Gigabyte RAMDISK: gyors adatelérés olcsón!
Az idei Computex meglehetősen eseménydúsan telik, a MyDrivers hírei között egy igen érdekes eszközre leltünk.
Sajnos sem a Gigabyte honlapján, sem egyéb forrásból nem találtunk pontos információkat a termékről, így ha az automata japán-angol fordítás alapján levont következtetéseink helytelenek, előre is elnézést kérünk.
Az első ránézésre látszik, hogy ez egy DDR SDRAM-alapú adattároló, amely sokak számára ismerős lehet, hiszen fokozottan teljesítményigényes eszközökben hosszú ideje előszeretettel használják őket. Csakhogy azok általában a kiszolgálók és fejlettebb munkaállomások alaplapjain található, jóval nagyobb sávszélességet biztosító 64 bites foglalatokhoz szoktak készülni, hiszen a memória óriási sebességét valahogy ki is kell használni.
A Gigabyte viszont teljesen máshonnan áll a dologhoz: úgy gondolják, sok otthoni felhasználó is örülne, ha merevlemeze sebességének többszörösével férhetne bizonyos gyakran használt adataihoz. Persze itt a hagyományos PCI-felület korlátai miatt eleve komoly akadályok merülnek fel, de ha egy memória sebességét nem is tudhatjuk így megközelíteni, épp elég lehet az is, hogy merevlemezünket messze túlszárnyaljuk.
Sajnos a kártya jobb felső sarkában szereplő SATA-csatlakozó szerepe nem teljesen világos, de nyomozásunk alapján valószínűsíteni tudjuk, hogy a kompatibilitási gondok elkerülése érdekében úgy döntöttek, hogy a memóriák SATA-felületen keresztül érhetők el, azaz az alaplap SATA-vezérlőjére kötve a rendszer egy az egyben merevlemezként fogja felismerni, egészen a BIOS-tól kezdve.
Ez persze a hagyományos SATA áteresztő képessége miatt másodpercenként 150 MB-ra csökkenti az elérhető adatátvitelt, de nem biztos, hogy ez olyan kevés, mint amennyire elsőre hangzik. Tény, hogy egy mai 800 MHz-es DDR2 SDRAM például 6400 MB-ra képes ugyanennyi idő alatt, és az is igaz, hogy két RAID-0-ba kötött merevlemez lineáris olvasáskor megközelítheti, de ugyanakkor ha arra gondolunk, hogy ugyanez a kötet párhuzamos olvasáskor, vagy még inkább íráskor már két fájl esetén is 10 MB/s alá lassulhat, egyből érezhetjük a Gigabyte GC-RAMDISK létjogosultságát. És végül, ami felteszi az i-re a pontot: ha minden igaz, egy ilyen kártyáért mindösze 50 amerikai dollárt, azaz kevesebb mint tízezer forintot kérnek majd. A PC2100 DDR SDRAM-ok használtan szintén kilóra beszerezhetők, úgyhogy egész érdekes dolgokat készíthetünk belőlük megfizethető áron. Emellett sokak régi álma is megvalósulhat ezzel: passzív tápok vannak, passzív hűtéssel üzemelő alaplapok, processzorok és videokártyák vannak, már csak a merevlemez teljes kiiktatása hiányzott egy tényleg teljesen hangtalan gép építéséhez. Ráadásul mindez most megfizethető áron vált elérhetővé!
Fejlődni is van hová, hiszen a SATA-II és a PCI Express ×1 kihasználásával a későbbiekben könnyedén elérhetjük a 300 MB/s-ot is.