Gigabyte H55N-USB3 villámteszt
Az áramköri lap mindössze 17 x 17 centiméteres, vagyis Mini ITX formátumú. Memóriából két darab DDR3-as modult képes fogadni, ezek összkapacitása 8 GB lehet. SATA csatlakozóból négy darab áll rendelkezésre, belső USB portból kettőt találunk. Az alaplap típusából ugyan egyértelmű, de azért leírjuk, processzorból az Intel 1156 érintkezős példányait szereti, ezekből sem árt olyat választani, ami integrált grafikus maggal is rendelkezik. Fontos, hogy ez nem követelmény, hiszen a lapon találunk egy PCI Express x16 csatlakozót is, vagyis ha úgy döntünk, hogy az Intel megoldása nem elégséges számunkra, akkor választhatunk egy dedikált video vezérlőt is. Itt érdemes megjegyezni, hogy eddigi tapasztalataink szerint bár az integrált megoldás nem túl combos, mégis, a processzorok nyers ereje képessé teszi őket arra, hogy akár teljes HD tartalmat is lejátszunk rajtuk. Ez fontos azok számára, akik csendes HTPC építésén gondolkoznak.
Lássuk a hátlapot! Ez rendkívül sarkalatos pont egy ilyen alaplapnál, hiszen azok a vásárlók, akik az ilyen méretű lapokat keresik az esetek nagy többségében multimédiás PC építésében gondolkoznak, amik akár a nappaliban is használhatók a TV mellett. Emiatt fokozottan érdemes odafigyelnünk arra, hogy a lap milyen szolgáltatásokat kínál a hang és a kép házon kívülre juttatására.
Nos, a Gigabyte H55N-USB3 esetén erre nem lesz panaszunk, hiszen találunk rajta D-SUB, DVI és HDMI kimenetet a kép (HDMI esetén a hang is) megjelenítésére. A hang terén sem lehet gond, hiszen a HDMI mellett egy optikai kimenet és a szokásos analóg csatlakozókat is láthatjuk, így a térhatású hangot több módon is az erősítőbe juttathatjuk.
Mélyedjünk el kicsit jobban az alaplapi lapkák között! A lapkakészlet nem meglepő módon az Intel H55 Express megoldása. A hang képzéséért a Realtek ALC892R kodek lapkája felel, ez a szokásos kimeneteket támogatja, ezek a 2/4/5.1/7.1 csatornák. A vezetékes hálózatért ismét egy Realtek lapka felel, ez az RTL8111E nevű chip, mely akár gigabites sávszélességet is tud, ha úgy szeretnénk. Fontos még megemlíteni, hogy mivel az alaplap nevében ott látjuk az USB3 jelölést, és mivel az Intel lapkakészlet ezt alapból nem támogatja szükségünk lesz egy más gyártó által kínált megoldásra. Emiatt a Gigabyte az NEC-t hívja segítségül. A hátlapon található két darab USB 3.0 csatlakozó működésének felelőse az NEC D720200F1 elnevezésű áramkör.
Lássuk mit nem mondtunk még el. A hátlapon találunk egy eSATA csatlakozót, négy darab USB 2.0 aljzatot, valamint egy megosztott PS/2 csatlakozót a régi felülettel rendelkező egerek, és/vagy billentyűzetek számára. A doboz felhívja arra is a figyelmet, hogy a gyártó USB portján keresztül lehetséges az Apple termékek töltése is, legalábbis az i betűs eszközöké, úgy mint iPod Touch, iPhone, iPad. Emellett még két érdekesség, amikre a dobozon találhatunk rá. Az egyik az Auto Green funkció, mely segítségével mobiltelefonról, Bluetooth kapcsolaton keresztül is képesek lehetünk az alaplap egyes funkcióit vezérelni, a másik a Dynamic Energy Saving 2, mely ahogy neve is mutatja automatikusan képes a gép erőforrásait a legoptimálisabban kihasználni, így ha kevesebb kakaóra van szükség, akkor leszabályozza az egyes komponensek működését, amivel energiát takarít meg nekünk.