Válassza az Oldal lehetőséget

GIGABYTE GeForce GTX 295 – újra nyeregben az NVIDIA a csúcskategóriában

GIGABYTE GeForce GTX 295 – újra nyeregben az NVIDIA a csúcskategóriában

A tengernyi 3D-s eredmény után picit tele lehet a fejünk az FPS-értékekkel, ezért kikapcsolódásképpen nézzük meg, tesztrendszereink mekkora teljesítményfelvétellel rendelkeznek:

Bizony, ezeket a VGA-kat már etetni kell rendesen, cikkünk egyetlen “árvája”, a GeForce GTX 280 is 300 watt fölött fogyasztott (persze ebben oroszlánrészt vállalt a túlhúzott Core i7 920). A GTX 295 és a 260 SLI, valamint a 4870 X2 nagyjából egy szinten mozog terhelés alatt (nem csúcsértékeket mérünk ilyenkor!), és jó észrevenni azt is, hogy a Catalyst 8.12 HOTFIX-szel már helyrekerült az AMD kártyájának üresjárati fogyasztása. Munka közben a GTX 280 SLI irdatlan mennyiségű energiát emészt fel, nyugodtan mondhatjuk, hogy rendkívül gazdaságtalan — és nem éppen környezetkímélő — rendszerről van szó az ő esetében.

Azonban a tervezők hogy tudták megoldani a nemkívánatos hő elvezetését? Íme a válasz:

Ugyebár a terhelés mellett maximális értékeket adtunk meg, valamint mindig a melegebbik GPU adatait tüntettük fel (nyilván az egyszem GTX 280-ra ez nem vonatkozik). Kezdjük először a GIGABYTE 295-ösével! Határozottabban halkabb AMD-s vetélytársánál, valamint 2D-s üzemmódban jobban le tudja hűteni a központi lapkákat. Terhelés alatt megjön a hangja, ám — mi legalábbis úgy véljük — egy kétmagos VGA esetén ez a szint jónak mondható. Nincs szó orkánról, ellenben ekkor már egyértelműen ő lesz gépünk leghangosabb alkatrésze (csendesebb elődjénél, a 9800 GX2-nél). Azonban ennek a dicséretes hangszintnek ára is van: a GPU-knak nem sok hiányzott, hogy elérjék a 90 °C-ot – erre mindenképpen legyünk tekintettel.

A többi GTX egyértelműen halkabban viselte magát szerkesztőségünkben; a grafikonon jól látható, hogy szinte mindegy volt, hogy egy vagy két 280-as GeForce-ot helyeztünk alaplapunkba (persze ez a helyzet egy zárt ház esetében könnyen megváltozhat). Az X2-t már ismerjük: hosszas terhelés esetén képes igen nagy zajt csapni, és sajnos a ventilátortól távolabb eső GPU sokkal jobban melegszik (tesztek közben kerek 20 °C volt az eltérés) – és ehhez hozzájön még az is, hogy a melegebbik mag üresjáratban sem nagyon megy 65 °C alá (ekkor a másik 48 °C volt).