Válassza az Oldal lehetőséget

GIGABYTE P55A-UD6: tuningoltunk, kipróbáltuk: SATA3, USB 3.0

GIGABYTE P55A-UD6: tuningoltunk, kipróbáltuk: SATA3, USB 3.0

Nem mondhatóak eseménytelennek az elmúlt hónapok, hiszen a videokártyák piacán tarol az AMD a Radeonokkal, az Intel útjára indította az integrált grafikus magot tartalmazó 32 nm-es Core i5 processzorokat, illetve a hozzájuk társítandó H55 PCH-t is. A nagy durranások mellett vannak kisebbnek tűnő fejlesztések is, melyek sokszor a megfelelő idő eltelte után ugyanúgy jelentősen növelhetik a rendszer sebességét, a kényelmet, egyszóval szebbé tehetik az életünket.

GIGABYTE P55A-UD6: tuningoltunk, kipróbáltuk: SATA3, USB 3.0 1

Az új “fícsörök”

Az ilyen újítások közé sorolandó az USB 3.0 (SuperSpeed) és a SATA 3.0 (6 GB/s) szabvány elstartolásra is. Mindkét friss technológia egy ideje jelen van a piacon, de nagy tömegek nem kaptak egységesen a szívükhöz a debütálás hírének hallatán. Az ok egyszerű: hiába van elméletileg jelen az USB 3.0 és a SATA 3.0 is, ha nem jut el a felhasználókhoz, az otthoni gépekbe és a notebookokba, laptopokba. Természetesen mindenki szeretné ha ez változna, az események ebben a szakaszásban különösképp a fejlesztők, hiszen jó lenne megtérülni látni a befektetett munkát és pénzt.

GIGABYTE P55A-UD6: tuningoltunk, kipróbáltuk: SATA3, USB 3.0 2

Intel P55 PCH: “csak” SATA 2-vel és USB 2.0-val

Az alaplapgyártók általában szívesen fogadják az efféle technológiai szintlépéseket, hiszen kellő marketinggel megspékelve egy jó PR fogás, melyekkel újra eladhatóvá lehet tenni az alaplapokat, megélénkülhet az értékesítés. Ez mind szép és jó (vagy mégsem?), de hol van ebben a haszon nekünk, vásárlóknak és felhasználóknak? Eleinte gyakorlatilag sehol. Közhely, de igaz, az új technológiák elterjedésének mindig idő kell, különösen ha olyan többszereplős felvonásról van szó, mint az USB 3.0 és a SATA 3.0. Nem használ a két új szabványnak az, hogy az Intel megint visszafogja a tömeges terjedést azzal, hogy nem építi bele alaplapi lapkáiba az új technológiák használatához szükséges vezérlőt, kényelmesen ül, kivár, mosolyog. Az alaplapgyártók azonban (szerencsére) másképp állnak a kérdéshez, a probléma megoldásához egyéb gyártókhoz fordultak, és tőlük szerzik be a szükséges vezérlőket.

GIGABYTE P55A-UD6: tuningoltunk, kipróbáltuk: SATA3, USB 3.0 3

NEC USB 3.0 vezérlő GIGABYTE alaplapra integrálva

Így van az, hogy az USB 3.0-nál például NEC, míg a SATA 3.0-nál többségében Marvell chippel találkozunk a nyomtatott áramkörön. Van aki másra módszerre esküszik, mint például az ASUS, aki egyes termékeihez külön vezérlőkártyát mellékel, a GIGABYTE viszont az alaplap PCB-jére helyezi az IC-ket. Az első időszakban ezek a vezérlők csak a felsőkategóriás, méregdrága alaplapokra kerültek fel, de mára a komolyabb gyártók a közép-és alsókategóriás modelleken is elvégezték a frissítéseket.

GIGABYTE P55A-UD6: tuningoltunk, kipróbáltuk: SATA3, USB 3.0 4

A Marvell SATA 3.0 vezérlő elhelyezkedése a gépezetben

Olyan pletykákat is hallottunk, hogy némelyik gyártók a P45-tel szerelt termékekre is fel szeretnék juttatni az USB 3.0 ás SATA 3.0 vezérlőket. Felmerül a kérdés, mennyit kell fizetnünk az újdonságért? A válasz kedvező, ugyanis gyakorlatilag nem sokat, 1-2 ezer forintos eltérésekről van szó általában a régebbi és az újabb kiadás között, az alaplap pedig tipikusan olyan dolog, amit az átlagfelhasználó nem fél évre vesz, ezért mindenképpen érdemes a naprakész terméket választani. Szerencsére ezek a külön lapkás vezérlők az említettek tükrében nem követelnek meg jelentős plusz kiadást a vásárlásnál, viszont van hátrányuk ahhoz képest, mintha a PCH-ba, illetve északi hídba lennének integrálva.

GIGABYTE P55A-UD6: tuningoltunk, kipróbáltuk: SATA3, USB 3.0 5

A két fehér csatlakozó képes a SATA 6 Gb/s-os működésre

Egyrészt ami benne van a lapkakészletben, azért nem kell külön fizetni, másrészt nem kell áttervezéssel foglalkozni és több csatlakozót is biztosít. Amíg egy alaplapi vezérlőre általában 10 vagy annál is több SATA és USB 2.0 eszköz köthető, addig egy USB 3.0 és SATA 3.0 vezérlőre a gyakorlat alapján 2-2. Ez a közeljövőre nézve nem probléma, hiszen még elég kevés eszköz érhető el a piacon ami támogatja az új szabványokat, de később esetleg gondot jelenthet, persze akkor még mindig ott lesz mentőövként egy USB 3.0 elosztó vagy bővítőkártya.

GIGABYTE P55A-UD6: tuningoltunk, kipróbáltuk: SATA3, USB 3.0 6

Az ASUS mindent tudó külön kártyája

Mint már említettük, az új csatolókat használó eszközök (SSD, HDD, flash, bármi egyéb) elterjedése még csak most indul, de az alaplapgyártókon nem fog múlni a dolog, ha módunk van rá, rajtunk se múljon! Mi abban a szerencsés helyzetben vagyunk, hogy tesztünkhöz egy GIGABYTE GA-P55A-UD6 alaplapot, egy Seagate Barracuda XT 2 TB-os SATA 3.0-t támogató mérnöki példány merevlemezt és egy külső USB 3.0 csatolóval ellátott Buffalo HDD-t is sikerült beszerezni, melyekért ezúttal is a GIGABYE-ot illeti a köszönet.