A Serial ATA (Serial Advanced Technology Attachment):
A SATA busz egy számítógépes pont-pont kapcsolat, amelyet adatok továbbítására terveztek a számítógép és a tároló eszközök között (tipikusan merevlemezek és optikai meghajtók számára).
A régebbi ATA szabványhoz képest (amit a SATA megjelenése után átneveztek párhuzamos ATA-nak = PATA) fő előnye a vékonyabb adatkábel, nagyobb átviteli sebesség, az eszközök kikapcsolás nélküli csatlakoztatásának és leválasztásának lehetősége („hot-swap”) és jobb adatkapcsolatot biztosít mint a régi párhuzamos ATA (PATA) csatlakozók.
Advanced Host Controller Interface
Az alapértelmezett üzemmód a SATA-hoz az AHCI, mely elérhetővé teszi a SATA újabb funkcióit, mint amilyen a hot swap és a Native Command Queuing (NCQ). Ha a számítógép alaplapja, vagy operációs rendszere nem támogatja az AHCI-t akkor lehetőség van az IDE emulációra, azonban ekkor a SATA nem képes hozzáférni az ATA/IDE által nem támogatott képességekhez. A Windows eszközkezelő általában IDE emulációban működteti a SATA eszközöket mindaddig, amíg be nem állítják AHCI módra. A Windows XP hivatalosan nem támogatja az AHCI-t, azonban néhány saját eszközmeghajtó engedélyezheti azt. A Windows Vista, Windows 7, a jelenlegi Mac OS X és a Linux már alapból támogatják az AHCI-t.
Native Command Queuing (NCQ)
A merevlemezen elhelyezkedő adatok kiolvasását optimalizáló algoritmus, az eszköz a pufferében tárolt olvasási és írási parancsok sorrendjét változtatja meg, így csökkenti azt a holtidőt, amikor a merevlemez az olvasó fejének mozgatására, és a lemeztányér elfordulására vár. A merevlemez véletlenszerű olvasási-írási sebességét növeli.
Hot swap
A hardvereszközök azon képessége, amely lehetővé teszi eszközök csatlakoztatását és leválasztását a rendszer leállítása és újraindítása nélkül. Ezt az operációs rendszernek is támogatnia kell. Pl. az USB egy ilyen szabvány, de a régi (ATA, U-ATA) winchesterek esetén a mobil racket nem szabad ki vagy bekapcsolni működő windows alatt (Linux alatt más a helyzet).
SATA 1,5 Gbit/s
Az első generációs SATA csatlakozók SATA/150 vagy SATA I néven futottak és 1,5 Gbit/s sebességgel kommunikáltak. Az aktuális kódolatlan átviteli sebesség 1,2 Gbit vagy 150 MB/s. Tényleges működés közben a SATA/150 és a PATA/133 különbsége alig észrevehető. Mindazonáltal az újabb SATA eszközök erősen ajánlották egy SATA multitask környezet kialakítását. Összehasonlításképpen a modern asztali merevlemezek átviteli sebessége maximum ~100 MB/s, mely bőven benne van a működési sebességében még a régi PATA/133 eszközöknek is (2009 áprilisában a mechanikus merevlemezek legnagyobb átviteli sebessége 131 MB/s, ehhez is elég lenne).
A kezdeti időszak alatt a SATA/150 véglegesítése az adapter és meghajtógyártók „híd chipet” használtak, hogy a már létező, PATA csatolóhoz készült áramköreiket SATA felületen át csatlakoztathassák. Az áthidalt meghajtóknak van egy SATA csatlakozójuk és tartalmazhatják bármelyik vagy mindkét fajta tápcsatlakozót, és azonos teljesítményt nyújtottak, mint PATA megfelelőjük. Legtöbbjükből hiányoztak az olyan SATA lehetőségek, mint pl. az NCQ. Az áthidalt eszközöket fokozatosan felváltották a tisztán SATA eszközök.
A csatlakozók nem változtak…
SATA 3,0 Gbit/s
A SATA/150 bemutatása után sok hiányosságot fedeztek fel az eredeti SATA-ban. Alkalmazási szinten a SATA működése közben, amikor PATA interfészt emulál, csak egyetlen függőben lévő átvitelt tud kezelni egy időben. A SCSI lemezeknek nagyobb előnyük van az SCSI-támogatott többszörös kérésekben, melyek újra kérik a meghajtót, hogy optimalizálja a válaszidőt. A sorbarendező parancsot hozzáadták a SATA alap parancsaihoz. Az NCQ egy választható lehetőség és használható mind SATA/1,5 Gbit mind SATA/3,0 Gbit/s-os eszközökben is.
Az első generációs SATA eszközök alig voltak gyorsabbak, mint a párhuzamos ATA/133 eszközök. Tehát a fizikai réteg jelzésátviteli sebességét 3,0 Gbit/s-ra növelték, melynek eredménye a 150 MB/s-ról 300 MB/s-ra való gyorsulás lett. A SATA/300 átviteli sebessége most egy ideig ki tudja elégíteni a meghajtók átviteli sebességét, mivelhogy a leggyorsabb asztali merevlemez adattovábbítása is éppen csak eléri a SATA/150-es maximális átviteli sebességét. Ezért van az, hogy az 1,5 Gbit/s-os átvitelt csak a második generációs tudja kielégíteni. A SATA 3,0 Gbit/s-on veszteség nélkül képes hosszan tartóan működni.
…ahogy a kábelek sem
A SATA/1,5 és a SATA/3,0 közötti kompatibilitás fontos, ezért a SATA/300-ban van egy visszakapcsoló szekvencia, ami SATA/1,5-be állítja az átvitelt, mikor olyan eszközzel kommunikál. A gyakorlatban néhány régebbi SATA vezérlő nem valósítja meg a megfelelő SATA sebesség-kritériumokat. Az érintett rendszerekben a felhasználónak kell kézzel átállnia SATA 3,0-ról SATA 1,5-re egy jumper segítségével.
Szöveg forrása: Wikipedia
SATA 6,0 Gbit/s
Elérkeztünk a jelenhez, itt tartunk most. Nézzük, milyen fejlesztésekkel kecsegtet minket az új szabvány!
Az új interfész legfontosabb és leghangzatosabb tulajdonsága, hogy a dupláját kínálja az előző szabvány által nyújtott sebességnek, ezt persze már neve is egyértelműen a tudtunkra adja: SATA 6 Gb/s vs SATA 3 Gb/s. Bizonyos mérések szerint a gyakorlatban a SATA 3 589 MB átpumpálására képes másodpercenként a SATA 2 288 MB/s-ával szemben. A SATA 3.0 100 %-osan kompatibilis visszamenőleg a SATA és SATA 2-vel, és természetesen külső eszközök számára eSATA változat is elérhető. Ez jót jelent, mert nem szükséges hogy mindkét oldalon(alaplapi és eszköz) rendelkezzünk az új szabvány támogatásával, ha adott esetben egy SATA 3-at támogató HDD/SSD kerül a birtokunkba, azt tudjuk használni kizárólag SATA 2-t támogató alaplapon is, természetesen SATA 2 módban. Ennek megfelelően a csatlakozók és a kábelek sem változtak.
A hivatalosan közzétett kulcsfontosságú változások az új szabványban:
- Egy új Native Command Queuing (NCQ) adatfolyam parancs amely lehetővé teszi az izokrón adatátvitelt a fokozottan sávszélesség-igényes audio és video alkalmazásokhoz
- A NCQ Management tulajdonság segít optimalizálni a teljesítményt a fő és a fennmaradó NCQ parancsok menedzselésével
- Továbbfejlesztett energiagazdálkodási képességek
- Egy apró Low Insertion Force (LIF) csatlakozó a rendkívül kompakt 1,8″-os eszközök számára
- A csatlakozó a könnyű és vékony notebookba szánt 7 mm-es optikai meghajtóra s könnyedén elhelyezhető
- Összehangolva az INCITS ATA8-ACS szabványokkal