Válassza az Oldal lehetőséget

Gigabyte netbook – lehet másképp?

Gigabyte netbook – lehet másképp?

Szokásos teljesítménymérő alkalmazásainkat most nem futtattuk le, aminek egyszerű az oka. A sok egyforma kiépítésű gépet mér ezerszer lemértük, aki erre kíváncsi látogasson el oldalunk mobil szekciójába. Amit viszont minden hordozható gépnél szükségesnek találunk lemérni az akkumulátoros üzemidő. A teszt közben egy DivX kódolású filmet futtatunk loopolva, a fényerőt és a gép teljesítményét középtájon hagyva. Ez a Gigabyte esetén nem is nehéz, hiszen három profilból választhatunk, így mi a középsőnél maradtunk, ami alacsonyabb fényerőt jelent a kijelzőn, és a terheléstől függően állítódik a CPU teljesítménye is.

Gigabyte netbook – lehet másképp? 1

Nos, a mérések után csalódottan vettük tudomásul, hogy az akkumulátoros üzemidő alul múlta várakozásainkat. A meglehetősen jó teljesítménnyel bíró akkumulátorok ellenére a TouchNote esetén 4 óra 15-, míg a Booktopnál 4 óra 35 percet mértünk.

Gigabyte netbook – lehet másképp? 2

A konkurenciánál némileg gyengébb időket nem tudjuk mire vélni. Ahogy írtuk az akkumulátor bőven eleget tud ahhoz, hogy egy hat órás üzemidő fussa belőle. A hardver sem különleges, ahogy a kijelzők sem azok. Ennek ellenére egy erős órával rövidebb ideig bírták, mint amire számítottunk. Az ok talán szoftveres lehet, vagyis a Gigabyte programjában az energiatakarékos funkciók lehettek volna takarékosabbak. Tény, hogy a Booktop esetén meglepően nagy volt a képernyő fényereje. Ha így van, akkor bár boldogok nem vagyunk a dologtól, azért nagyon keseregnünk sem kell, hiszen létezik manuális beállítás is, csak nem annyira kényelmes. Alacsonyabb fényerő mellett egy félórácskát biztos nyújthatunk az üzemidőn.

Összefoglalás

Elérkeztünk az utolsó néhány bekezdéshez, ahol verdiktet kell mondanunk a gépekről. A véleményünk vegyes, de inkább a jó irányba billen a mérleg nyelve.

Kezdjük azokat a tulajdonságokat, amikkel nem voltunk megelégedve. Elsőként a billentyűzet. Ahogy írtuk nem rossz, de a gombok lehettek volna kicsit homorúak. A TouchNote esetén a gépelés határozottsága, a billentyű leütéséhez szükséges erő, a billentyű útja megfelelő volt, így határozott visszajelzést kaptunk a leütés tényéről. A Booktop esetén a billentyű útja és határozottsága kicsit rosszabbnak tűnt.

Gigabyte netbook – lehet másképp? 3

Szerencsére a Booktopnál be is fejeződik a rossz tulajdonságok felsorolása, nem úgy a TouchNote-nál. Ez a gép egy kis csalódást okozott, leginkább a rendkívül szegényes szoftveres körítés miatt. Maga a gép rendesen teszi a dolgát, de egy számítógép, főleg egy ilyen speciális gép szoftverek nélkül féllábú (sőt inkább negyed) lábú óriás. Aki ilyen gépet vesz, az készüljön fel rá, hogy ha használni is szeretné az érintőkijelzőt, akkor bizony fel kell túrnia a netet a megfelelő szoftverekért.

Az oldal elején írtunk az akkumulátorokról, illetve az üzemidőkről. Mivel gyanúnk szerint inkább szoftveres mint hardveres problémával állunk szemben, így egy fél rosszpontot adunk csak miatta.

Következzenek a jó dolgok. Már a kicsomagoláskor feltűnő, hogy mind a két szerkezet igen jól van összeszerelve. A kijelző nem nyeklik-nyaklik, még az egy zsanéros megoldás esetén sem. A műanyagok vastagnak tűnnek, kellemes tapintásúak. Sajnos a barnán az ujjlenyomatok erősen meglátszanak, de a fehér borítás olyan, mint a szürke autó, nem látszik rajta a kosz. Nagyon tetszett nekünk, hogy a Gigabyte ezeknél a gépeknél igyekezett kilépni a netbookok szürke áradatából, és belevittek egy kis pluszt, egy kis extrát, amitől rögtön kívánatosabbak lettek. A dokkoló valódi főnyeremény, hiszen aki nem akar játszani a gépén az a Booktop megvásárlásával nem csak egy mutatós és elegáns hordozható masinát, hanem egy otthoni gépet is vásárol. Igaz, ebben az esetben szükségünk lesz egy külső megjelenítőre, egy egérre és egy billentyűzetre, de ezeket meg kéne venni akkor is, ha asztali gépet vennénk, magának az asztali gépnek az árát viszont megspóroljuk.

Gigabyte netbook – lehet másképp? 4

A gépek tehát összességében kimondottan jó benyomást tettek ránk. Egy dologgal vagyunk még adósak, ez pedig az ár. A masinákat több különböző kiépítésben is meg lehet megvásárolni. A különbözőség ebben az esetben a háttértár méretét, az akkumulátor kapacitását, valamint a 3,5G modem meglétét vagy hiányát jelenti. Hozzánk a legjobb kiépítésű gépek érkeztek, így ezek ára a családon belül a legmagasabb. A Bluechip üzletében az M1022G Booktop bruttó 150 490.-, míg a T1028G TouchNote 162 490 forintba kerül. Ezek azonban a legdrágább készülékek, így ajánlott az alábbi képre kattintani, hogy az alacsonyabb összegeket is lássátok. Ami biztos, hogy ha valaki az olcsóbbra szavaz, akkor is kap egy érintő kijelzőt, vagy a Booktop esetén dokkolót, tehát a lényeges és érdekesebb tulajdonságok megmaradnak.

A Gigabyte gépek tehát a Bluechiptől érkeztek hozzánk, köszönjük, hogy kipróbálhattuk őket!

Gigabyte netbook – lehet másképp? 5

A szerzőről

s3nki

A HOC.hu oldal tulajdonosa. Több száz cikk, és több ezer hír szerzője. A különböző online felületeken kívül írt a Chip Magazinba, és a PC Guruba is. Egy ideig saját PC-s boltot vezetett, éveken át dolgozott üzletvezetőként, szervizvezetőként, rendszergazdaként az újságírás mellett.