GIGABYTE P55A-UD6: tuningoltunk, kipróbáltuk: SATA3, USB 3.0
Universal Serial Bus:
Az Universal Serial Bus (USB; magyarul: univerzális soros busz) manapság nagyon elterjedt számítógépes csatlakozó. Előnyös tulajdonsága, hogy teljes körűen Plug and Play, az összes modern operációs rendszer támogatja, és azonos felépítésű, akár PC akár Mac számítógép része.
Az új logo
Felépítése
Az USB jó tulajdonsága, hogy osztható, ezt ún. USB hubok hajtják végre. Minden USB bővítőkártyán van egy integrált ún. root hub (gyökérhub). Erre csatlakoztathatunk USB eszközöket, vagy akár egy külső hubot (ez asztali gépeknél nem jellemző, inkább notebookoknál szokták használni). Több verziója létezik: a régi gépeken USB 1.0 vagy 1.1 (a gyors módban („full speed”) 12 Mbit/sec=1,5 MB/s), ami lassabb, az újabb gépeken már USB 2.0 van (aminek névleges átviteli sebessége 480 Mbit/sec=60 MB/s). Az USB 2.0 kicsivel gyorsabb, mint a másik elterjedt, főleg videokameráknál használt szabvány, a FireWire 400 (IEEE 1394a), melynek maximális átviteli sebessége 400 Mbit/sec lehet.
Ilyen volt…
USB eszközök
Az USB attól univerzális, nagyon sokféle eszköz csatlakoztatható rá, például:
- Adattároló eszközök: Pendrive, külső merevlemez, SSD, CD-DVD-BD író
- (Web)kamera, fényképezőgép, tuner (tévénézéshez, video-digitalizáláshoz)
- Nyomtató, kivetítő
- Hangeszközök, például hangkártya
- Egér
- Billentyűzet
- Vezetékes és vezetéknélküli hálózati adapterek
- Soros-, párhuzamos- és infraport, és még sok más átviteli port (SATA, IDE stb.)
- Vezérlő eszközök, például gamepad
- Sok egyéb eszköz
Szöveg forrása: Wikipedia
Az USB 3.0 szabvány
A technológia fejlődése nem áll meg, nagy sebességgel menetel előre, a különféle eszközök, a médiaformátumok és a hatalmas olcsó tárterületek szoros összefüggésben vannak egymással. Ez a tendencia egyre gyorsabb és fejlettebb átviteli technológiákat kíván meg, és ezeknek a kívánalmaknak sok esetben az USB 2.0 már nem volt megfelelő alternatíva, illetve kompromisszumokra kellett és kell kényszerülni a használata miatt. Napjaink külső eszközei, hordozható tárolóegységei sávszélességre éhesen kapcsolódnak a PC-hez, miközben fulladoznak az USB 2.0 480 Mb/s-os korlátja alatt. Az USB 3 megszületésének fő oka ez volt, a sebesség terén új dimenziókat nyit meg a felhasználók számára, így az egy jó darabig nem lesz korlátozó tényező.
A csatlakozó felépítése
Az USB továbbra is a legelőnyösebb választás a különböző kapcsolatok létrehozásához PC, célelektronikai és mobil eszközökhöz egyaránt, mivel egy gyors, kétirányú kommunikációt lehetővé tevő, olcsó és dinamikusan használható felület, mely minden kívánalmat teljesít, amelynek ma és az elkövetkezendő években meg kell felelnie.
Az USB 3.0 architektúra
A SuperSpeed USB szignifikáns teljesítménykülönbséget biztosít a ma használatos és világszinten elterjedt USB 2.0-hoz képest. Míg a HiSpeed USB elméleti maximális adatátviteli sebessége 480 Mb/s, a SuperSpeed USB gyakorlatilag ezt megtízszerezi a szabványban rögzített 5 Gb/s-nak köszönhetően, emellett továbbfejlesztett energiagazdálkodási funkciókat is kínál. Mivel ma a világban számokban szinte alig kifejezhető hatalmas mennyiségű USB-s eszköz teljesít szolgálatot, nagyon fontos a visszafelé kompatibilitás, mely szerencsére a SATA 3-hoz hasonlóan 100 %-os. Az USB 3.0 az 5 Gb/s-os sebesség elérésre már üvegszálat használ, mely önmagában értelem szerűen nem tudna működni a régebbi eszközökkel, emiatt minden USB kábelt rézvezetékkel is ellátnak (a csatlakozókat pedig a szükséges érintkezési felületekkel), ennek köszönhetően az USB 2.0 módban is használható.
…ilyen lett
Az új szabvány alaptételei:
- A SuperSpeed USB 5 Gb/s-os sebességet kínál, mely több mint tízszerese a HiSpeed USB tempójának
- A SuperSpeed USB egy úgynevezett Sync-N-Go technológiát tartalmaz, amely minimálisra csökken a felhasználó várakozási idejét
- A SuperSpeed USB optimalizált energiagazdálkodást tartalmaz. Nincs eszközkapcsolgatás és alacsonyabbak az aktív és az üresjárati követelmények.
- A SuperSpeed USB visszafelé kompatibilis az USB 2.0-val. Az USB 3.0 eszközök együttműködnek az USB 2.0 platformokkal. Az USB 3.0 hostok támogatják az USB 2.0 eszközöket.