GIGABYTE GeForce GTS 250 – csere a középpályán
Az elmúlt hetekben néhány egyéb történésen kívül a GeForce GTS 250 megjelenése kavarta fel az állóvizet a kaliforniai gyártó házának tájékán. E cikkünkben főként arra keressük a választ, mi változott — vagy éppen mi nem változott — e termék piacra kerülésével, ezenkívül érdekességként bemutatunk egy — a zöld szellemiség jegyében megalkotott — GIGABYTE 9600 GT-t is.
Az élet körforgása
Ahelyett, hogy az NVIDIA névmegújító tevékénységét minősítenénk, csupán a tényeket közöljük. A GeForce GTS 250 gyakorlatilag egy bizonyos termék — 8800 GTS 512 (G92) — negyedik vagy inkább három és feledik reinkarnációja. A 8800-as család a 9-es szériában élt tovább, a 8800 GTS-ből pedig egy új egymagos csúcskártya, a 9800 GTX született. Habár a legfontosabb technikai paraméterek nem változtak (GPU típusa, árnyalók száma, memória alapértelmezett mennyisége, memóriabusz sávszélessége és típusa), a cél eléréshez szükség volt az órajelek jelentősebb megnövelésére. Ezzel akkoriban nem is nagyon volt probléma, a termék szép volt és erős, valamint a G92-es GPU-k ekkor még amúgy is sikerszériában voltak (egészen a HD 4xxx család megjelenéséig).
Főszereplőnk fontosabb adatai
A név alapján amolyan felezett újjáélesztésnek tekinthetjük a 9800 GTX+ megszületését, azonban a kártya talán ennél a pontnál változott meg leginkább, mivel a G92 G92b-re, azaz 65 nm-ről 55 nm-re frissült. Ez lehetővé tette az órajelek megemelését, miközben némileg csökkent a fogyasztás is. A 9800 GTX és 9800 GTX+ példányokkal még ma is bármikor találkozhatunk a boltok polcain, azonban ez a jövőben hamarosan megváltozik. Az NVIDIA úgy látja, jobb a régi termékeit — legalább is név szerint — integrálni a GTX szériába vagy azzal hasonlóvá tenni -eme elgondolás alapján született meg a 9800 GTX+-ból a GeForce GTS 250.
GeForce GTS 250 GIGABYTE módra
Egy kis újítás azonban most is vegyült a dologba, és innentől kezdve konkrétan a GIGABYTE modelljét elemezzük. A kék nyomtatott áramkör drasztikusan lerövidült az elődökéhez képest, ez a tény már önmagában kizárja a gyári hűtés alkalmazását. Érzésünk szerint a gyártó jól döntött akkor, mikor a Zalman hűtőmegoldása mellett tette le a voksát, ennek a teszt alatt kétséget kizáróan a végére járunk majd. A kártya kimenetkínalata is örömködésre ad okot, hiszen az analóg D-Sub és a digitális DVI mellett jelen van a natív HDMI csatalakozó is. Utóbbi egyébként aranysárga színű, így nem elképzelhetetlen, hogy kémiai tesztnek alávetve nemesfém származékot vélnénk felfedezni, de az is lehet, hogy egy csak egy festékpisztoly ártatlan trükkje az egész.
Kimenetkínálat
Mint azt pár sorral feljebb említettük, a hűtő a Zalman kezének gyümölcse, a méretes és tetszetős borda anyagát tekintve — melyet egyébként négy darab hőcső szel keresztül — nikkelezett rezet sejtünk. A középen elhelyezett ventilátor 8 cm-es. A kártya táplálására immár a két darab hat pines PCI Express csatlakozó helyett elegendő egy darab alkalmazása, ez további erősíti azt a sejtést, hogy az újdonság energiaéhsége valamilyen módon csökkent. A NYÁK-on elterülő 1024 MB-nyi memória GDDR3 típusú Hynix gyártmány, a lapkák sorozatszáma H5RS1H23MFA – egyelőre nem sokat tudni róluk.
Impozáns látványt nyújtanak a nikkelezett hőcsővek és lamellák
A GIGABYTE egyik saját újítása, hogy a videokártyák területén is bevezeti az Ultra Durable technológiát Ultra Durable VGA néven. Ez annyit jelent, hogy mostantól a videovezérlőkön is még jobb minőségű komponensekkel találkozunk, mint eddig. Japán szilárdelektrolit kondenzátorokra, jobb vasmagos tekercsekre és drágább MOSFET-ekre számíthatunk, emellett a NYÁK gyártásához már a VGA-k esetében is két uncia rezet használnak fel.
Összképek felülről és alulról
Specifikációk:
GPU típusa: | GeForce GTS 250 (G92b) |
Árnyalók száma: | 128 darab |
Memória mennyisége: | 1024 MB |
Memória típusa: | GDDR3 |
Memória sávszélessége: | 256 bit |
Csatoló típusa: | PCI Express 2.0 16× |
Kimenetek: | DVI, D-Sub, HDMI |
Habár a NYÁK-on a típusról informáló matricán OC betűk díszelegtek, és a kártya dobozán is virít egy “Memory Overclock” plecsni, azt kell, hogy mondjuk, tudomásunk szerint a GPU-Z-vel is leellenőrzött 740 MHz/1836 MHz/2200 MHz-es órajelek változatlanok, azaz a 9800 GTX+ gyári ajánlásával egyeznek meg. Némi ellentmondások vannak tehét az órajelekkel kapcsolatban, egyes gyártók az 1 GB-os változatoknák 2000 MHz-es frekvenciát — ennek fényében a 2200-at valóban tekinthetjük OC-nek –alkalmaznak, míg mások a már említett 2200 MHz-et, ami a GTS 250 NVIDIA által ajánlott értéke.
A szép színű HDMI és az egy darabra csökkent 6 tűs PCI Express csatlakozó