a minimalizált kapcsolási veszteség, az alacsonyabb hőmérséklet, és a kisebb méret.

Forrás: GIGABYTE