Nahát, ez a cikk is elhúzódott, ideje pontot tenni a végére a tapasztalatok összefoglalásával és véleményezésével. Ebben a tesztben három dolgot vizsgáltunk: A GIGABYTE P55A-UD6 alaplap teljesítményét és tuningképességeit, illetve az azzal járó teljesítménytöbbletet, valamint a két új adatátviteli szabvány, a SATA 3.0 (SATA 6 Gb/s) és az USB 3.0 (SuperSpeed USB) újdonságait, létjogosultságát.
A GIGABYTE P55A-UD6 azt a szintet hozta, amit elvártunk tőle. Felépítése jól átgondolt, minőségi alapanyagok alkotják, a használat során gyorsnak és stabilnak mutatkozott. Tuningképességei az élmezőnybe sorolják, ha több időnk lett volna, valószínűleg még tovább jutottunk volna vele. Nemcsak a termék, a körítés is első osztályú, a megannyi kellék és kiegészítő megtalálható a kövérre hízott dobozban, ahogy azt ebben a kategóriában el is várhatjuk. Elődjéhez, a P55-UD6-hoz képest az USB 3.0 és SATA 3.0 szabványok ismeretén kívül mást nem nagyon tud hozzátenni, de ennyi épp elég ahhoz, hogy a pár ezer forintos többletköltség ellenére őt válasszuk, ha egyáltalán találunk még a boltban a korábbi változatból. Nagy teljesítményű, hosszú távra is alkalmas gép építhető köré, minden tekintetben megfelel a kor követelményeinek, ha őt választjuk és nem vagyunk cseremániások, egy darabig boldogan elleszünk vele, nyugodt szívvel tudjuk ajánlani annak, aki ilyen kategóriában keresgél magának alaplapot.
Előny:
- minőségi kivitel és felépítés
- gyors és stabil, jól tuningolható
- minden téren naprakész
Hátrány:
- A külön vezérlőlapkák miatt több VGA-s rendszerek esetén PCI Express szálakat veszíthetünk
- Ár
Következzék az új SATA és USB értékelése! A friss szabványokkal kapcsolatban általában nem nehéz véleményt alkotni, hiszen szerencsére általában túlmutatnak elődjükön, továbbfejlesztett képességeik vonzóvá teszik őket, de még ha nem így lenne, egy idő után úgyis rájuk leszünk kényszerítve. Szerencsére a szájízünk azonban egyértelműen pozitív. Érzésünk szerint a SATA 6 Gb/s-nak igazából még nem jött el az ideje azon egyszerű oknál fogva, hogy a mai és a közeljövő merevlemezei nem tudnak profitálni a megduplázott sávszélességből, érezhető teljesítménynövekedést miatta nem várhatunk, de az egyéb fejlesztései jól jöhetnek a HDD-k világában is. A SATA 3.0 haszna az SSD-k világában fog megmutatkozni, hiszen azok a meghajtók olyan sebességre lesznek, vagy már képesek is, ahol a korábbi szabvány már akadályozó tényező lehet, a SATA 6 Gb/s azonban zöld utat ad egészen 589 MB/s-ig, amely egy ideig még biztosan elég lesz a flash meghajtóknak is. Az SSD-k — bár áruk azért jelentősen esett — még most is elég drágák, kapacitás/ár arányuk még mindig elég siralmas, a földi halandónak maximum csak rendszermeghajtóként jöhetnek szóba, úgyhogy marad a megbízható és nagy merevlemez, emiatt mondjuk azt, hogy az új SATA ideje még nincs itt, miatta nem kell sietni a váltással, de a jövő mindenképpen az övé.
Az USB 3.0 a SATA 3.0-val ellentétben már most is lenyűgözött minket. Mivel az USB 2.0 480 Mb/s-es áteresztőképessége már jó ideje korlát volt a sávszélesség-éhes eszközök számára, jó hogy megérkezett az utód, ő viszont talán még korábban is jöhetett volna. Nyomtatók, egerek, billentyűzetek és hasonló eszközöknél nem sokat profitálunk belőle (ezek elterjedése valószínűleg még lassabb lesz), de a tároló funkciókkal dolgozó egységeknek úgy kell, mint egy falat kenyér. A kábel kicsit megvastagodott a réz és az optikai szál közös alkalmazása miatt (a kompatibilitás érdekében), de a technológia jelen pillanatban is stabilan, problémamentesen használható, létjogosultsága megkérdőjelezhetetlen. Mivel az 5 Gb/s-os elméleti sebességhatára csak 1 Gb/s-mal kevesebb a SATA 6 Gb/s szabványénál, nem csak a merevlemezek és pendrive-ok, hanem az SSD-k számára is barátságos busz lesz. Nagy kérdés, mi lesz most az eSATA-val, mi azonban lelkesen várjuk az USB 3.0-t támogató eszközök tömeges elterjedését, az biztos, hogy a mérnökök ezúttal jó munkát végeztek.
GIGABYTE GA-P55A-UD6 SATA 3.0 (SATA 6 Gb/s)
USB 3.0 (SuperSpeed USB)
Cikkünkhöz fórumunkban szólhattok hozzá!
A GIGABYTE P55A-UD6 alaplapot, a Seagate Barracuda XT 2 TB ES merevlemezt és a Buffalo DriveStation-t a GIGABYTE biztosította a teszt idejére, köszönjük!
Pintér Gábor (gabi123)