Gigabyte netbook – lehet másképp?
Aki egy kicsit is figyelemmel kíséri a hordozható gépek fejlődését, az szinte mindent tud a netbookokról. Az elmúlt évekig ez a meghatározás nem is létezett, aztán jött az ASUS és jött az Eee PC. Az első Eee meglehetősen butácska gép volt, nem csak a hardver volt gyengécske, de a méret okán a kijelző felbontása is hagyott némi kívánnivalót maga után. A gép mégis sikeres lett, olyannyira, hogy a többi gyártónak is rá kellett ébrednie, hogy az ASUS bizony új piacot nyitott, mely ráadásul nyereséges piac, így nem szabad belőle kimaradni.
A netbookok sikere leginkább két okra vezethető vissza. Az egyik az ár, a másik az akkumulátoros üzemidő. Az árról nem kell sokat regélni. Hordozható gépek terén igazán olcsónak számított a gép, és hiába harsogta a szaksajtó, hogy az ár nem minden, nem szabad normális gép helyett megvenni, ezt sokan nem hallották meg. Valószínűleg nem ezres, hanem több nullával nagyobb számú lehet azon csalódott vevők listája, akik utólag jöttek rá, hogy egy netbook lehet szép, lehet szagos, lehet olcsó, de elsődleges számítógépnek nem megfelelő. Mi magunk is többször leírtuk, hogy ezeknek a gépeknek meg van a saját helyük, a saját felhasználási területük, amire ragyogóan használhatók. Mi például előszeretettel megyünk velük sajtótájékoztatóra, ahol sok-sok órán keresztül jegyzetelhetjük az elhangzottakat, hogy aztán később normális formába öntve cikk vagy hír készüljön a leírt anyagból.
Az elmúlt másfél két évben oldalunkon is sok cikk jelent meg ezekről az apró számítógépekről. Akit érdekel a téma, az lassan álmából felkeltve is felsorolja az Intel Atomra épülő gépek hardveres jellemzőit, mert bár a gyártó más, a külső más, a gépek belül szinte azonosnak mondhatók. Persze vannak különbségek. A kijelző fajtája és felbontása, a beépített vezeték nélküli csatolók száma és fajtája, és még jó néhány dolog eltérhet, ám az alap azonos. Persze létezik a piacon egy Ion is az NVIDIA-tól, ám valahogy az erre a platformra épülő gépek nem nagyon akarnak szerkesztőségünkbe érkezni. Gyanítható, hogy a boltok polcain sincs belőlük túl sok, aminek nem tudunk örülni, hiszen a grafikus teljesítmény jóval túlmutat az Intel megoldásán.
Sajnos jelen cikkünkben sem próbálhattuk ki az Iont, ám mégsem kellett csalódnunk, hiszen a Gigabyte-tól érkezett két gép mégis különleges. Végre megbontják az unalmas monotonitást, ami a netbookokat jellemzi, így végre nekünk is van újra írnivalónk, nem kell folyton magunkat ismételni. Emiatt ebben a cikkben a hardverre nem sok szót fogunk vesztegetni, a cél inkább a Gigabyte gépeinél az egyéb képességek bemutatása lesz.
Vágjunk is bele, lássuk mit kaptunk a Bluchiptől!